POLECAMY

Jak wyciągnąć kleszcza? Zobacz zabawne video Głównego Inspektoratu Sanitarnego!

Koniec wakacji nie oznacza końca bytności kleszczy. Wręcz przeciwnie, wrzesień jest miesiącem ich podwyższonej aktywności! Co robić, gdy ukąsi nas kleszcz? Polecamy zobaczyć video Głównego Inspektoratu Sanitarnego!
Jak wyciągnąć kleszcza? Zobacz zabawne video Głównego Inspektoratu Sanitarnego! fot. Fotolia

Film GIS na temat kleszczy

W filmie Głównego Inspektoratu Sanitarnego, będącego częścią kampanii związanej z kleszczami, wykorzystano muzykę Te-Trisa i animacje Martyny Adamskiej. Video zostało wykonane mało znaną jeszcze w Polsce techniką sketchnotingową („myślenia wizualnego”). Produkcja jest zabawna i na luzie podchodzi do ważnego tematu: unikania kleszczy oraz postępowania po ukąszeniu. 

Przypomnijmy, że żerowanie kleszczy rozpoczyna się wiosną (przełom marca i kwietnia) i trwa do później jesieni (nawet listopada). We wrześniu i październiku obserwuje się często wzrost ich aktywności. Na kleszcze powinni uważać przede wszystkim mieszkańcy województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, dolnośląskiego oraz małopolskiego.

Co roku przed sezonem letnim informujemy o zagrożeniach związanych z ugryzieniem przez kleszcza, o profilaktyce i sposobie postępowania po ugryzieniu. Jednak w internecie pojawiają się często dyskusje, jak  należy postępować w wyniku ukąszenia przez tego pajęczaka. Choć wiele treści merytorycznych (wiedza medyczna, informacje od specjalistów) wyraźnie informuje  o tym, że nie należy „niczym spryskiwać ani smarować” miejsca ukąszenia przed pozbyciem się kleszcza, to bardzo dużo osób nie tylko tak postępuje, ale też rekomenduje innym ten sposób działania. Celem kampanii jest więc informowanie, jak postępować w przypadku ukąszenia oraz uświadomienie, jakie są z tym związane zagrożenia 
i niebezpieczeństwa, dlatego zdecydowaliśmy się przygotować krótki filmik instruktażowy – komentuje Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny.

Gdzie i kiedy występują kleszcze?

 • żerowanie kleszczy rozpoczyna się wiosną (przełom marca i kwietnia) i trwa do później jesieni (nawet listopada);
 • wzrost temperatury otoczenia wzmaga ich aktywność;
 • obserwuje się najczęściej dwa szczyty aktywności tych pasożytów: w maju/czerwcu oraz we wrześniu/październiku;
 • terenami, na których obserwuje się zwiększone zagęszczenie kleszczy są województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie, dolnośląskie oraz małopolskie.

Jak uniknąć ukąszenia kleszcza? 5 zasad!

Jak chronić się przed kleszczami?

 • stosuj środki odstraszające kleszcze zarówno u siebie, jak i zwierząt domowych;
 • dbaj o szczelne osłonięcie skóry w trakcie pobytu na obszarach porośniętych roślinnością do 1,5 m wysokości, szczególnie w okolicy terenów wilgotnych, w okresie aktywności kleszczy;
 • unikaj miejsc o wysokim stopniu zagęszczenia kleszczy (odpowiednie komunikaty można znaleźć na stronach internetowych instytucji monitorujących stan zagrożenia epidemiologicznego, w tym WOJEWÓDZKICH STACJI SANITARNO - EPIDEMIOLOGICZNYCH);
 • regularnie i dokładnie kontroluj skórę swoją i zwierząt domowych po powrocie z terenów aktywności kleszczy; w szczególności zwracaj uwagę na miejsca na ciele pokryte delikatną i wilgotną skórą (zgięcia stawów, pachy i pachwiny, okolice za uszami, szpary pośladkowe);
 • w przypadku znalezienia kleszczy na ciele niezwłoczne usuń kleszcza!
 • nie stosuj żadnych substancji drażniących kleszcze (tłuszcze, alkohol itp.) - może to tylko wpłynąć na wzrost objętości śliny/wymiocin wydalonych przez kleszcze i w ten sposób zwiększyć ryzyko zakażenia drobnoustrojem.

Jak usunąć kleszcza?

 • mocno uchwyć kleszcza pęsetą jak najbliżej skóry;
 • wyciągaj go płynnym i stanowczym ruchem wzdłuż osi wkłucia (dbaj o całkowite usunięcie pasożyta z częścią głowową!);
 • po usunięciu kleszcza zdezynfekuj skórę oraz umyj ręce w wodzie z antybakteryjnym mydłem;
 • w przypadku jakichkolwiek wątpliwości niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem!
 • po usunięciu kleszcza obserwuj miejsce/a pasożytowania na skórze przez 30 dni;
 • w przypadku pojawienia się zmiany skórnej tzw. „rumienia wędrującego”, innych zmian skórnych lub gorączki > 38 st. C niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem.

Kampania zrealizowana została przez Główny Inspektorat Sanitarny, którego misją jest nadzorowanie i kreowanie działań w zakresie zapobiegania i minimalizacji negatywnych skutków zdarzeń w obszarze zdrowia publicznego poprzez zarządzanie Państwową Inspekcją Sanitarną. http://gis.gov.pl/

Jak prawidłowo usunąć kleszcza?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/2 miesiące temu
na osoby dorosłe ultrathon lub mugga a dla dzieci i zwierzaków bioinsektal i nie ma się co martwić ;) Przy tych specyfikach off to dezodorant :D
/2 miesiące temu
U mnie wszyscy używają mugga 50 % deet z militaria.pl i nie ma problemu z tym paskudstwem. Wszystko trzyma się z daleka i bardzo dobrze !
/rok temu
Nigdy nie miałam kleszcza, ale takie informacje warto posiadać, w każdej chwili może się przydać taka wiedza. :)