POLECAMY

Zapalenie spojówek u dziecka

Nasz maluch trze oczy, mruży je przed światłem, łzawi? To najczęściej popularne u dzieci w sezonie letnim zapalenie spojówek.
Nasz maluch trze oczy, mruży je przed światłem, łzawi? To najczęściej popularne u dzieci w sezonie letnim zapalenie spojówek.

Wiadomo – godziny spędzane na dworze, zabawy w piasku, wśród kwitnących drzew i krzewów, bez mycia rąk – czasem wystarczy kilka razy włożyć palec do kącika oka i infekcja gotowa. Te niegroźnZapalenie spojówek u dzieckae, spowodowane właśnie podrażnieniem, zwykle ustępują samoistnie i nie wymagają interwencji lekarskiej. Czasem jednak zapalenie przybiera poważniejszą postać – oczy są silnie przekrwione, pojawia się wydzielina ropna, dziecko narzeka na szczypanie czy drapanie w oczach.

U niemowlaków czasem zapalenie spojówek związane jest również z zaburzonym mechanizmem wydzielania łez, które odpowiadają za zdrowie naszych oczu. Bez tego prawidłowego nawilżenia nawet minimalny bodziec zewnętrzny typu pyłek kurzu czy słońce, mogą spowodować reakcję zapalną.

Jak pomoc maluchowi w tych łagodniejszych wariantach? Babciny sposób polegający na przemywaniu i kompresach z rumianku jest ostatnio krytykowany przez okulistów: zioła zawierają alergeny oraz garbniki podrażniające oko! Do przemywania należy więc używać neutralnego roztworu soli fizjologicznej (do kupienia bez recepty w każdej aptece). Można również zakupić sztuczne łzy i zakraplać je dziecku pięć razy dziennie – drobnoustroje chorobotwórcze są tym sposobem wypłukiwane, a oko prawidłowo nawilżone.

Jeśli po dwóch dniach domowej kuracji nie ma poprawy należy bezzwłocznie udać się do lekarza. Ten, zwłaszcza w przypadku poważnych stanów zapalnych, powinien pobrać próbkę wydzieliny do badania, aby określić rodzaj infekcji – bakteryjną, grzybiczą, wirusową. Zwykle okulista przepisze krople lub maść, które złagodzą cierpienia małego pacjenta, zaś w po postawieniu diagnozy, co do przyczyny zapalenia, konieczna może okazać się miejscowa kuracja antybiotykowa.

Jedna ważna przestroga: bardzo często zdarza się, że mamy w domowej apteczce już otwarte maści i krople, kiedyś przepisane na zapalenie oczu. Nie aplikujmy ich dziecku ani sobie wedle własnego uznania! Po pierwsze preparaty do oczu przedawniają się po 3 tygodniach od otwarcia butelki, po drugie zaś nadużywanie antybiotyków i sterydów powoduje poważne zmiany rogówki i spojówki grożąc wyjałowieniem a nawet przewlekłymi grzybicami.

Agata Chabierska

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (8)
/3 lata temu
Dwójka moich dzieci niestety od urodzenia ciągle ma problemy z oczkami, więc akurat u nas sulfacetamid jest na wciąż w apteczce. Używam go nawet do przemywania oczu, jak zauważę tylko, że się ropka pojawiła.
/3 lata temu
Niedawno mój synek przechodził zapalenie spojówek i kupiłam mu te krople, bo w wielu miejscach czytałam, że są skuteczne. I muszę powiedzieć, że bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie cena.
/3 lata temu
Z tego co wiem, to sulfacetamid można stosować u dzieci od trzeciego miesiąca życia, więc spokojnie możesz tn lek stosować.
POKAŻ KOMENTARZE (5)