dziecko, mowa, rozwój, zaburzenia mowy, AAC/ fot. Fotolia

Zespół Raynauda - co to za choroba?

Woskowo-białe, sine i czerwone - w takiej kolejności zmieniają się kolor skóry palców rąk w zespole Raynauda. Jest to nagłe, napadowe zaburzenie ukrwienia palców rąk. Co go wywołuje i czym może skutkować?
/ 26.04.2018 15:36
dziecko, mowa, rozwój, zaburzenia mowy, AAC/ fot. Fotolia

Czym się różni choroba Raynauda od zespołu Raynauda?

Na początku należy odróżnić chorobę Raynauda od zespołu Raynauda. W chorobie Raynauda napady pojawiają się bez istotnej przyczyny, zaś w zespole są one efektem i powikłaniem innych chorób, na przykład chorób serca, alergii, ucisku tętnic przez mięśnie czy guz.

Choroba Raynauda głównie dotyczy młodych osób, najczęściej kobiet. Zazwyczaj wyniki badań laboratoryjnych, które mogłyby sugerować współistnienie innej choroby, są prawidłowe. Również w wykonanej kapilaroskopię, czyli badaniu polegającym na ocenie przebiegu drobnych naczyń w obrębie palców, nie stwierdza się nieprawidłowości. W chorobie Raynauda obraz jest prawidłowy, a przebieg naczyń jest prosty. Inaczej wygląda to w zespole Raynauda, gdzie naczynia są zdeformowane i poskręcane.

Zespół Reynauda, a także inne anomalie naczyniowe, są też bardzo charakterystyczne dla osób, które pracują z maszynami wytwarzającymi drgania, na przykład młoty pneumatyczne.

Polecamy: Układowe choroby naczyń - na czym polegają?

Jakie są objawy?

Objawy zespołu są dokuczliwe i głównie pojawiają się w chłodne dni. Działanie zimna wywołuje zmianę koloru skóry w obrębie odkrytych części ciała, takich jak palce, uszy czy nos. Nagle pojawia się zblednięcie skóry palców, poza kciukiem. Palce stają się woskowo-białe i pozbawione czucia. Objawom tym towarzyszy ból. Następnie w drugiej fazie napadu skóra palców jest sina, obrzęknięta i napięta. Ostatnia trzecia faza przebiega z zaczerwienieniem palców, które stają się bardzo ciepłe. Podczas ogrzewania zmienionych miejsc pojawia się ból. Napadom może towarzyszyć również uczucie mrowienia, drętwienia i zaburzenia czucia w obrębie palców. Osoby z takimi dolegliwościami powinny unikać nagłych zmian temeratury, szybkiego oziębiania i ogrzewania dłoni, wilgoci i palenia tytoniu.

Warto zwrócić uwagę, że nie każda zmiana zabarwienia skóry od razu powinna sugerować zespół Reynauda. W odmrożeniu palców również pojawia się piekący ból, a skóra staje się czerwona lub sina. Mogą też pojawić się obrzęki, rumienie czy zmiany martwicze. Z kolei, w marmurkowatości skóra palców i całego ciała pod wpływem chłodu staje się niebieskawa, z widoczną utkaną drobną siateczką niczym marmur.

Czytaj: Objaw Raynauda - uciążliwy problem

Czy można to leczyć?

Chorobę Raynauda można leczyć lekami, które rozszerzają naczynia i lekami przeciwbólowymi. Podczas napadu należy schronić się w ciepłym pomieszczeniu i stopniowo ogrzać ręce. Wykorzystuje się również leczenie chirurgiczne w usunięciu czynnika, który wywołuje chorobę, na przykład przecięcie mięśnia czy wycięcie żebra dodatkowego. Leczenie chirurgiczne stosuje się też, gdy występują powikłania choroby, na przykład obumarcie palców. Natomiast w przypadku zespołu Reynauda powinno się leczyć chorobę podstawową.

Bardzo ważne jest, aby dbać o odpowiednią temperaturę rąk. Należy też zerwać z paleniem papierosów, ponieważ nikotyna bardzo szkodliwie działa na mikrokrążenie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (22)
/09.05.2016 21:15
to prawda ze niedotlenione rece sa powodem pekających żyłek na palcach u dłoni.I nie prawda ze papierosy itd,,,ja nigdy nie pałiłam papierosów.Były niedotlenione przez dretwienie rąk od 20 roku zycia,pare operacji u palców i nadgarstki,bo nerwy były poskrecane-dzis lepiej-mniejszy ból mam ale te żyłki mi pekaja,ide do lekarza zobacze co mi powie,zawsze zapominałam o tym-lekarze w Niemczech sa b.dobrzy nie jak w PL,,moja siostra ma rece poskrecane,bole niesamowite i nic jej nie robia--mi odrazu powiedzieli ze trzeba operowac,i dziekuje ze nie jestem w PL.
/09.05.2016 21:08
to prawda-niedotlenione ręce-moje rece były chre,bol palsow i dretwienie ,miałam zylki nerwowe w spirale skrecone bo duzo ciezko pracowałam,nie były dotlenione 20 lat i były co raz to gorsze -palce operowane i nadgarstki,teraz mi pekaja zylki
/21.02.2016 22:41
Czy mieli Państwo objawy polegające na sporadycznym z czasem częstszym wychodzeniu żył kończyn górnych. Najczęściej przedramion czasami, aż do ramion. Duże żyły napinają się stają się intensywnie fioletowe, uwidocznione ponad skórą w dotyku twarde i napięte, w takim stanie bolą piekącym bólem. Po chwili przedramiona i dłonie robią się marmurkowe. Po kilku minutach ból ustępuje, pojawia się czasami lub kilka razy dziennie. Z dodatkowych objawów sporadycznie pojawia się silny ból w pachwinach lub stawach kolanowych. Kiedy podczas przeziębienia lekarz zauważył, że może być arytmia serca (córka podczas badania miała podwyższoną temperaturę) zrobiliśmy echo serca , USG serca, Dopplera żył dłoni i przedramion, morf. , OB. Wszystko jest w normie a objawy się nasilają. Jeśli ktoś miał podobne objawy proszę o informację. Lekarz kardiolog i lekarz od chorób naczyń zgodnie uważają, że wychodzące piekące żyły i niedotlenione ręce to nasz wymysł.
POKAŻ KOMENTARZE (19)