Wielka igła, ból i ryzyko poronienia – tego badania boją cię ciężarne. Czy słusznie? O amniopunkcji rozmawiamy z lekarzem!

Amniopunkcja to jedno z najczęściej wykonywanych inwazyjnych badań prenatalnych. Po co i u kogo się ją wykonuje? Czy faktycznie może powodować groźne powikłania?
Wielka igła, ból i ryzyko poronienia – tego badania boją cię ciężarne. Czy słusznie? O amniopunkcji rozmawiamy z lekarzem! fot. Fotolia

Kiedy przeprowadza się amniopunkcję i na czym dokładnie polega to badanie? Rozmawiamy z dr Joanną Krzemieniewską, ginekologiem-położnikiem z Kliniki INVICTA  we Wrocławiu!

Na czym polega amniopunkcja?

Amniopunkcja jest jednym z najczęściej wykonywanych badań prenatalnych o charakterze inwazyjnym. Ta metoda diagnostyczna pozwala wykluczyć lub potwierdzić występowanie wad genetycznych płodu. Daje ona jednoznaczną informację o jego materiale genetycznym. Procedura polega na nakłuciu powłok brzusznych i pęcherza płodowego, a następnie pobraniu próbki płynu owodniowego, pod stałą kontrolą USG, tak, by uniknąć uszkodzenia płodu.

Kiedy przeprowadza się amniopunkcję?

Optymalnie badanie powinno być przeprowadzone pomiędzy 13. a 15. tygodniem ciąży. Takie ramy czasowe umożliwiają z jednej strony wczesne, a z drugiej – bezpieczne wykonanie diagnostyki (ryzyko powikłań po wykonaniu zabiegu jest najwyższe w pierwszych tygodniach ciąży).

Kto powinien wykonać to badanie?

Badanie przede wszystkim powinny rozważyć pacjentki, u których nieinwazyjne badania prenatalne (USG pierwszego trymestru) wykazały nieprawidłowości. Wykonywane jest ono, by zweryfikować jednoznacznie wynik. Ryzyko wad płodu jest podwyższone u kobiet powyżej 35. roku życia, par, w których rodzinach wystąpiły przypadki chorób genetycznych,  a także jeśli występowały poronienia nawracające lub wcześniej u potomstwa stwierdzono wady genetyczne.

Czy amniopunkcja jest niebezpieczna dla płodu?

Amniopunkcja jest badaniem całkowicie bezpiecznym dla płodu pod warunkiem, że wykonywana jest przez doświadczonego specjalistę. W niektórych przypadkach (ok. 1-2%) jej wykonanie może wiązać się z powikłaniami, takimi jak: uszkodzenie łożyska, krwawienie z dróg rodnych, infekcje wewnątrzmaciczne czy przedwczesne odejście wód płodowych.

Czy to badanie jest bolesne?

Badanie wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym – w większości przypadków kobiety nie odczuwają żadnego bólu. Zdarza się, że w związku z przekłuwaniem powłok brzusznych przyszłe mamy odczuwają lekki dyskomfort lub delikatne ukłucie (podobne jak każde inne ukłucie igłą).

"Nie robię badań prenatalnych, bo chcę urodzić. Nieważne czy dziecko będzie zdrowe, czy chore". Też tak myślisz? To jesteś w błędzie!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/2 lata temu
Miałam robioną aminopunkcję – bałam się, bo czytałam wiele o tym, że to skomplikowane badanie, zdecydowałam się na wizytę w prywatnej przychodni Enel-Med., wszystko przebiegło sprawnie, bezboleśnie, polecam wam jeśli rozważacie to badanie.