Kiedy pracownik może otrzymać zasiłek chorobowy/fot. Fotolia

Czym jest stan przedcukrzycowy i jak go rozpoznać?

Stan przedcukrzycowy jest to stan, w którym występuje podwyższone ryzyko rozwoju cukrzycy i innych schorzeń cywilizacyjnych. Ich prewencja jest szeroko znana, jednak wymaga uwagi i sumienności ze strony pacjenta. Zobacz, czy stan przedcukrzycowy oznacza, że powinieneś zmienić swój dotychczasowy styl życia.
/ 14.09.2018 12:46
Kiedy pracownik może otrzymać zasiłek chorobowy/fot. Fotolia

Wstęp do cukrzycy?

Stan przedcukrzycowy niesie za sobą poważne następstwa. Jest on bowiem preludium do rozwoju zarówno cukrzycy jak i powikłań kardiologicznych, które składają się razem w grupę chorób cywilizacyjnych. Te niebezpieczne zjawiska nie biorą się znikąd i często dużo wcześniej organizm woła o pomoc rozwijając objawy przepowiadające, takie jak stan przedcukrzycowy. By wybronić ciało przed rozwojem choroby niezbędna jest zmiana stylu życia.

Jak diagnozuje się stan przedcukrzycowy?

Do rozpoznania stosuje się oznaczenie stężenia glukozy we krwi żylnej. W zależności od potrzeb stosuje się różne testy. Można ustalić stężenie na czczo, na przykład po przebudzeniu. Jeżeli podczas badania na czczo glikemia mieściła się w przedziale 100-125 mg/dl, możemy podejrzewać nieprawidłowości. Następnym krokiem jest wykonanie OGTT, czyli testu tolerancji glukozy. Polega on na wypiciu 75 mg rozpuszczonej w wodzie glukozy i zbadaniu poziomu cukru we krwi po dwóch godzinach.

Po przejściu grypy zachorowała na... cukrzycę! Jak to możliwe? Historia choroby 27-letniej Martyny

Nieprawidłowa glikemia na czczo i nieprawidłowa tolerancja glukozy

Jeśli OGTT jest w normie, rozpoznajemy nieprawidłową glikemię na czczo, która oznaczana jest angielskim skrótem IFG (impaired fasting glycaemia). Jeżeli w 120 minucie OGTT wartość glikemii znajduje się w przedziale 140-199 mg/dl, oznacza to nieprawidłową tolerancję glukozy, czyli IGT (impaired glucose tolerance). Oznacza to, iż w normalnych warunkach poposiłkowe stężenie wymyka się poza normę. Większe odchylenia od normy wystarcza do rozpoznania cukrzycy.

Stany, które mogą zaburzyć rozpoznanie

Nie zawsze można sprawnie monitorować stężenie glukozy. W niektórych stanach jej stężenie może rosnąć niezależnie od stanu trzustki i gospodarki hormonalnej. Dzieje się tak u pacjentów przyjmujących niektóre leki, na przykład glikokortykosteroidy (niezbędne w leczeniu niektórych postaci alergii, POChP, astmy, czy chorób reumatologicznych). Podobnie może się dziać w trakcie leczenia chorób zakaźnych czy po poważnych urazach.

Po rozpoznaniu stanu przedcukrzycowego

Po takiej diagnozie powinno się monitorować stężenie glukozy i objawy rozwijającej się cukrzycy. Jeśli zauważasz u siebie takie objawy, skonsultuj się jak najszybciej z lekarzem. Niestety, nietolerancja glukozy często bywa bezobjawowa, więc najlepiej sprawdzają się testy przesiewowe.

Jak zapobiec rozwojowi cukrzycy?

Minimalizacja ryzyka rozwoju cukrzycy

Aby uniknąć rozwoju cukrzycy, zmień styl życia. Dbaj o dietę, stosuj odpowiedni trening, rozbudowujący tkankę mięśniową (poprawia to znacznie tolerancję glukozy) oraz popracuj nad zmniejszeniem masy ciała. W tym przypadku dbanie o siebie nie tylko doda Ci urody, ale również znacznie poprawi Twój stan zdrowia!

Polecamy także:Cukrzyca ciężarnych - co grozi przyszłej mamie i jej dziecku?Najlepsza dieta dla diabetyka - jadłospis na 7 dniPowikłania cukrzycy - tym grozi zaniedbanie leczenia!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/13.12.2012 19:37
dlaczego