badanie krwi

Jak sprawdzić poziom witaminy D w organizmie?

Niedobór witaminy D może powodować skłonność do częstych infekcji, wzrost ryzyka chorób nowotworowych, układu sercowo-naczyniowego i innych chorób przewlekłych. Jak sprawdzać jej poziom w organizmie?
/ 31.03.2016 09:54
badanie krwi

Czy przyjmujesz odpowiednią dawkę witaminy D?

Nie ma dnia, by nie słyszeć informacji mających nakłonić obywateli do codziennej suplementacji witaminy D. Chociaż problem deficytu i braku witaminy D w organizmie jest szeroko rozpowszechniony, wydaje się, że tylko nieliczni lekarze zajmują się wyrównaniem zaniżonej wartości tej witaminy u pacjentów.

Najczęściej pacjenci pod wpływem reklam udają się do apteki i na własną rękę kupują witaminę D3 w preferowanej dawce 2000 IU. Dla ostrożności czasem stosują dawki dziecięce. Trzeba wiedzieć, że przy tak niskim dawkowaniu (bez uprzedniego uzupełnienia deficytu witaminy D) w przypadku bardzo niskiego poziomu witaminy D w organizmie upłynie wiele miesięcy, zanim osiągnie się zadowalający poziom. Wartość utrzymująca równowagę organizmu to 60 ng/ml.

Przy dawce dziennej 1000 IU wartość zapewniająca równowagę w organizmie jest bardzo niska. Pacjent nie powinien czekać tak długo na optymalny poziom witaminy D. Dzięki wyższym dawkom szybciej osiągnie wartość docelową, a tym samym szybciej dozna profilaktycznego i terapeutycznego jej działania.

Nowe buty, torebka a może sukienka? Wszystko to możesz kupić taniej, wejdź na stronę Guess kody rabatowe

Czym grozi niedobór witaminy K?

Badanie określające poziom witaminy D w surowicy krwi

Badania na określenie poziomu witaminy D w surowicy krwi kierowane przez lekarzy rodzinnych są rzadkością, m.in. ze względu na powszechność problemu i wysoki koszt badań. Pacjent na ogół musi sam opłacać badanie. Ponieważ skutki niedoboru mogą być katastrofalne (skłonność do częstych infekcji, wzrost ryzyka chorób nowotworowych, układu sercowo-naczyniowego i innych chorób przewlekłych), koszty laboratoryjnie nie powinny mieć znaczenia. 

Można oczywiście oszacować,  że taki brak istnieje z powodu niedostarczania witaminy do organizmu, jednak zawsze warto wykonać badanie, by właściwie ustalić dawki uzupełniającą i podtrzymującą, a następnie monitorować proces leczenia.

Dawka terapeutyczna witaminy D

Główną rolą witaminy D jest pobudzanie w błonie śluzowej jelit absorpcji wapnia dostarczanego do organizmu wraz z pożywieniem. Witamina D i jej prekursorzy są syntetyzowane i przekształcane w kilku narządach. W skórze, pod wpływem naświetlenia promieniami nadfioletowymi, z 7-dehydrocholesterolu powstaje cholekalcyferol, który transportowany jest do wątroby. Tam przekształcany jest w 25-hydroksycholekalcyferol, który jest transportowany do nerek. W nefronie przekształca się 1,25-dihydroksycholekalcyferol, czyli kalcytriol, który jest aktywną formą witaminy D.

Pacjent udający się do laboratorium może oznaczyć poziom aktywnej witaminy D (1, 25-dihydroksycholekalcyferolu), czyli metabolitu 1,25(OH)D lub nieaktywnej jej formy (25-hydroksycholekalcyferolu), czyli metabolitu 25(OH)D3. Właściwym wyborem jest wykonanie badania nieaktywnej formy witaminy D, ponieważ tylko ona podaje informację o wypełnieniu magazynów witaminy D (czasem zdarzają się zaburzenia aktywacji witaminy D3 i wówczas oznacza się także metabolit 1,25(OH)D). Metabolit 25(OH)D3 w przeciwieństwie do 1,25(OH)D ma długi okres półtrwania (2-4 tyg.), a jego stężenie zależy od syntezy skórnej i wchłaniania jelitowego.

