wysypka fot. Adobe Stock

Zaczyna się od wysypki, potem pojawiają się gorączka i wymioty… Uwaga, to nie ospa wietrzna!

Bostonka, bo o niej mowa, to bardzo zaraźliwa choroba, która atakuje głównie dzieci. Jak ją rozpoznać i leczyć?
Marta Słupska / 19.03.2018 10:22
wysypka fot. Adobe Stock

Choroba bostońska, zwana też bostonką czy wysypką bostońską, jest wywoływana przez  wirus coxackie, nazywany wirusem bostońskim. Atakuje szczególnie dzieci do 10. roku życia, chociaż może także zagrażać dorosłym. Jak długo chory zaraża i jakie są objawy tej choroby?

Wysypka bostońska – zarażanie

Bostonka jest chorobą bardzo zaraźliwą – wystarczy wspomnieć, że jej nazwa pochodzi od epidemii, która wybuchła właśnie w Bostonie. To z tego miasta rozprzestrzeniła się ona dalej i dotarła do Polski.

Osoba chorująca na bostonkę zaraża drogą kropelkową do czasu, aż na jej ciele przyschną wszystkie pęcherzyki. Wirus choroby jest usuwany z ciała wraz z kałem, co może trwać około 4 tygodni.

Jakie są objawy bostonki?

Choroba bostońska bywa często mylona z ospą wietrzną – ją także charakteryzuje wysypka. Pojawia się ona na podniebieniu, języku, opuszkach palców, wnętrzach dłoni i podeszwach stóp w ciągu dwóch dni od zachorowania. Nie obejmuje całego ciała, co wyróżnia ją od ospy.

Z czasem wysypka wypełnia się płynem surowiczym i zamienia w czerwone pęcherze. Choroba trwa około tygodnia i jest zazwyczaj łatwo diagnozowana przez lekarza pierwszego kontaktu.

Inne objawy bostonki to:

  • gorączka,
  • ból gardła,
  • biegunka,
  • wymioty,
  • nudności,
  • brak apetytu,
  • osłabienie.

Dziecko boli gardło? Sprawdź, czy to nie choroba bostońska!

Jak leczy się bostonkę?

Bostonka jest chorobą raczej niegroźną, ale należy ją leczyć, bo może prowadzić do niebezpiecznych powikłań: zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych czy zapalenia mięśnia sercowego.

W leczeniu podaje się leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Chory powinien odpoczywać i dużo pić, a pomieszczenie, w którym przebywa, powinno być wietrzone.

W czasie choroby dużo problemów sprawiają pacjentom pęcherzyki, które pojawiają się na ciele. Ich swędzenie należy ignorować, ponieważ rozdrapywanie może powodować zakażenia bakteryjne. Chory powinien smarować je preparatem przepisanym przez lekarza.

Pęcherzyki w gardle mogą utrudniać jedzenie, dlatego pacjenci powinni jeść potrawy lekkostrawne, najlepiej w postaci płynnej. Polecane są kaszki, zupy kremy oraz kisiel.

Polecamy:
Co warto wiedzieć o wirusie Coxsackie, popularnie nazywanym wirusem bostońskim?
5 tanich ziół, które szybko rozprawią się z chorobą bostońską

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (14)
/28.03.2018 21:07
wtedy jedno opakowanie wystarczy? u nas krostek jest dużo i nawet we wlosach i w okolicach pachwin
/28.03.2018 19:39
tak okolo 3-4 razy dziennie bym radzila, zeby faktycznie ten swiad sie nie pojawial. a dodatkowo mozesz robic zimne oklady :)
/27.03.2018 17:34
jak czesto najlepiej to stosować?? i czy cos dodatkowo oprocz tego stosowaliscie?
POKAŻ KOMENTARZE (11)