Zapalenie oskrzeli objawy - jak rozpoznać i leczyć zapalenie oskrzeli u dorosłych

Zapalenie oskrzeli objawy fot. Fotolia
Męczą cię kaszel, ból w klatce piersiowej i osłabienie? To może być zapalenie oskrzeli! Zobacz, jak rozpoznać i leczyć tę chorobę
Marta Wilczkowska / 27.01.2014 06:59
Zapalenie oskrzeli objawy fot. Fotolia
Zapalenie oskrzeli nie zawsze zaczyna się tak samo. Czasem choroba rozwija się powoli, niektóre infekcje przebiegają jednak błyskawicznie. Dlatego nigdy nie wolno lekceważyć objawów. Przeczytaj, jak rozpoznać objawy zapalenia oskrzeli i jak leczyć tę dolegliwość.

Jak rozpoznać objawy zapalenia oskrzeli?


Jeśli masz choć jeden z nich, koniecznie wybierz się do lekarza:
  • przedłużający się kaszel – napadowy, suchy lub mokry, ale z małą ilością odkrztuszanej wydzieliny;
  • duszności, niekiedy połączone z bólem w klatce piersiowej;
  • furkotanie i świsty (można je usłyszeć w czasie oddychania);
  • gorączka lub stan podgorączkowy utrzymujący się od kilku dni, któremu towarzyszą ból gardła, pokasływanie i osłabienie.

Na czym polega leczenie zapalenia oskrzeli?


Jeśli infekcja przebiega bez powikłań, po około 10 dniach nie ma po niej śladu. Aby jednak tak się stało konieczne jest stosowanie się do zaleceń lekarza. Przede wszystkim trzeba wziąć zwolnienie lekarskie – organizm potrzebuje czasu na zregenerowanie się. Najlepiej ten czas spędzić w domu i odpoczywać.  Konieczne jest przyjmowanie leków. Na zapalenia oskrzeli lekarze najczęściej przepisują:
  • środki wykrztuśne i rozrzedzające wydzielinę (mukolityki);
  • preparaty rozszerzające oskrzela, zwykle w postaci inhalatorów – tego typu preparaty pozwalają na łatwiejsze odkasływanie wydzieliny;
Jeśli badanie CRP potwierdziło, że infekcję wywołały bakterie, konieczne jest podanie antybiotyku i leków osłonowych (probiotyków – dostępne w aptece bez recepty). W przypadku małych dzieci oraz osób po 65. roku życia lekarze często przepisują antybiotyk profilaktycznie, żeby zapobiec tzw. nadkażeniu bakteryjnemu.

Domowe sposoby na zapalenie oskrzeli:


Aby szybciej pozbyć się infekcji warto sięgnąć również po domowe sposoby. Oto nasze rady.
  • Jeśli palisz papierosy, zrezygnuj z nich przynajmniej na czas leczenia. Substancje znajdujące się w dymie nikotynowym zagęszczają śluz w drogach oddechowych, a to sprawia, że znacznie trudniej odkrztusić wydzielinę.
  • Pij ciepłe napoje, np. herbatę lub mleko z miodem i dodatkiem anyżu (ułatwia odkasływanie).
  • Jedz kaszę jaglaną. Ma właściwości antywirusowe i wysusza wydzielinę błon śluzowych układu oddechowego.
  • Sięgnij po syrop z cebuli i czosnku, bo działa m.in. przeciwzapalnie i wykrztuśnie.
  • Zrób inhalacje na kaszel: do miski wlej gorący napar z rumianku (łyżka suszu na pół litra wody), pochyl nad nią głowę i wdychaj unoszące się opary.

Czytaj także:

Na podstawie artykułu Agnieszki Czechowskiej z Pani Domu

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA