Zapalenie krtani fot. Adobe Stock

Zapalenie krtani - wiemy, jak je rozpoznać i skutecznie leczyć

Zapalenie krtani może mieć łagodny lub burzliwy przebieg (często towarzyszą mu duszności). Wywołują je głównie wirusy. Na chorobę najczęściej narażone są małe dzieci.
Agnieszka Czechowska / 20.11.2019 16:00
Zapalenie krtani fot. Adobe Stock

Spis treści:

Na czym polega?

Krtań znajduje się pomiędzy gardłem a tchawicą w rejonie szyjnego odcinka kręgosłupa. Jej rola to wytwarzanie dźwięku - dzięki krtani słychać, co mówimy. Krtań musi być drożna, abyśmy mogli prawidłowo oddychać. Jeśli infekcja rozwinie się właśnie na tym odcinku, mamy do czynienia z zapaleniem krtani. Choroba może się przydarzyć każdemu i o każdej porze roku, jednak najbardziej narażeni są:

 • osoby pracujące głosem - nauczyciele, wokaliści,
 • palacze,
 • alergicy,
 • dzieci.

Zwykle choroba rozwija się szybko i niestety prowadzi do zwężenia górnych dróg oddechowych oraz zaburzeń oddychania. Tego typu objawy zapalenie krtani bywają niebezpieczne dla dzieci, szczególnie dla niemowląt, których tkanki krtani są jeszcze luźne i podatne na obrzęk oraz skurcze. Dlatego zapalenie krtani u dzieci często kończy się pobytem w szpitalu.

Rodzaje zapalenia krtani

Ze względu na tempo rozwoju choroby i specyficzne objawy zapalenie krtani możemy podzielić na ostre (nagłe) oraz przewlekłe. Poniżej wyjaśniamy cechy charakterystyczne dla każdego z nich.

Ostre zapalenie

Najpowszechniej występuje u dorosłych, przyczyną zwykle są infekcje wirusowe górnych odcinków dróg oddechowych, ale też nadużywanie głosu. W pierwszej fazie choroba łatwo może być pomylona ze zwykłym przeziębieniem. Dolegliwości pojawiają się nagle.

Objawy ostrego zapalenia krtani:

 • bezgłos
 • chrypka
 • suchość i drapanie w gardle
 • trudności z połykaniem
 • ból przy mówieniu
 • kaszel napadowy
 • przyspieszony oddech
 • katar (w 2-3 dobie choroby),
 • gorączka,
 • uczucie zmęczenia.

Leczenie ostrego zapalenia krtani polega głównie na nawilżaniu strun głosowych, oszczędzaniu głosu, stosowaniu inhalacji, preparatów na kaszel i wyeliminowaniu czynników drażniących gardło, jak np. papierosy czy alkohol. Warto też pić dużo ciepłych płynów. Ulgę przyniosą leki łagodzące objawy (na katar, przeciwgorączkowe) oraz zmniejszające obrzęk śluzówki. To wszystko może działać, jeśli choroba ma podłoże wirusowe. Jeśli jednak lekarz stwierdzi, że winne są bakterie, potrzebne będą antybiotyki.

Przewlekłe zapalenie

Mówimy o nim, gdy trwa co najmniej 3 tygodnie. Przewlekłe zapalenie krtani często jest następstwem ostrego zapalenia krtani - jako powikłanie po źle leczonej lub niedoleczonej chorobie. Może też być wywołane czynnikami drażniącymi. Zalicza się do nich - dym papierosowy, nadużywanie głosu, przebywanie w suchych pomieszczeniach i przesuszenie błony śluzowej gardła. Jednak przyczyną może być także choroba refluksowa oraz zapalenie zatok.

Objawy przewlekłego zapalenia krtani:

 • kaszel,
 • drapanie i suchość w gardle,
 • chrypka,
 • osłabiony głos,
 • utrata głosu,
 • złe samopoczucie.

Żeby wyleczyć przewlekłe zapalenie krtani w pierwszej kolejności należy pozbyć się czynnika drażniącego, które wywołał chorobę. Może to być zmiana warunków pracy (chodzi o to, aby nie przebywać za długo w suchym, klimatyzowanym pomieszczeniu), unikanie alkoholu i papierosów, oszczędzanie głosu. Lekarz może też zalecić kurację steroidową.

Gdy mamy do czynienia z przewlekłym zapaleniem krtani, ważne jest, aby regularnie zgłaszać się na kontrolę do laryngologa, aby nie doszło do powikłań

Badania rozpoznające chorobę

Jeśli zauważysz u siebie któreś z powyższych objawów, nie zwlekaj - idź do lekarza. W pierwszej kolejności może to być internista, który pewnie skieruje cię do laryngologa. Ten dokona laryngoskopii.

Żeby zdiagnozować zapalenie krtani zwykle wystarczy właśnie dokładne obejrzenie gardła podczas laryngoskopii, w niektórych przypadkach konieczne bywa RTG szyi. W poszczególnych przypadkach lekarz może zechcieć wykonać biopsję podejrzanego obszaru krtani i oddać próbkę do badania histopatologiczne. Zdarza się też zrobienie tomografii komputerowej w celach diagnostycznych.

Jeśli pojawią się poważne problemy z oddychaniem, lekarz może zaintubować chorego lub wykonać tracheotomię (nacięcie tchawicy). W przypadku dzieci chorobę tę leczy się w szpitalu. Zawsze konieczne jest podanie antybiotyków, bo inaczej schorzenie może prowadzić do sepsy.

Zapalenie krtani u dzieci

U dzieci, które najczęściej narażone są na tę chorobę, zapalenie objawia się podobnie jak u dorosłych - chrypką, katarem, złym samopoczuciem, gorączką. Do tego dochodzą charakterystyczny świst przy wdychaniu powietrza i szczekający kaszel. Jeśli podczas zapalenia krtani u dziecka nie występują duszności, wizyta w szpitalu nie musi być konieczna. Jednak jak najszybciej należy skonsultować stan dziecka z lekarzem.

Groźne powikłania

Z zapaleniem krtani nie jest na początku tak łatwo - ze względu na objawy, jakie daje przez pierwsze dwie doby, może być pomylona z przeziębieniem. Jeśli szybko nie nastąpi właściwa diagnoza i leczenie, choroba może prowadzić do powikłań. Najczęstszym jest zapalenie płuc. Ucierpią też struny głosowe. Istnieje także ryzyko powstania zmian nowotworowych. Powikłania bywają groźne zwłaszcza u dzieci, dlatego nie należy bagatelizować objawów choroby.

Więcej o chorobach gardła:Prawdy i mity o wirusowym zapaleniu gardłaCzym jest angina ropna?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)