Bez promieniowania UVB na skórę i bez podawania preparatów z witaminą D poziom ten obniża się średnio o 20% miesięcznie. Z kolei 1,25-dihydroksycholekalcyferol jest aktywną formą, dlatego że aktywuje receptory witaminy D w jądrach komórkowych. Ponieważ koncentracja formy 1,25 witaminy D we krwi podlega stałym wahaniom, nie zaleca się jej badania w celu ustalenia aktualnego poziomu witaminy D. Decydujący wpływ ma to, w jakim stopniu wypełnione są magazyny witaminy D.

Znając poziom 25(OH)D3, należy udać się do lekarza, który ma doświadczenie w leczeniu deficytów witaminy D, i poprosić o ustalenie dawki terapeutycznej, która w krótkim czasie zniweluje niedobór witaminy D, a wraz z tym liczne jego skutki.  Po trzech miesiącach należy wykonać badanie kontrolne.

Mimo wielu publikacji naukowych na temat witaminy D, nowa wiedza dotycząca usuwania skutków niedoboru tej ważnej witaminy nie jest powszechnie stosowana. Każdy, pragnący zadbać o siebie, powinien zająć się osobiście problemem witaminy D. Warto także uświadomić sobie różnicę pomiędzy normą a poziomem optymalnym.

Optymalny poziom witaminy D nie jest zależny od wieku i wynosi 50-70 ng/ml. Dawka profilaktyczna 2000 IU może być właściwa, gdy chcemy utrzymać stężenie 25(OH)D3 na najniższym poziomie, czyli 30 ng/ml. Decyzję o wysokości dawek witaminy D3 warto zawsze skonsultować z lekarzem. Zbyt wysokie dawki mogą mieć działanie toksyczne.

Zobacz też:
Czy suplementy można przedawkować?
Czy kremy z filtrem ograniczają syntezę witaminy D?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (9)
/08.03.2019 22:00
Pi er-du pi er-d. Pokażcie badania kliniczne na toksyczność witaminy D (CHOLECALCEFEROLU) w przyjmowaniu doustnym. Osiągnięcie toksycznej dawki tj. ponad 250 jest praktycznie niemożliwe. Przypomnę, że 1g=40mln jednostek m. Trzeba ją spożywać w mili-gramach bo organizm nie wchłania i gromadzi, jeśli te tzw. magazyny są "zapchane". To takie sformułowanie "na chłopski rozum". Ale każda pier doła powtarza co usłyszy lub przeczyta na portalach tzw. naukowych o żenującym poziomie. U psów to jest akurat możliwe. U ludzi to trzeba by po kilka opakowań dziennie spożywać, przez kilkadziesiąt dni aby się zatruć (poziom 25 (OH) powyżej 250ng/cl).Szybciej się zatrujesz dodatkami do tabletek np. stearynianem magnezu. 1g D3 = 20 000 tys tabletek o dawce standardowej 2000IU. Kosztuje niecałe 2000zł w formie czystej dostępnej dla firm farmaceutycznych. Kogo na to stać? Jeden raz nie spowoduje zatrucia. Trzeba eksperyment powtarzać codziennie przez wiele dni, bo się po prostu od razu nie wchłonie za sprawą ograniczonej liczebności transporterów.
/07.03.2019 00:13
witaminka ale bełkot cos tam wiesz ale bardzo malusienko
/16.10.2017 16:19
nie trzeba zadnego "dawkowego" lekarza. 60-100 nmol/l jest optymalne. ponizej z ludzmi dzieja sie dziwne rzeczy, jakies slabniecie, zawroty glowy i inne wynalazki. wystarczy brac 1 tabletke na dobe 5000 jednostek albo i dwie tabletki. oczywiscie najlepiej z witamina K2 MK7, bo ta rozprowadza D3 w potrzebne miejsca. jesli ktos jedzie tylko na salatkach to niech sobie daruje. witamina D3 i K2 musza miec cos tlustego do wchloniecia sie tak jak witamina A i E. bo inaczej nie podniesiemy jej poziomu, nie da sie bez tluszczu.moze to byc maslo, tylko ze prawdziwe maslo a nie jakies roslinne bzdury czy margaryny. boczek, golonka czy tez tluszczyk z kurczaka po upieczeniu w brytwance, kaczka, smalec itp. chyba nie musze dodawac, ze od tlustego sie nie tyje. dzis to juz kazdy powinien wiedziec... ale jak sie zjada tluszcz z weglowodanami czy cukrem to co sie dziwic, ze idzie w cialko.
POKAŻ KOMENTARZE (6)