Alkoholizm to problem całej rodziny. Leczenie alkoholizmu jest trudne, ale możliwe! /fot. Fotolia fot. Fotolia

Wszystko o alkoholizmie

Alkoholizm – jakie są jego objawy i kiedy możemy mówić o chorobie alkoholowej? Jak funkcjonuje rodzina, w której istnieje spychany pod dywan problem alkoholowy? Na czym polega metoda interwencji wobec alkoholików, która pozwala przekonać alkoholika do podjęcia leczenia? Jak wygląda terapia alkoholizmu i jak zapobiec nawrotom choroby, gdy uda nam się postawić pierwszy krok na drodze do trzeźwości?
Alkoholizm to problem całej rodziny. Leczenie alkoholizmu jest trudne, ale możliwe! /fot. Fotolia fot. Fotolia

Alkohol a organizm

Alkohol pije prawie każdy, ale nieliczni wiedzą, jak działa. Dowiedz się, jakie jest działanie etanolu i jaki wpływ ma alkohol na organizm człowieka, gdy jest spożywany w nadmiarze.

Przeczytaj: Skutki picia alkoholu

Jak rozpoznać alkoholizm?

Jakie objawy świadczą o chorobie alkoholowej? Kiedy zaczynają się problemy z piciem i na podstawie jakich kryteriów możemy mówić o alkoholizmie? Dowiedz się, czym jest zespół abstynencyjny i jakie zachowania wskazują na uzależnienie od alkoholu.

Zobacz: Objawy alkoholizmu

Rodzina alkoholowa

Alkoholizm nigdy nie jest problemem jednostki. To nałóg, który trawi całą rodzinę alkoholika od środka, czyniąc jego bliskich współuzależnionymi. Jakie zasady funkcjonują w rodzinach alkoholowych? Jak wygląda życie, na którym kładzie się cieniem choroba alkoholowa jednego z jej członków?

Polecamy: Jakie cechy charakteryzują chorobę alkoholową?

Metoda interwencji

Metoda interwencji wobec alkoholików, mająca skłonić ich do podjęcia leczenia nałogu, cechuje się 90% skutecznością. Na czym polega metoda interwencji i skąd się bierze jej skuteczność? Jak przygotować się do decydującej rozmowy z uzależnionym na temat podjęcia leczenia?

Dowiedz się: Na czym polega metoda interwencji wobec alkoholików?

Leczenie alkoholizmu

Leczenie alkoholizmu zaczyna się od świadomej decyzji. Już to bywa trudne. Nie inaczej jest potem – alkoholik nie poradzi sobie z chorobą sam. Potrzebuje wsparcia nie tylko rodziny, ale przede wszystkim profesjonalnych terapeutów z ośrodka terapii. Nikt jednak nie mówił, że będzie łatwo…

Czytaj: Terapia dla alkoholików

DDA – gdy przeszłość boli dzisiaj

Dorośli ludzie z problemami, które wynieśli z rodziny alkoholowej – DDA. Jakie problemy dręczą dorosłe dzieci alkoholików? Czego boi się DDA? Być może zrozumienie istoty lęku będzie pierwszym krokiem na drodze do wolności.

Czytaj też: Syndrom DDA - gdy przeszłość nie daje o sobie zapomnieć

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/12.02.2017 11:39
Witam, ja nie pije kilka miesięcy. Jestem po terapii w prywatnym ośrodku Wsparcie w Koszalinie piszę o nich bo śa na prawdę bardzo skuteczni. Ze mną na ośrodku były jeszcze 3 osoby i mieliśmy czas żeby na spokojnie rozmawiać z terapeutą zawsze kiedy odczuwaliśmy potrzebę. Poza tym jest tam jak w domu a to chyba też pozytyw :) Nie mam takich stanów lękowych jak elka ale jest łatwiej mnie zdenerwować - a przynajmniej tak mi się wydaje
/26.07.2012 11:08
jestem alkoholiczka nie pihje 1,5 roku ale mam problem i to powazny jestem strasznie zazdrosna nawet jak muj partner spojrzy sie na jakas dziewczyne to juz jest awantura mam z odstawienia alkoholu zaburzenia lekowe