Zgaga – sprawdź, jak jej uniknąć!

Zgaga – sprawdź, jak jej uniknąć!

Nieprzyjemne pieczenie w przełyku - pewnie większość z nas to zna. Ten objaw to właśnie zgaga. Często słyszymy o tym problemie, ale czy na pewno równie wiadome jest, jak jej uniknąć? Sprawdź!
/ 15.09.2010 23:12
Zgaga – sprawdź, jak jej uniknąć!

Zgaga związana jest z cofaniem się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku. Dochodzi do podrażnienia jego błony śluzowej, co odczuwane jest jako uczucie pieczenia za mostkiem. Jest ona jednym z podstawowych objawów występującej u dużego odsetka społeczeństwa choroby refluksowej przełyku. Jeśli dolegliwość pojawia się często, należy zgłosić się do lekarza, który zleci wykonanie niezbędnych badań i wdroży odpowiednie leczenie. Tym, co pacjent może zrobić sam, jest przestrzeganie zaleceń dietetycznych. Często wystarcza to do pozbycia się zgagi.

Mało a często...

Spożywanie dużych objętościowo posiłków prowadzi do rozciągnięcia ściany żołądka. Jednocześnie rozciągnięciu ulega tzw. dolny zwieracz przełyku, znajdujący się w miejscu połączenia przełyku z żołądkiem. W ten sposób możliwe staje się cofanie się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku – tak zwany refluks żołądkowo-przełykowy - i pojawia się zgaga. Dlatego właśnie znacznie korzystniejsze jest jeść częściej, ale za to mniejsze porcje.

Polecamy: 8 zasad jak nie przytyć

Kiedy kolacja?

Poziome ułożenie ciała podczas snu sprzyja cofaniu się treści pokarmowej do przełyku, dlatego też nie należy się kłaść do łóżka bezpośrednio po jedzeniu - „z pełnym żołądkiem”. Ostatni posiłek nie powinien być spożywany później niż na 2 – 3 godziny przed położeniem się spać.

Mniej tłuszczu, ale nie tylko...

Zgaga często pojawia się po spożyciu tłustego posiłku, stąd też konieczność ograniczenia tłuszczów. Dolegliwości mogą nasilać się także po napojach gazowanych, sokach z owoców cytrusowych, kawie i mocnej herbacie, a przede wszystkim po alkoholu (zwłaszcza po piwie czy winie). Należy unikać także spożywania potraw słonych, mocno przyprawionych (pikantnych).

Odchudzanie?

Nadwaga i otyłość sprzyjają wystąpieniu choroby refluksowej przełyku. Dzieje się tak najprawdopodobniej dlatego, że duża ilość tkanki tłuszczowej zwiększa ciśnienie w jamie brzusznej, a tym samym w żołądku, co przyczynia się do wystąpienia refluksu żołądkowo- przełykowego. Dlatego też jednym z podstawowych zaleceń lekarskich dla osób z nadwagą bądź otyłością jest redukcja masy ciała.

Polecamy: Pijmy wodę - nie tylko w lecie!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (7)
/20.05.2011 11:53
Preparatu rzeczywiście są skuteczne, ale czy warto je przyjmować, skoro zmiana stylu życia wystarczy? Zwłaszcza, że to tylko maskowanie problemu, a nie jego leczenie. Zgaga prowadzić może w późniejszym wieku do nadżerek przełyku, których zdecydowanie lepiej unikać, niż je leczyć. Oprócz małych posiłków, polecam zrezygnować z bardzo ostrych produktów, soków owocowych (zwiększają kwasowość treści żołądkowej, co prowadzi do zgagi) oraz wybrać się po posiłku na krótki spacer. Niektórym osobom pomaga też szklanka mleka - mleko ma odczyn zasadowy, łagodzi więc uczucie pieczenia.
/19.05.2011 08:40
Mój syn bierze Lanzul jest idealny, ale niestety jest tylko na receptę. Dobry jest też Polprazol.Ten należy przyjmować co najmniej przez 4 tygodnie, aby był pozytywny efekt.Wypróbowałam na sobie .Polecam od 3 lat nie wiem co to zgaga.
/17.05.2011 23:44
Dobry na zgagę jest również proszek zasadowy Langsteiner. Wystarczy jedną łyżeczkę wsypać do szklanki wody, raz dziennie taką dawkę wypić i ma się problem z głowy. Jest to na pewno o wiele skuteczniejszy sposób niż domowe sposoby.
POKAŻ KOMENTARZE (4)