Wydaje ci się, że gorzej widzisz? Sprawdź poziom cukru we krwi!

Cukrzycowa choroba oczu - terminem tym określa się zmiany w obrębie gałki ocznej będące konsekwencją hiperglikemii, czyli podniesionego poziomu cukru we krwi. O jakich zmianach mowa? Poznaj trzy najczęstsze.
oko fot. Fotolia

Statystki mówią, że Polsce na cukrzycę chorują prawie 3 miliony osób. Zdaniem specjalistów ta liczba jest jednak zaniżona, bo wielu chorych nie wie, że ma za wysoki cukier. Taka sytuacja jest wyjątkowo niebezpieczna! Przedłużająca się hiperglikemia, czyli wzrost stężenia glukozy we krwi powyżej górnej granicy normy, niszczy naczynia krwionośne, wywołuje powikłania kardiologiczne (może m.in. doprowadzić do zawału!), zwiększa ryzyko infekcji, zakażeń grzybiczych, utrudnia gojenie się ran i niszczy wzrok.

Do najczęstszych powikłań ocznych w przebiegu cukrzycy należą:

1. Suche zapalenie spojówek

Tego typu zaburzenia występują u ponad 50 proc. chorych na cukrzycę. W przebiegu tego schorzenia pojawiają się: podrażnienie rogówki, ból oczu, uczucie piasku pod powiekami, łzawienie, zaburzenia widzenia (np. zamazywanie obrazu). Choć zaburzenia te nie stanowią poważnego zagrożenia dla wzroku, są bardzo uciążliwe dla chorych. Poza tym zwiększają ryzyko nadkażeń bakteryjnych i grzybiczych. By uniknąć takich kłopotów i znacznie poprawić komfort widzenia, warto stosować tzw. sztuczne łzy, które odbudowują naturalną warstwę nawilżającą nabłonek.

2. Retinopatia cukrzycowa

Występuje u niemal 60 proc. osób z cukrzycą typu II.  W wyniku tego schorzenia pogrubieniu ulega błona gałki ocznej, co skutkuje zablokowaniem przepływów w obrębie siatkówki. Uszkodzona siatkówka zaczyna porastać naczyniami krwionośnymi, które mają tendencję do pękania i krwawienia. Skutkuje to kłopotami ze wzrokiem: pojawiają się słabsze widzenie w ciemności, problemy z dostosowaniem się oka do widzenia w jasnych pomieszczeniach, nieostre widzenia. Uwaga! Nieleczona retinopatia trwale uszkadza wzrok i może prowadzić nawet do ślepoty! Dlatego nie wolno jej lekceważyć. W terapii stosuje się zabiegi laserowe i iniekcje. Konieczne są także regularne kontrole okulistyczne i oczywiście utrzymywanie poziomu cukru w ryzach.

3. Zaćma cukrzycowa

Najczęściej dotyka osób cierpiących na cukrzycę typu 2 (chorzy na cukrzycę 1 chorują na nią 10 razy rzadziej). W chorobie tej powodu dużych wahań poziomu cukru we krwi dochodzi do zmętnienia soczewki oka. Objawia się to problemami z widzeniem po zmroku, zmniejszeniem ostrości wzroku, niektórzy chorzy skarżą się na złą tolerancję światła. Leczenie polega na usunięciu uszkodzonej soczewki i zastąpieniu jej sztuczną.

Polecamy!

Świąteczna dieta cukrzyka. Co możesz jeść?

Poznaj 5 wczesnych objawów cukrzycy

Zasady diety cukrzycowej

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)