POLECAMY

Czy twoje dziecko ma prawidłową wagę?

Coraz częściej się mówi o tym, że lepiej by dziecko było nieco za szczupłe, niż zbyt ciężkie. BMI i siatki centylowe pomogą ci ocenić jego wagę i sprawdzić, czy mieści się w normie.
/ 11 miesięcy temu
Czy twoje dziecko ma prawidłową wagę? fot. Fotolia

Kiedyś malec wyglądający niczym pączuś w maśle uznawany było za okaz zdrowia. To już przeszłość. Nadwaga i otyłość stają się plagą wśród wśród dzieci i młodzieży. Zdając sobie z tego sprawę warto, jak sprawy się mają w przypadku naszego syna czy córki, by w razie potrzeby odpowiednio modyfikować ich dietę i aktywność.

Proporcjonalne dziecko zwykle będzie się mieścić w szeroko rozumianej normie. Ale jeśli chcesz się upewnić, czy na pewno tak jest, możesz obliczyć jego BMI i sprawdzić je na odpowiedniej dla wieku i płci siatce centylowej. To istotne, bo w przypadku dzieci od 2 do 18 roku życia (a według niektórych badaczy nawet do 20.) zakresy norm BMI są zmienne. Zależnie od wieku zmienia się bowiem procentowy udział tkanki tłuszczowej w organizmie. Jak to wygląda w praktyce?

Najpierw obliczmy BMI

Możesz to zrobić na 3 sposoby. A pomogą ci w tym:

  •  kalkulator BMI dla dzieci – najlepiej by właśnie na nie był sprofilowany, bo wtedy uwzględnia także wiek, który w tym przypadku jest bardzo istotny. co więcej, po kliknięciu "oblicz" podaje nie tylko samo BMI, ale też informację o tym, na jakim dziecko jest centylu (czytaj dalej);
  • siatki centylowe – możemy spotkać siatki 2 rodzajów.
  1. Klasyczne siatki centylowe – takie, które mają na osiach zaznaczoną wagę i wzrost (znając  obydwa parametry, odszukujemy je na osiach – punkt przecięcia pokaże nam w jakim miejscu siatki znajduje się nasze dziecko.
  2. Siatki centylowe BMI – wymagają wcześniejszego wyliczenia BMI i sprawdzenia odpowiedniego dla wieku centyla;
  • kalkulator BMI dla dorosłych lub wzór BMI do samodzielnych wyliczeń to: masa ciała (w kg) podzielona przez podniesiony do kwadratu wzrost w metrach.

Przykład dla chłopca, który waży  21 kg i ma 1,14 m wzrostu:
21:1,14x1,14 = BMI 16,16.
Znając ten wynik powinniśmy wrócić do siatek centylowych BMI i sprawdzić, czy dla danego wieku będzie to zakres normy.
jeżeli bowiem założymy, że ów chłopiec ma 5 lat, to z BMI 16,16 będzie  na 72 centylu, cale dla starszego dziecka (np. 12-letniego) BMI ok. 16 to już za mało (świadczy o niedowadze).


Zakres norm – BMI dziecka na siatkach centylowych


Sprawdź, na którym centylu siatki BMI jest twoje dziecko.

  • BMI < 5 centyli - to niedowaga

  • w przedziale od 5 do mniej niż 25 centyli – dziecko szczupłe

  • od 25 do mniej niż 85 centyla – waga prawidłowa (przy czym  – jeśli dziecko jest obciążone dziedzicznie skłonnością do tycia, miażdżycy czy cukrzycy– za górną granice normy lepiej uznać 75 centyl)

  • od 85 do mniej niż 95 centyli – to już nadwaga

  • od 95 centyli wzwyż – otyłość!!


Jeżeli dziecko na niedowagę, nadwagę lub jest otyłe, skonsultuj się z pediatrą.

Tu znajdziesz informacje na temat zdrowego stylu życia, aktywności i diet
 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/11 miesięcy temu
Wiadomo, że w życiu każdego dziecka jest taki moment kiedy przybiera na wadze ale w okresie dojrzewania, szybko zrzuca zbędne kilogramy ale jest też sporo rodziców, którzy nadmiernie pakują w swoje dzieci posiłek za posiłkiem a później płaczą. U mnie synowie są nauczeni zdrowego trybu odżywiania, zresztą wszyscy w domu staramy się jadać zdrowo i dość dużo kupujemy produktów naturalnych w ekopiramidzie, nikomu przecież nie sprzyja nadmiar chemii. Dzieciaki jedzą wszystko bez marudzenia i nie urządzają scen o wycieczki do mcdonalda.