Jak rozpoznać i leczyć chorobę bostońską?

Budzi postrach wśród rodziców małych dzieci. Czy słusznie? Co to w ogóle za choroba? Przeczytaj, a wszystkiego się dowiesz.
Jak rozpoznać i leczyć chorobę bostońską? fot. Fotolia

Jest bardzo zaraźliwa, dlatego – gdy się już ujawni – może wywołać epidemię. Od tej, która wybuchła w Bostonie, zyskała nazwę choroby lub wysypki bostońskiej albo po prostu bostonki. Infekcję wywołuje kilka typów enterowirusów. Najbardziej podatne na nią są dzieci do 10 roku życia, ale zdarza się, że zarażają się też dorośli (zwłaszcza ci o obniżonej odporności).

Jak przenosi się wysypka bostońska?

Bostonka przenosi się przez mocz, kał i ślinę. Wystarczy, że chore dziecko nakicha na zabawkę (lub rówieśnika) czy nie umyje po skorzystaniu z toalety rąk i pójdzie się bawić z innymi dziećmi... O ile organizm sam nie zwalczy wirusów, po 3–5 dniach od kontaktu z nimi mogą wystąpić objawy infekcji.

Jakie są objawy choroby bostońskiej?

Początkowo często przypominają przeziębienie czy lekką anginę. Dziecko źle się czuje, ma gorączkę (38–39 st. C), traci apetyt, boli je gardło. W ciągu 2 dni od zachorowania pojawia się wysypka – małe czerwone lub łososiowe plamki, które potem przekształcają się w wypełnione płynem surowiczym pęcherzyki. Wiele osób bierze je za objaw ospy wietrznej.

Ważne: Przy ospie wysypka rzadko występuje na dłoniach i stopach. Taka lokalizacja jest za to typowa właśnie dla choroby bostońskiej. W przypadku tej ostatniej pęcherzyki często też powstają w jamie ustnej i wokół ust.

Co zrobić, kiedy podejrzewasz chorobę bostońską u dziecka?

Gdy podejrzewasz, że twoje dziecko może mieć objawy bostonki, skonsultuj się z pediatrą. Trzeba to zrobić głównie po to, by lekarz wykluczył inne, groźniejsze choroby, którym towarzyszy wysypka (np. odrę, różyczkę czy wcześniej wspomnianą ospę).

Jak leczyć chorobę bostońską?

Choroba bostońska rzadko powoduje powikłania. Zwykle ustępuje w ciągu 10 dni. Nim to nastąpi, z powodu pęcherzyków w gardle, malec może mieć problemy z jedzeniem. Nie zmuszaj go do niego, a jedynie proponuj letnie, delikatne, niekwaśne potrawy, np. kisiel, zupę krem z kurczaka i marchewki, kaszkę na mleku. Jeśli dziecko ma gorączkę, podawaj mu dużo napojów (najlepiej letniej wody, bo soki podrażnią gardło). A w razie potrzeby zastosuj leki przeciwgorączkowe z paracetamolem lub ibuprofenem. Te ostatnie mają też działanie przeciwzapalne, co ułatwia leczenie zmian skórnych.Pęcherzyków nie wolno przekłuwać ani rozdrapywać. Może to bowiem doprowadzić do ich zainfekowania przez bakterie (i konieczny będzie antybiotyk!). Aby szybciej się wygoiły, warto je za to pędzlować gencjaną.

Jak zmniejszyć ryzyko zarażenia chorobą bostońską?

Wprawdzie choroba bostońska jest wyjątkowo zakaźna, ale możesz spróbować uchronić przed nią swoje dzieci. W tym celu:

  • jeszcze bardziej niż do tej pory dbaj o higienę – często myj dziecku ręce, przebieraj je od razu po powrocie ze żłobka czy przedszkola (i pierz ubrania), a także czyść środkiem antybakteryjnym jego zabawki. Przypominaj również, aby nie korzystało z cudzych sztućców, nie piło z czyjegoś kubeczka i nie brało kęsa cudzej kanapki;
  • unikajcie tłumów – gdy słyszysz, że w okolicy grasuje bostonka, nie zabieraj dziecka do kina czy na zakupy do hipermarketu.

Dowiedz się więcej o chorobie bostońskiej z naszego forum medycznego.


Czytaj także:

Na podstawie artykułu z dwutygodnika Przyjaciółka

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)