Jedną z najbardziej znanych infekcji wirusowych jest grypa

Żel dopochwowy na wirusa HIV

Walka z wirusem HIV przybiera na sile. Niedawno pojawiły się informacje o nowo odkrytych przeciwciałach. Kolejnym pomysłem na zapobieganie zakażeniom jest nowy żel dopochwowy zawierający znany od dawna lek przeciwwirusowy (tenofovir).
/ 04.10.2010 00:01
Jedną z najbardziej znanych infekcji wirusowych jest grypa

Jego skuteczność sprawdzano w Republice Południowej Afryki, w prowincji KwaZulu-Natal, która jest niejako epicentrum wybuchu plagi zachorowań na HIV w RPA. Badanie zostało przeprowadzone w na grupie 889 kobiet w wieku od 18 – 40 lat. Część z nich (445) otrzymywała wspomniany żel z tenofovirem, grupa kontrolna natomiast placebo. Przez 30 miesięcy kobiety były poddawane testom na obecność wirusa HIV w czasie comiesięcznych badań kontrolnych. Stosowanie żelu zmniejszyło zachorowania o połowę po jednym roku stosowania, przy czym należy zaznaczyć, że przeciętnie kobiety stosowały go jedynie w 60% przypadków. Możemy oczekiwać jeszcze większej skuteczności przy bardziej regularnej jego aplikacji.

Naukowcy obliczyli, że w samej tylko Republice Południowej Afryki jeśli co 3 kobieta będzie stosowała ten żel w ciągu następnych 20 lat uda się zapobiec 1,3 miliona nowych zachorowań i 820 000 zgonów spowodowanych wirusem HIV. Gra jest więc warta świeczki.

Odkrycie to jest kolejnym ważnym krokiem naprzód w walce z plagą XXI wieku, jaką jest HIV i AIDS. Żel dopochwowy wypełnia ważną lukę w zapobieganiu zakażeniom będąc metodą zależną od kobiet i dającą im większą kontrolę.

(kp/pk)

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)