Zapalenie krtani u dziecka i dorosłego – objawy i leczenie

zapalenie krtani fot. Fotolia
Zapalenie krtani pojawia się u dzieci i dorosłych, ale u maluchów jest dużo bardziej niebezpieczne. Dlaczego i jak je zdiagnozować?
Marta Słupska / 08.03.2017 11:53
zapalenie krtani fot. Fotolia

Zapalenie krtani to dolegliwość, która pojawia się najczęściej latem u dzieci, alergików i osób palących papierosy. Nie należy jej lekceważyć, ponieważ w niektórych przypadkach prowadzi do powstania zmian nowotworowych. Jakie są objawy zapalenia krtani i jak się je leczy?

Objawy zapalenia krtani

Zapalenie krtani może wiązać się z wirusowym zapaleniem gardła, alergią, suchym powietrzem, „zamrożeniem” błony śluzowej krtani (na przykład zimnym napojem) lub przetrenowaniem głosu. Objawami zapalenia krtani są:

  • chrypka,
  • drapanie lub pieczenie gardła,
  • suchy, przypominający pianie koguta kaszel,
  • bezgłos,
  • łatwe męczenie głosu.

Domowe sposoby na ból gardła

Zapalenie krtani u dziecka

Zapalenie krtani często pojawia się u dzieci. U tych bardzo małych (poniżej 5. roku życia) jest stanem zagrażającym życiu, ponieważ drogi oddechowe maluchów są wąskie, a ich obrzęk może powodować duszności. U starszych dzieci zaś zapalenie krtani objawia się gorączką, chrypką i kaszlem.

Uwaga, jeśli obserwujemy u dziecka duszności, należy udać się z nim  na ostry dyżur laryngologiczny dla dzieci lub wezwać karetkę! Do tego czasu postarajmy się uspokoić malucha, pootwierać okna w pokoju lub wyjść z nim na balkon lub na dwór oraz poić je. Warto też zastosować inhalacje z soli fizjologicznej.

Podczas gdy u dorosłych leczenie zapalenia krtani zwykle odbywa się w warunkach domowych, u dzieci zdarza się, że konieczne jest leczenie szpitalne, a nawet intubacja. O postępowaniu decyduje jednak lekarz, który bierze pod uwagę zarówno rodzaj zapalenia, jak i stan zdrowia dziecka.

Zapalenie krtani – leczenie

Zapalenie krtani leczy się farmakologicznie. Dodatkowo warto:

  • zastosować inhalacje (ich skład powinien zalecić lekarz),
  • przebywać w wietrzonych pomieszczeniach o nawilżonym powietrzu,
  • używać inhalatorów ręcznych,
  • stosować maści z olejkami eterycznymi (świetnie sprawdzają się u małych dzieci, które nie potrafią korzystać z inhalatorów z powodu niemożności wykonania głębokich wdechów).

Inhalacje na zapalenie krtani

Skład inhalacji przy zapaleniu krtani powinien dobrać lekarz. W ten sposób można na przykład wdychać leki (np. antybiotyki), a także pomagające na objawy zapalenia olejki eteryczne. Specjaliści polecają inhalacje z dodatkiem szałwii, rumianku czy olejku eukaliptusowego bądź miętowego.

Zapalenie krtani i tchawicy – jak je rozpoznać?

Ostre zapalenie krtani i tchawicy ma etiologię wirusową i obecnie rzadko się je diagnozuje. Zazwyczaj dotyczy dzieci od 6. miesiąca życia do 3. roku życia. Przy takim zapaleniu w błonie śluzowej krtani, tchawicy i oskrzeli pojawiają się nadżerki i naloty włóknikowe. Gromadzi się tam także gęsta, lepka wydzielina.

Ostre zapalenie krtani i tchawicy może poprzedzać infekcja nosa i gardła, która objawia się suchym kaszlem, katarem, pochrząkiwaniem i uczuciem drapania w gardle. Po kilku dniach chory zaczyna odkrztuszać wydzielinę, a u dzieci poniżej trzeciego roku życia może pojawić się duszność wdechowa. 

Co może oznaczać ból gardła?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA