Jak się leczy cukrzycę typu 1?

Prawidłowe leczenie cukrzycy typu 1 skutecznie opóźnia rozwój i postęp powikłań. Odpowiednia terapia wymaga jednak dużej samodyscypliny w stosowaniu diety i dobrze dobranych dawek insuliny. O czym warto pamiętać i jakie zasady stosować?
Joanna Mazur / 6 miesięcy temu
cukrzyca, diabetyk

Leczenie cukrzycy pierwszego typu (insulinozależnej) zawsze wiąże się z przyjmowaniem insuliny, bowiem komórki trzustki diabetyka jej nie produkują.

Co jeszcze jest ważne w terapii cukrzycy typu 1?

Pomiar poziomu cukru we krwi

Chorzy na cukrzycę typu 1 powinni kontrolować poziom cukru co najmniej 4 razy dziennie: na czczo, przed posiłkami i przed snem. Do pomiaru służy urządzenie zwane glukometrem. Sposób jego użycia jest bardzo prosty: należy wykonać drobne ukłucie, a następnie nanieść kroplę krwi na pasek. Wynik może być odczytany już po minucie. W zależności od wyniku, pacjent powinien zmieniać ilość podawanej insuliny.

Dopuszczalne wartości glukozy zawierają się w granicach 70-120 mg/ml przed posiłkami i mniej niż 140 mg/ml dwie godziny po posiłku. Nie należy przy tym dążyć za wszelką cenę do osiągnięcia dolnej granicy tych norm. Stany hipoglikemii (niedocukrzenia), występujące zwłaszcza w nocy, stanowią duże niebezpieczeństwo dla chorego.

Wyniki są przez pacjenta zapisywana w specjalnie do tego przeznaczonym zeszycie i dostarczają ważnej informacji dla lekarza nadzorującego terapię. Dotyczy to nie tylko wysokiego ale także i niskiego poziomu cukru.

Jakie gadżety przydadzą się diabetykom na co dzień?

Monitorowanie stężenia hemoglobiny glikowanej

Stężenie hemoglobiny glikowanej jest bardzo miarodajnym parametrem mówiącym czy cukrzyca jest dobrze leczona w dłuższym okresie czasu. Hemoglobina A jest białkiem znajdującym się wewnątrz czerwonych krwinek. U pacjentów ze źle leczoną cukrzycą stężenie glukozy w tych komórkach rośnie i cukier przyłącza się do hemoglobiny. Reakcja ta nazywa się „glikacją”. Cząsteczka hemoglobiny istnieje około 120 dni. Stężenie hemoglobiny glikowanej zależy więc od poziomu cukru w ciągu ostatnich 2-3 miesięcy.

Parametr u osób zdrowych wynosi poniżej 5%. U pacjentów z dobrze leczoną cukrzycą typu 1 wartość ta nie powinna przekraczać 6,1-6,5%. Jeśli wartość jest wyższa niż 7% należy dokonać zmian w sposobie leczenia pacjenta. Natomiast hemoglobina glikowana poniżej 6% może świadczyć o groźnych okresach niedocukrzenia.

Hemoglobina glikowana jest badaniem lepszym niż nawet wielokrotnie oznaczany poziom glukozy. Dobrze oddaje, czy pacjent regularne robi sobie zastrzyki z insuliny i czy ma odpowiednio dobrane posiłki. Ograniczenia te stanowią problem zwłaszcza u nastolatków.

Oznaczanie poziomu HbA1c jest badaniem laboratoryjnym wymagającym pobrania krwi. Należy je wykonywać co 2-3 miesiące, a u pacjentów ze stabilną i dobrze wyrównaną cukrzycą co pół roku. Liczne badania dowiodły, że poziom HbA1c wykazuje silny związek z ryzykiem późnych powikłań cukrzycy.

Czy za się zaszczepić na cukrzycę typu 1?

Regularne przyjmowanie insuliny

Insulinę wstrzykuje się za pomocą penów i strzykawek lub pompy insulinowej. Pompy insulinowe zazwyczaj gwarantują najlepszą kontrolę choroby, ale ze względu na ich koszt wielu diabetyków korzysta z penów. Zastrzyki z insuliny przyjmuje się się albo 2 razy dziennie albo 4 razy dziennie i nawet więcej. Schemat wielokrotnych zastrzyków (powyżej 4) nazywamy intensywną terapią insulinową. Schemat zażywania insuliny doradzi lekarz. Terapia insulinowa powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb.

Diagnoza - cukrzyca. I co dalej? ABC leczenia cukrzycy

Dieta i sport

Dieta cukrzycowa oraz aktywność fizyczna mają również ogromny wpływ na utrzymanie właściwego poziomu glikemii i są istotnym elementem leczenia cukrzycy typu 1, a także cukrzycy typu 2.

Inne metody leczenia cukrzycy typu 1

Choć nie ma zatwierdzonej naukowo metody wyleczenia cukrzycy typu pierwszego, to toczy się wiele eksperymentalnych projektów. Nowoczesne sposoby terapii cukrzycy typu 1 są tematem licznych badań i konferencji. Naukowcy walczą o to, by móc całkowicie wyleczyć tę chorobę. Wśród badanych projektów są m.in.:

  • przeszczep wysp trzustkowych i przeszczep kapsułkowanych wysp trzustkowych
  • szczepionka na cukrzycę
  • transfuzja krwi pępowinowej
  • badania nad komórkami macierzystymi

Polecamy także:
Cukrzyca ciężarnych - co grozi przyszłej mamie i jej dziecku?
Kolejna dieta i znowu nic nie chudniesz? Przyczyną może być... insulinooporność!
Najlepsza dieta dla diabetyka - jadłospis na 7 dni

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/5 lat temu
Poczytajcie - http://likemed.com/pl/cukrzyca-typu-2/naturalne-leczenie-cukrzycy.html Gdyby ludzie stosowali się do naturalnych metod leczenia cukrzyce, to obyliby się bez prochów. Mamy takie, a nie inny tryb życia i sami jesteśmy sobie winni, ale przecież wszystko można zmienić!
/5 lat temu
Polecam książkę pod tytułem "Cukrzyca u dzieci". Zawiera ona wszystkie przydatne informacje dotyczące podstaw, profilaktyki i żywienia dzieci chorych na cukrzycę Książkę możesz kupić w Księgarni Wydawnictwa Astrum. Zamówienia: Wydawnictwo ASTRUM dział handlowy: tel. 530 773 420 www.wydawnictwo-astrum.pl mail:astrum@astrum.wroc.pl
/6 lat temu
dieta optymalna dr Kwaśniewskiego jako panaceum na cukrzyce typu 1 i typu 2