POLECAMY

70% chorych nie wie, że ma HIV! Jak sprawdzić, czy jesteśmy wśród nich?

Od 18 do 25 listopada trwa Europejski Tydzień Testowania na HIV. Jak sprawdzić, czy jesteśmy zakażeni? Wystarczy proste badanie!
70% chorych nie wie, że ma HIV! Jak sprawdzić, czy jesteśmy wśród nich? fot. Fotolia

Aby wykryć HIV, wystarczy proste badanie przesiewowe. Warto je wykonać nawet wtedy, gdy wydaje się nam, że ten problem nas nie dotyczy – okazuje się bowiem, że w Polsce każdego dnia ok. 2–3 osoby dowiadują się o swoim zakażeniu. Teraz jest idealny czas na takie badania – trwa właśnie Europejski Tydzień Testowania na HIV!

Co wiesz o HIV i AIDS?

Jakie badanie pozwala sprawdzić, czy jesteśmy HIV+?

Badanie przesiewowe w kierunku HIV składa się z dwóch elementów: rozmowy z doradcą i pobrania niewielkiej ilości krwi przez pielęgniarkę. Zadaniem doradcy jest udzielenie pacjentowi rzetelnej informacji na temat ryzyka zakażenia i sposobów jego minimalizacji, ocena ryzyka w odniesieniu do konkretnej sytuacji oraz zapewnienie wsparcia osobie badanej. Rozmowa ma charakter poufny, a osoba zgłaszająca się na badanie nie jest oceniana ani pouczana, a jedynie informowana o możliwych konsekwencjach.

Wykonanie testu przesiewowego wymaga pobrania niewielkiej próbki krwi. Nie trzeba być przed tym na czczo ani specjalnie się do badania przygotowywać. W zależności od tego, gdzie wykonuje się test, czas oczekiwania na wynik to od jednego do kilku dni.

Jak interpretować wyniki?

Jeżeli wynik testu przesiewowego okaże się dodatni, wówczas konieczne będzie wysłanie krwi do laboratorium wykonującego testy potwierdzające zakażenie (Western blot), co może się wiązać z dłuższym oczekiwaniem na wynik.

Wynik ujemny (negatywny) testu przesiewowego oznacza, że w badanej krwi nie znaleziono przeciwciał przeciwko HIV. Wynik ujemny po 12 tygodniach od ryzykownej sytuacji, która mogła być źródłem zakażenia oznacza, że do zakażenia nie doszło. Ponadto Polskie Towarzystwo Naukowe AIDS zaleca posługiwanie się szybkimi testami anty-HIV (tzw. rapid tests) w celu ułatwienia i zwiększenia dostępu do diagnostyki przesiewowej HIV.

Gdzie można się przebadać?

Badania w kierunku HIV wykonuje się w całej Polsce w Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych (PKD). Wszystkie osoby zainteresowane wykonaniem testu oraz te, które mogły mieć kontakt z osobą zakażoną lub chciałyby uzyskać dodatkowe informacje dotyczące pracy Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych, mogą kontaktować się z placówkami osobiście lub telefonicznie. Najbardziej aktualne informacje o wszystkich PKD w Polsce znajdują się pod adresem: http://www.aids.gov.pl/pkd/.

Bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie zakażenia i wdrożenie odpowiedniego leczenia. U połowy osób rozpoznano zakażenie HIV późno, co spowodowało rozpoczęcie leczenia w zaawansowanym stadium choroby. Dlatego tak istotne jest wykonywanie testów ‒ chorzy, którzy zostali zdiagnozowani w krótkim czasie po zakażeniu lepiej reagują na leczenie.

Ponadto wczesne wykrycie zakażenia HIV i właściwe stosowanie leków antyretrowirusowych (ARV) pozwala na przedłużenie życia osoby zakażonej aż do późnej starości i naturalnej śmierci oraz bardzo istotnie ogranicza przenoszenie zakażenia na inne osoby (partnerów seksualnych, noworodki). Obecnie osoby żyjące z HIV, które przyjmują leki, mogą normalnie pracować, zakładać rodziny i mieć zdrowe dzieci.

Pamiętajmy, że wbrew pokutującym ciągle opiniom, HIV przenosi się nie tylko w następstwie kontaktów homoseksualnych, ale także  ̶  obecnie coraz częściej, również w Polsce  ̶  w kontaktach heteroseksualnych.

Seks - jak uniknąć zakażenia HIV?

Na podstawie materiałów prasowych. 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/7 miesięcy temu
Mam problem miałem ostatnio stosunek bez zabezpieczenia , no i ostatnio dostałem powikłań białe plamki w gardle, trochę powiększone więzły chłone i zastanawiam sie czy to nie jest hiv