Do czego prowadzi nieleczona lub źle leczona cukrzyca?

Niewłaściwie leczona cukrzyca nieuchronnie prowadzi do powikłań. Dzielą się one na ostre jak np. śpiączka ketonowa i przewlekłe. Powikłania ostre rozwijają się w ciągu kilkunastu godzin, przewlekłe są wynikiem wieloletnich, powoli narastających zmian w naczyniach krwionośnych (tzw. mikro- i makroangiopatie)
Do czego prowadzi nieleczona lub źle leczona cukrzyca?

Wysoki poziom cukru charakterystyczny w cukrzycy powoduje zmiany w naczyniach krwionośnych, zarówno dużych jak i małych. Efektem tego jest „zatkanie” naczyń doprowadzających krew do ważnych narządów. Niedokrwione komórki obumierają i przestają pełnić swoją funkcję. Proces taki postępuje stopniowo, nawet do kilkudziesięciu lat.

Na powikłania cukrzycy narażone są zwłaszcza nerki, oczy, serce i nerwy.

Czym grożą zmiany w nerkach u pacjentów z cukrzycą typu 1?

Nerki umożliwiają wydalenie z moczem szkodliwych produktów przemiany materii. Mocz powstaje z przesączenia krwi przez specjalny filtr jakim są kłębuszki nerkowe. Sprawność kłębuszków jest bardzo ważna, gdyż jeśli nie są szczelne organizm traci z moczem białka, a nawet krwinki.

U pacjentów z cukrzycą dochodzi do stopniowego uszkodzenia tego filtra. Pierwszym tego objawem jest obecność albumin (małych białek krwi) w moczu. Ich pojawienie się stanowi pierwszy etap rozpoczynającej się niewydolności nerek.

Jeśli w porę nie zostanie wdrożone odpowiednie leczenie, nerki przestają być zdolne do produkcji moczu i usuwania szkodliwych substancji. W takim przypadku konieczne są dializy i ewentualnie przeszczep nerek.

Nie daj się zaskoczyć cukrzycy - poznaj 5 wczesnych objawów!

Czy cukrzyca typu 1 może doprowadzić do utraty wzroku?

Niestety naczynia gałki ocznej, a zwłaszcza siatkówki, są bardzo wrażliwe na utrzymujący się wysoki poziom cukru. Zajęcie tych naczyń powoduje śmierć komórek odpowiedzialnych za prawidłowe widzenie, zwłaszcza z obszaru plamki żółtej. Oznacza to, że stopniowo zmniejsza się ostrość wzroku i występują ubytki w polu widzenia. Zauważenie przez chorego pierwszych zmian świadczy o zaawansowanym procesie. Do wczesnego wykrywania ubytków na siatkówce służy badanie dna oka.

Choroby serca i układu krążenia wywołane cukrzycą

Niedobór insuliny powoduje zmiany w przemianie materii. Prowadzi to do zmian miażdżycowych w dużych naczyniach tętniczych. Miażdżyca jest odkładaniem się cholesterolu i innych substancji w ścianach tętnic. Odkładające się masy zwężają światło naczyń i utrudniają przepływ krwi. Przypomina to trochę „zapchane rury”. Szczególnie narażone na takie zmiany są tętnice odżywiające serce. Jeżeli fragment takiej masy oderwie się od ściany naczynia i zatka tętnicę, następuje zawał mięśnia sercowego.

Poznaj też inne powikłania cukrzycy!

Więcej:Dieta cukrzycowa: twój jadłospis na 7 dniDieta cukrzycowa – doskonała nie tylko dla diabetyków!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/3 lata temu
czy woda w brzuchu morze byc od nerek
/6 lat temu
dieta optymalna dr Kwaśniewskiego jako panaceum na cukrzyce typu 1 i typu 2