POLECAMY

Życie alergika – wybieramy materac

Alergia to choroba, która potrafi podporządkować sobie całe nasze życie. Musimy dostosować do niej nasz sposób ubierania się, higienę osobistą, a nawet sposób spędzania wolnego czasu. Na potrzeby alergików stworzono również specjalny materac.
Życie alergika – wybieramy materac

Alergia jako odpowiedź na rozwój cywilizacji

Nasze organizmy codziennie narażone są na szkodliwe działanie wielu czynników. Zanieczyszczenie środowiska oraz powszechne stosowanie detergentów powodują, że system immunologiczny nie zawsze jest w stanie dokonać właściwego rozpoznania i w związku z tym wrogo reaguje na różne substancje.

Wśród najbardziej uczulających znajdują się roztocza, pyłki roślin, składniki pokarmów czy kosmetyków. Na skutki alergii najbardziej reagują drogi oddechowe, skóra i błony śluzowe żołądka.

Jak powinien wyglądać dom alergika?

Istnieją pewne uniwersalne zalecenia, których przestrzeganie jest pomocne, niezależnie od rodzaju uczulenia. Jedną z nich jest minimalizowanie obecności roztoczy w najbliższym otoczeniu. Te maleńkie drobnoustroje żyją w kurzu, a ich pożywienie stanowi złuszczony, ludzki naskórek. Roztocza gromadzą się w dywanach, kapach, zasłonach, pościeli i materacach. Dlatego warto przynajmniej raz na dwa, trzy tygodnie prać pościel, a wielki dywan zamienić na mały i łatwy do czyszczenia. W oknach zamiast ciężkich zasłon zawieśmy leciutkie, higieniczne rolety.

Materiały zalecane alergikom

Istnieje powszechny pogląd, że wszystkie naturalne materiały są odpowiednie dla alergików i mogą być bezpiecznie używane jako element ich garderoby albo wyposażenia sypialni. W dużym stopniu jest to prawda. Niektóre materace są wypełnione lateksem. Otrzymuje się go poprzez połączenie mleczka z drzewa kauczukowego z lateksem syntetycznym. Tego rodzaju wkład umożliwia swobodną cyrkulację powietrza, co chroni materac przed rozwojem bakterii, pleśni i innych alergenów.

Czy lateksowy materac jest bezpieczny?

Pomimo tak wielu zalet zdarza się, że nawet lateks bywa źródłem alergii. Dzieje się to bardzo rzadko, zwykle wtedy, gdy osoby w swojej pracy zawodowej mają codzienny kontakt z lateksem. Warto wówczas wybrać inny, przyjazny, dla wrażliwej skóry surowiec.

Firmy produkujące materace mają w swojej ofercie materace wykonane z tzw. „pianki termoelastycznej”. Ta antyalergiczna pianka idealnie dopasowuje się do kształtu ciała, gdyż reaguje zarówno na ciężar, jak i na zmieniającą się temperaturę. Materac wykonany z pianki może być rozwiązaniem przyjaznym nie tylko dla skóry, ale też dla stawów oraz kręgosłupa. Technologie zastosowane przy jego produkcji wykorzystywane są w tworzeniu artykułów zapobiegających bólom uciskowym i odleżynom.

Włókno kokosowe w materacach

Innym przyjaznym materiałem jest kokos. Ze względu na swą naturalną strukturę włókno kokosowe jest przewiewne i zapewnia optymalne krążenie powietrza wewnątrz materaca. Pochłania wydzielany pot, a także wilgoć panującą w otoczeniu.

Chociaż nie istnieje uniwersalny materiał, bezpieczny dla wszystkich alergików, można znaleźć tworzywa, które uczulają znacznie mniej, a przy okazji posiadają cenne właściwości zdrowotne. Warto zainwestować w komfortowy, wykonany z ekologicznych surowców materac. Dzięki niemu będziemy mogli cieszyć się zdrowym, pozbawionym dokuczliwych objawów alergii, snem.

Źródło: Intro Media, Fabryka Materacy JANPOL

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (7)
/rok temu
Materac jest ogromnym siedliskiem kurzu i roztoczy. Alergicy powinni wybierać materac pokryty warstwą antyalergiczna, która odpycha kurz, roztocza i alergeny. Materace PlantPur wychodząc na przeciw oczekiwaniom i w trosce o alergików posiadają odpinany materac nawierzchniowy, który można swobodnie wyprać w pralce pozbywając się wszystkich zanieczyszczeń i tym samym utrzymywać swój materac w higienicznej czystości.
/rok temu
Też jestem alergikiem i dbam o to, żeby było u mnie w domu jak najmniej kurzu i jak najmniej miejsc, które mogą gromadzić kurz. Ostatnio robiłam remont sypialni i pozbyłam się zasłon, zamiast nich mam rolety. Wyrzuciłam stary dywan, w sumie bez dywanu sypialnia wygląda na "nowoczesną" :) I najważniejsze wyrzuciłam moją 25 letnią starą wersalkę, która była siedliskiem kurzu... kupiłam na jej miejsce materac i łóżko ze stelażem. Materac wybrałam piankowy z kokosem, bo wydaje mi się, że w sprężynach jest więcej miejsca na gromadzenie kurzu, a pianka to jakaś taka zbita jest. Materac kupiłam z marki Sleep O'clock bo mają fajny wybór materaców piankowych z kokosem. Łózko kupiłam najzwyklejsze drewniane, żeby było łatwo go czyścić, bez żadnej tapicerki :)
/3 lata temu
Przede wszystkim wywalić zasłony i dywany - to największe siedliska roztoczy, u mnie pomogło zamontowanie rolet. To plus leki i powinno być lepiej, mi lekarz przepisał tabletki z bilastyną (clatra) i jak narazie nie narzekam;)
POKAŻ KOMENTARZE (4)