POLECAMY

Zrzuć kilogramy bez wysiłku

Mamy dwie wiadomości. Na początek zła: to nieprawda, że w ciągu nocy można schudnąć kilka kilogramów. Wiadomość dobra: są trzy nowe skuteczne diety.
Zrzuć kilogramy bez wysiłku
Moda na odchudzanie nie jest wymysłem naszych czasów. Legenda głosi, że prekursorem w tej dziedzinie był Wilhelm Zdobywca, król Anglii. Zaczął się odchudzać, bo obfita tusza utrudniała mu utrzymanie się na koniu. Niestety, nadworni "dietetycy" nie stanęli na wysokości zadania. Zalecili królowi, by położył się do łóżka, zrezygnował całkowicie z jedzenia, za to obficie raczył alkoholem. Efekt? Promilowa dieta pomogła Wilhelmowi przenieść się na tamten świat. Od tego zdarzenia minęło 921 lat. W tym czasie powstało tysiące pomysłów na odchudzanie. A dietetyczny przemysł rozrósł się tak, że co roku zbija na nas miliardy dolarów.

Jak najdalej od oszustów!
Na dietetycznej scenie co rusz pojawia się jakiś nowy guru. Najpierw bada aktualne trendy, a potem głosi rewolucyjne hasła w rodzaju: "Precz z węglowodanami!". Niestety, wielu "mistrzów" odchudzania nie ma zielonego pojęcia o tym, jak wymyślony przez nich jadłospis wpływa na organizm. Skutek? Najpierw tracimy na wadze, a potem... szybciutko odzyskujemy kilogramy. Sławetne jo-jo, bo właśnie o nim mowa, zrobiło karierę niemal tak wielką jak słowo "dieta". O jego zgubnym działaniu mogła się przekonać na własnej skórze (dosłownie!) niemal każda walcząca z nadwagą kobieta. Jak się zatem odchudzać, by tym razem było inaczej?

W zgodzie z naturą!
Jeśli twoje menu było do tej pory urozmaicone, wystarczy, że połączysz starą sprawdzoną zasadę ŻP (czytaj: "żreć połowę") z dietetycznymi wskazówkami (patrz: "4 kroki do ekstrafigury").
W twoim jadłospisie królowały słodycze oraz fast foody? Nie ma lekko. Czas na zmiany. W wyrobieniu nowych zwyczajów żywieniowych pomogą ci diety: karbogram, trzy kolory i obfitości (szczegóły na następnej stronie). Wszystkie są skuteczne i bezpieczne. Co więcej, stosując je, możesz chudnąć, nie skręcając się z głodu.
Skoro założenia są takie same, po co ci aż trzy różne diety? Bo w odchudzaniu ważna jest jeszcze jedna zasada. Jedzenie ma nie tylko dostarczać ci odpowiedniej ilości składników odżywczych, ale też... smakować. Nawet najsilniejsza wola słabnie, gdy na talerzu ląduje codziennie sama kapusta albo wyłącznie ryż. Aby wytrzymać na diecie dłużej niż tydzień, musisz mieć możliwość wybrania menu, które odpowiada twoim gustom. Dodatkowe atuty to łatwy dostęp do składników (i ich przystępna cena) oraz na tyle proste przepisy, by mógł z nich korzystać ktoś, kto nie lubi lub nie ma czasu gotować.

4 kroki do ekstrafigury
Chcesz zrzucić kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt kilogramów? By osiągnąć ten cel, potrzebujesz dobrej strategii. Oto ona.

1. Jedz na czas – im wolniej, tym lepiej. Aby do mózgu dotarła informacja, że nie jesteś już głodna, potrzeba około 15 minut.
2. Idź na ilość – codziennie zjadaj minimum trzy posiłki. Oprócz tego możesz sobie pozwolić na 2–3 przekąski (oczywiście takie, które są zgodne z zasadami diety). Po co tyle zachodu? Bo częste jadanie przyspiesza przemianę materii i pozwala spalić dodatkową porcję kalorii (to energia potrzebna do trawienia).
3. Trzymaj poziom – gdy między posiłkami są zbyt długie przerwy, we krwi spada stężenie glukozy. Odczuwasz to jako silny głód. By nie dopuścić do takiego stanu, jadaj co 2–3 godziny.
4. Postaw na formę – jeśli do diety dołączysz choć minimalną dawkę ruchu, osiągniesz o wiele lepsze efekty. Nie lubisz ćwiczyć? Nikt nie każe ci się katować. Wystarczy, że zaczniesz chodzić na spacery albo tańce.


Naukowcy na tropie diety cud
Otyłość i związane z nią choroby (np. cukrzyca) to problem ogólnoświatowy. Nad jego rozwiązaniem pracują więc od lat tęgie głowy. Zobacz wyniki najnowszych badań.

- Włosi wynaleźli hydrożelową pigułkę. Gdy się ją połknie i popije wodą, kapsułka spęcznieje. Efekt? Do mózgu zostanie wysłana informacja, że jesteś już syta. Jeśli końcowe testy wypadną pomyślnie, pigułka trafi na rynek jeszcze w tym roku.
- Naukowcy z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie testują... hamujące apetyt elektrody. Te mikroskopijne urządzenia wszczepia się pod skórę z tyłu głowy. Elektrody wysyłają do mózgu impulsy informujące o tym, że pacjent nie jest głodny, nawet jeśli ma pusty żołądek.Badacze mają nadzieję, że nowa technika w przyszłości zastąpi operacyjne leczenie otyłości.
- Naukowcy z USA uważają, że to wariant jednego z genów decyduje o tym, czy utyjemy na danej die cie. Być może w przyszłości właśnie na podstawie budowy DNA będzie można ocenić nie tylko ryzyko otyłości, ale też dobrać dietę najlepszą do zrzucenia nadwagi.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/10 lat temu
W moim przypadku to nawet nie chodzi o "uczucie" glodu bo najgorsza jest nieopanowana "ochota" na cos np.czekolade...pizze...cole... a na to chyba nie ma cud pigolki :( to co? psychiatra? ;)
/10 lat temu
Ja tak tez czesto mam ;/ Psychiatra moze pomóc,gdy to naprawde ma jakies głębokie podłoze w psychice, przeszłości. Ale przeciesz, wiele ludzi nie umie sobie lub ma trudność z odmówieniem sobbie czegoś. Jedni muszą wypić piwa lub wina, inni napić sie zielonej herbaty ;]
/11 lat temu
te pigułki hydrozelowe? Ja jestem chetna to doswiadczen na własnej osobie. Moze jakic naukowiec potrzebuje takiego królika?