Kto potrzebuje badania EMG

EMG to inaczej badanie elektrofizjologiczne (elektromiografia). Wykonuje się je, by ocenić funkcje układu mięśniowego i obwodowego układu nerwowego.
Kto potrzebuje badania EMG fot. Fotolia

Elektromiografia (EMG) jest pomocna w diagnostyce chorób nerwowo-mięśniowych. Umożliwia zlokalizowanie potencjalnych zmian w mięśniach, a także określenie ich wielkości i charakteru. Stosuje się ją w celu rozpoznania m.in. zespołu cieśni nadgarstka, zespołu cieśni kanału stępu, dystrofii mięśniowych, stwardnienia bocznego zanikowego, rdzeniowego zaniku mięśni, miastenii. Wskazaniem do wykonania go jest m.in. rwa barkowa, rwa kulszowa, nadmierne nieprawidłowe napięcie w przebiegu chorób układu nerwowego. Przeciwwskazaniem: wszczepiony elektryczny rozrusznik serca, elementy metalowe w sercu lub w badanej okolicy ciała.

Bolą cię mięśnie? Może to fibromalgia!

Na czym polega badanie?

Pełne badanie EMG to tak naprawdę 4 rodzaje badań: elektroneurografia, badanie mięśni, badanie transmisji nerwowo-mięśniowej i badanie nadpobudliwości nerwowo-mięśniowej.

  • Elektroneurografia (ENG) to inaczej badanie przewodnictwa w nerwach obwodowych. Polega na stymulacji badanych nerwów prądem o bardzo małym natężeniu, a następnie na pomiarze szybkości przewodzenia bodźca elektrycznego przez te nerwy przy pomocy elektrod umieszczonych na ciele.
  • Badanie mięśni –  za jego pomocą ocenia się sprawność mięśnia. Wprowadza się do niego elektrody igłowe, które doprowadzają do mięśnia bodziec elektryczny, a następnie rejestrują czynność mięśnia podczas spoczynku, dowolnego ruchu oraz wysiłku maksymalnego.
  • Badanie transmisji nerwowo-mięśniowej (inaczej próba miasteniczna) umożliwia ocenę przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. Do badania wykorzystuje się elektrody powierzchniowe, które są umieszczane na skórze.
  • Badanie nadpobudliwości nerwowo-mięśniowej (inaczej próba tężyczkowa) wykonuje się z użyciem elektrody igłowej, którą wprowadza się w w rękę (miejsce między kciukiem a palcem wskazującym). Następnie na 10 minut na ramię pacjenta zakłada się opaskę, która wstrzymuje przepływ krwi. Po zwolnieniu mankietu uciskowego obserwuje się, czy pojawiają się objawy tężyczki (skurcze mięśni, mrowienia).

Wyniki EMG (w formie opisu)  przekazywane są od razu po zakończeniu badania.

Cena badania EMG

Każde badanie wchodzące w skład EMG wyceniane jest oddzielnie. Próba tężyczkowa to koszt - od 100 zł, próba miasteniczna - od 120 zł za 2 mięśnie, elektroneurografia - od 60 zł, a badanie mięśni - od 80 zł.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)