POLECAMY

To jeden z teoretycznie najmniej istotnych parametrów morfologii krwi. W praktyce może być wskaźnikiem... białaczki!

PDW, czyli wskaźnik anizocytozy płytek krwi znajdziesz w każdej morfologii. Nie jest tak popularny jak ilość hemoglobiny czy leukocytów, ale może być równie ważny.
Agnieszka Czechowska / 6 miesięcy temu
To jeden z teoretycznie najmniej istotnych parametrów morfologii krwi. W praktyce może być wskaźnikiem... białaczki! fot. Adobe Stock

Anizocytoza to występowanie we krwi komórek krwi różnej wielkości. PDW do wskaźnik anizocytozy płytek krwi, czyli jednego z rodzajów komórek krwi. Ale po kolei: to normalne, że we krwi występują płytki krwi różnej wielkości. Podejrzane jest tylko ich zbyt duże zróżnicowanie. Nie warto jednak wpadać w panikę, gdy wyłącznie PDW jest podniesione i to nieznacznie. Zwykle nie ma to znaczenia diagnostycznego. Dlatego lekarz, analizując morfologię, zawsze porównuje PDW do MPV czyli średniej objętości płytek krwi oraz PLT - liczby płytek krwi. Dopiero gdy wszystkie te parametry są poza normą, można podejrzewać nieprawidłowości.

Anizocytoza płytek krwi (PDW) - normy

Prawidłowe PDW powinno się mieścić w przedziale 40-60 proc.  Ponieważ jednak sam wynik anizocytozy płytek krwi nie ma znaczenia diagnostycznego, trzeba także spojrzeć na wynik MPV (prawidłowy mieści się w przedziale  9 a 12,6 μm3) i PLT (norma:140 do 440 tysięcy na milimetr sześcienny krwi). Jeśli te trzy parametry mają odchylenia od normy, konieczne są dalsze badania i szukanie przyczyny takiego stanu rzeczy.

Zły wynik anizocytozy płytek krwi - co to może oznaczać?

Obniżona anizocytoza nie ma znaczenia diagnostycznego - nie należy się takim wynikiem przejmować. Podwyższone PDW połączone z  nieprawidłowymi wynikami MPV i PLT może wskazywać na infekcję bakteryjną, anemię, a nawet białaczkę. Lepiej więc go nie lekceważyć.

Polecamy!Robiłaś ostatnio morfologię? Sprawdź! Ten ten często pomijany wskaźnik może oznaczać anemię
Jak przygotować się do najważniejszych badań krwi?
To warto wiedzieć o hemoglobinie!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)