zespół Tourette'a - jak reagować na tiki chorych osób

Jak reagować, kiedy ktoś obok nas wysuwa język, wymachuje rękami, wykrzykuje wulgaryzmy? Sprawdź!
/ 16.03.2016 16:37

Jak reagować, kiedy ktoś obok nas wysuwa język, wymachuje rękami, wykrzykuje wulgaryzmy? Sprawdź!

fot. Fotolia

Wykonują nieprzyzwoite gesty, krzyczą, mrugają, podskakują, przeklinają. Osoby z zespołem Tourette’a nie są w stanie całkowicie zapanować nad swoimi tikami, które pojawiają się niezależnie od ich woli.

Dorastają w przekonaniu, że ich choroba jest czymś wstydliwym. Obawiają się bardzo reakcji ludzi na swoje zachowanie. A ta, niestety, często jest niewłaściwa, przez co objawy nasilają się, gdyż zwiększa się stres i napięcie nerwowe chorego. Jak zatem powinniśmy się zachowywać, kiedy spotkamy osobę z zespołem Tourette’a? Co warto wiedzieć o tej chorobie?

Czym jest zespół Tourette’a?

To wrodzone zaburzenie neurologiczne, polegające na pojawieniu się u chorego mimowolnych tików, związanych z potrzebą rozładowania napięcia nerwowego, a także natręctw obsesyjno-kompulsywnych. Objawy pojawiają się najczęściej między 2. a 15. rokiem życia. Zespół Tourette’a nie upośledza inteligencji i nie wpływa na długość życia. Wyróżnia się trzy rodzaje tików:

  • głosowe (wokalne): proste – np. pochrząkiwanie, mlaskanie, pogwizdywanie oraz złożone - np. powtarzanie sylab lub słów, wykrzykiwanie słów, przekleństw,
  • ruchowe: np. marszczenie czoła, mruganie, wysuwanie języka, wzruszanie ramionami, dotykanie siebie i innych, wąchanie przedmiotów, kopanie, lizanie przedmiotów, siebie i innych,
  • czuciowe: napadowy lęk oraz odczuwanie dolegliwości bólowych o podłożu somatycznym.

Jak się zachować, spotykając osobę z zespołem Tourette’a?

Natręctwa obsesyjno-kompulsywne oraz tiki utrudniają chorym adaptację społeczną. Bywa, że nie mogą spokojnie zrobić zakupów czy zwyczajnie podróżować komunikacją miejską. Ich, niezrozumiałe dla ludzi, zachowanie, np. gwałtowne ruchy budzą u innych podejrzenie, strach, a nawet wrogość. Tymczasem najlepiej, spotykając osobę z zespołem Tourette’a zachować spokój i zdrowy rozsądek. Co to oznacza w praktyce?

  • Kiedy zobaczysz osobę z zespołem Tourette’a w sklepie, na przystanku nie reaguj zbyt emocjonalnie - nie wyśmiewaj się, nie przedrzeźniaj, nie wzywaj ochrony lub policji.
  • Nie zwracaj osobie chorej uwagi, nie krytykuj jej tików, gdy nie stanowią dla ciebie żadnego zagrożenia (jak mruganie, pochrząkiwanie). Niewybredne komentarze lub oceniające, wymowne spojrzenia tylko pogorszą sytuację, a tiki prawdopodobnie nasilą się.
  • W przypadku zachowań chorego, które są dla ciebie uciążliwe lub naruszają twoją osobistą wolność - reaguj. Zachowując spokój i opanowanie, powiedz np. „przepraszam, nie czuje się z tym komfortowo”. Nie udawaj, że nie dostrzegasz tików.
  • Jeżeli w trakcie rozmowy, okaże się, że u twojego rozmówcy nagle ujawniają się tiki, np. wokalne, chociaż to trudne, po prostu poczekaj, aż miną.

 

Zobacz także:

Co powinnaś wiedzieć o NTM?
Czym jest antygen PSA?
Zakwaszenie organizmu


 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA