Zapalenie opon mózgowych - jak je rozpoznać?

Zapalenie opon mózgowych, a raczej mózgowo-rdzeniowych (poprawna nazwa), to poważna infekcyjna choroba układu nerwowego, wymagająca specjalistycznego leczenia. Zaniedbana, może prowadzić nawet do śmierci…
/ 03.05.2013 06:38

Zapalenie opon mózgowych, a raczej mózgowo-rdzeniowych (poprawna nazwa), to poważna infekcyjna choroba układu nerwowego, wymagająca specjalistycznego leczenia. Zaniedbana, może prowadzić nawet do śmierci…

Zapalenie opon mózgowych - jak je rozpoznać?

Fot. Depositphotos

Co to są opony mózgowe i jaką pełnią rolę?

Opony mózgowo-rdzeniowe to błony otaczające mózg i rdzeń kręgowy. Ich zadaniem jest ochrona ośrodkowego układu nerwowego (czyli mózgu i rdzenia), a dzięki obecności płynu między nimi, możliwa jest jego amortyzacja np. podczas chodu, uderzeń i upadków. U człowieka wyróżniamy trzy opony: twardą – będącą najgrubszą z opon; pajęczą – przyłączona do opony twardej za pomocą cienkich pasm, przypominających pajęczynę; i miękką – zrośniętą z mózgiem i rdzeniem.

Przyczyny zapalenia opon mózgowych

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych najczęściej wywołują wirusy i bakterie, stąd konieczność podjęcia ukierunkowanego na ich wyeliminowanie leczenia. W Polsce często notuje się przypadki odkleszczowego zapalenia opon mózgowych. Zatem trzeba wiedzieć, jak rozpoznać tą chorobę.

Objawy zapalenia opon

Objawy zapalenia opon mózgowych są powodem ogromnego cierpienia. Odczuwanie ich niemal zawsze skłania do wizyty u lekarza, gdyż praktycznie są nie do zniesienia. Do symptomów zapalenia opon zaliczamy przede wszystkim:

- silny ból głowy,
- szybko narastającą gorączkę,
- rozdrażnienie i senność,
- trudności z wypowiadaniem się,
- światłowstręt.

Bardzo ważnym objawem zapalenia opon mózgowych jest objaw Brudzińskiego, zwany też „sztywnością karku” przy próbie przygięcia brody do mostka. Występuje w większości przypadków zapalenia opon mózgowym na tle bakteryjnym. U niektórych chorych występuje również objaw Kerniga, polegający na tym, że np. podczas unoszenia i przechylania tułowia do przodu następuje odruchowe zgięcie nóg w stawach kolanowych i biodrowych. Dodatkowym symptomem tej neuroinfekcji może być osłabienie mięśni, a u małych dzieci brak apetytu, płaczliwość, blada skóra i pojawienie się na niej czerwonawych plam oraz ból kończyn dolnych.

Leczenie i zapobieganie

Leczenie odbywa się w szpitalu w ramach oddziału neurologii. Choremu podawane są indywidualnie dobrane antybiotyki, dożylne płyny i leki przeciwbólowe. Ponadto przebywa w zaciemnionej sali, zwykle odosobniony, gdyż każdy najmniejszy bodziec zmysłowy powoduje dodatkowe cierpienie. Jeśli jednak stan pacjenta jest ciężki wówczas wymaga on hospitalizacji na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii medycznej.

Bardzo ważna jest zatem profilaktyka zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, której podstawą są szczepienia przeciwko:

- Haemophilus influenzae typu B,
- wirusowi kleszczowego zapalenia mózgu,
- meningokokom,
- pneumokokom.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)