wysypka fot. Adobe Stock

Wysypka jak kaszka – skąd się bierze?

Pacjenci często mówią o niej: „wygląda jak kaszka manna”. Jakie są przyczyny powstawania takiej wysypki? Zasięgnęłyśmy w tej sprawie porady dermatologa.
Marta Słupska / 30.03.2018 10:42
wysypka fot. Adobe Stock

Wysypka przypominająca kaszkę składa się z drobnych, wyczuwalnym pod palcami grudek. Skąd się bierze i jak ją leczyć? Zapytałyśmy o to lekarz dermatolog.

Wysypka jak kaszka – co jest jej przyczyną?

Wysypka określana przez pacjentów „kaszką” jest często niewidoczna gołym okiem, ale wyczuwalna pod palcami. Może być ona związana z alergią bądź potówkami, które pojawiają się na ciele pod wpływem przegrzania skóry i nadmiernego pocenia. Bywa też, że do jej pojawienia dochodzi po infekcji wirusowej, tak zwanej trzydniówce u dzieci.

Częstym powodem wystąpienia tego rodzaju wysypki jest też rogowacenie mieszkowe – schorzenie, które należy do chorób dziedziczonych z pokolenia na pokolenie.

„Kaszką” pacjenci nazywają uczucie szorstkiego naskórka po potarciu. Przyczyną jest rogowacenie mieszkowe (keratosis pilaris). Jest to dość często spotykane zaburzenie rogowacenia mieszków włosowych, obserwowane na tylno-bocznych powierzchniach ramion oraz na udach. Niekiedy zajmują rozległe powierzchnie skóry. Ujście mieszka włosowego jest rozszerzone czopem keratyny, przez który może przechodzić łodyga włosa. Zmiany wykazują tendencje do zaostrzeń w okresie zimowym, a złagodzenia – w okresie lata. Dotyczą osób młodych i mogą być traktowane jako zjawisko fizjologiczne uwarunkowane genetycznie
– powiedziała nam lek. med. Barbara Dziewulska, dermatolog z Grupy LUX MED.

Rogowacenie mieszkowe – objawy

Poza genetyką na pojawienie się rogowacenia mieszkowego mają wpływ także nadmierna suchość skóry, zaburzenia endokrynologiczne i naczynioruchowe. Jak je rozpoznać? Przede wszystkim po drobnych grudkach na skórze, które można wyczuć pod palcami, ale nie zawsze widać je gołym okiem. Skóra w tym miejscu może być zaczerwieniona i sucha.

Kilkotygodniowe grudki są słabo widoczne i jasne, te starsze zaś – ciemniejsze, większe i łatwiej zauważalne. Najczęściej występują na rękach, nogach i twarzy (w okolicach brwi).

Niestety, nie istnieje w pełni skuteczne leczenie tego schorzenia. Pacjenci mogą jednak posiłkować się metodami zachowawczymi.

Leczenie jest nieskuteczne. Pomagają natomiast ciepłe kąpiele z dodatkiem dwuwęglanu sodu (soda kuchenna) w ilości 3-4 łyżki na wannę wody. Bardzo dobre są kremy i maści z dodatkiem 5-10% mocznika lub chlorku sodu (5-10%). Stosowanie retinoidów nie przynosi zbytniej poprawy
– mówi lek. med. Barbara Dziewulska.

Pamiętajmy, że każdą niepokojącą zmianę skórną, w tym wysypkę, warto zawsze pokazać specjaliście, na przykład dermatologowi lub lekarzowi pierwszego kontaktu.

Polecamy:
Swędzi i piecze? Zadałyśmy ginekologowi 3 najważniejsze pytania o wysypkę w miejscu intymnym
Swędzi, boli, brzydko wygląda… Co może oznaczać wysypka na twarzy?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/19.02.2019 06:58
Ale reklama powyżej komentarze. Marketing szeptany
/10.04.2018 13:01
Ojjj ile teraz tych chorób skóry, niestety ja też mam chorobę skóry dokłądnie to atopowe zapalenie skóry i też muszę szczególnie uważać. Ale używam bardzo fajnych kosmetyków z atopis.pl, a one bardzo fajnie dają radę jeśli chodzi o pielęgnację skóry.
/30.03.2018 11:40
Przestrzegam przed lekami sterydowymi, zwłaszcza w przypadku małych dzieci! Sterydy działają szybko i dają dobre rezultaty, ale niestety na krótko, potem już jest tylko gorzej - skóra przyzwyczaja się do nich i potrzebuje coraz większych dawek. Jest bardzo duże ryzyko wystąpienia poważnych efektów ubocznych; zaniki skory w miejscach, gdzie łuszczyca występuje najczęściej, może wystąpić również depresja polekowa i naprawdę wiele innych. Po wielu latach stosowania sterydów zmiany są nieodwracalne, lekarze, którzy tak beztrosko przepisują te maści zachowują się wyjątkowo nieodpowiedzialnie. U mnie nic tak dobrze nie działa jak delikatne preparaty, najlepiej 100% ziołowe. Trudno takie znaleźć nawet w aptece. Ja znalazłam sklep z produktami konopnymi i to był strzał w 10! Mam dużo mniej tych okropnych plam na skórze a to po 3 dniach od zastosowania dzięki maści uniwersalnej którą znajdziecie na konopiafarmacja pl . Córka niestety też ma łuszczycę i dla niej kupiłam z tego sklepu maść baby polecam