POLECAMY

Jak zapobiec wszawicy?

Niemal w każdym polskim przedszkolu raz na jakiś czas pojawia się wszawica. Co zrobić, aby nasze dziecko się nią nie zaraziło?
Jak zapobiec wszawicy? fot. Fotolia
Wszawica nie jest, jak się powszechnie sądzi, efektem braku higieny. To choroba zakaźna. Może się nią zarazić najczystsze dziecko podczas zabawy z rówieśnikami. Jedynym skutecznym sposobem powstrzymania rozprzestrzeniania się wszy jest regularne kontrolowanie stanu włosów dzieci. Powinni to robić rodzice wszystkich przedszkolaków!

Zlokalizowanie żywego pasożyta we włosach bywa trudne. Znacznie łatwiej zauważyć jego jaja, czyli gnidy. Największe ich skupiska występują zwykle za uszami i nad karkiem. Jeśli na nie natrafimy, powinniśmy zastosować kurację szamponem, sprayem lub lotionem zawierającym silikon, wyciąg z chryzantemy, ostróżki lub wrotycza. Można je kupić w aptece bez recepty.

Po użyciu takiego preparatu trzeba dokładnie wyczesać włosy dziecka gęstym grzebieniem, a po 7-10 dniach zastosować specyfik ponownie. Wszystkie preparaty likwidują bowiem dorosłe pasożyty, gnidy pozostają żywe. Powtórne użycie preparatu pozwala rozprawić się z tymi, które wylęgną się z jaj po pierwszym jego zastosowaniu.

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Przeczytaj:


Autorka jest dziennikarką "Poradnika domowego".

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (7)
/2 lata temu
powiem tak, mój syn przyniósł ze szkoły. Koleżanka poradziła mi hedrin raz i po tym razie wszystko jest w porządku.
/2 lata temu
dla dzieci, które chodzą do przedszkola, moim zdaniem, to podstawa. tam się ciągle coś dzieje. Dzieci zabierają sobie opaski, czapki itd itp. Ja mam dziecko w zerówce i stosuje profilaktycznie hedrin ochrona. jak na razie daje radę.
/2 lata temu
Kaśka, ja nie stosowałam, ale też się zastanawiam nad zakupem, siostra ostatnio mi pokazywała ten środek, bo po walce z wszami u dwóch córek z burzą loków na głowie była u kresu wytrzymałości, wiem, że stosuje go cała jej rodzina, dzieci, siostra i jej mąż. Fajny środek w sumie bo w formie odżywki do włosów. Moja córka dopiero poszła do przedszkola, ale wiadomo...tam też może kupić wszy, a jak patrzyłam w ulotkę u siostry to ten hedrin ochrona można już stosować powyżej 6 miesiąca, więc dla mojej przedszkolanki będzie bezpieczny a i ja profilaktycznie skorzystam co jakiś czas.
POKAŻ KOMENTARZE (4)