POLECAMY

Wstrząśnienie mózgu – co powinieneś o nim wiedzieć?

Większość uderzeń w głowę kończy się nabiciem przysłowiowego guza. Jednak zdarza się, że uraz głowy jest poważniejszy. Wstrząśnie mózgu – wbrew pozorom – należy do łagodnych powikłań urazów głowy. Przeważnie nie zagraża życiu, nie może być jednak przez nas zlekceważone. Dlaczego?
Wstrząśnienie mózgu – co powinieneś o nim wiedzieć?

Jak dochodzi do wstrząśnienia mózgu?

Do wstrząśnienia mózgu dochodzi w wyniku uderzenia w głowę. Przyczyną może być na przykład upadek podczas uprawiania sportu, wypadek samochodowy. Bardzo ważne jest, by pamiętać, że wstrząśnienia mózgu można doznać nawet w kasku. Dzieje się tak dlatego, że mózg w wyniku urazu obija się o wnętrze czaszki, a kask stanowi ochronę czaszki od zewnątrz. Jest to tak zwany uraz zamknięty.

Wstrząśnienie mózgu jest lekkim urazem zamkniętym.

Jak rozpoznać wstrząśnienie mózgu?

Wstrząśnienie mózgu jest lekkim urazem i na ogół nie zagraża życiu. Ważne jest jednak, by zwrócić uwagę na niepokojące objawy i po urazie skonsultować się z lekarzem. Zdarza się, że objawy poważnego urazu na początku wyglądają niewinnie i dopiero z czasem się rozwijają.

Jeśli urazowi towarzyszy chwilowa niepamięć – poszkodowany nie pamięta momentu wypadku i tego co było chwilę po nim, pojawiły się nudności lub wymioty, dezorientacja, zaburzenia widzenia, ból lub zawroty głowy wskazana jest szybka konsultacja z lekarzem. Krwawienie z nosa lub ucha, obecność ran na głowie, przedłużająca się, kilku minutowa utrata przytomności, powtarzające się wymioty, bardzo silne bóle głowy, niemijająca niepamięć, stopniowe tracenie kontaktu z poszkodowanym są objawami alarmowymi należy wtedy wezwać fachową pomoc – pogotowie.

Badanie lekarskie po urazie głowy konieczne jest by wykluczyć jego poważne następstwa, które mogą zagrażać życiu i zdrowiu, określić ciężkość urazu i zalecić odpowiednie leczenie. Bardzo ważne jest podanie okoliczności urazu oraz tego co działo się z poszkodowanym przed przybyciem do szpitala, czy występowały któreś w wyżej wymienionych objawów. Po zapoznaniu się z historią urazu lekarz zleci badania obrazowe (rentgen, badanie tomografii komputerowej), które pozwolą wykluczyć złamania, a w cięższych przypadkach krwawienie wewnątrzczaszkowe. Jeśli w badaniu lekarz stwierdzi niepokojące objawy, pacjent zostanie w szpitalu na krótką 1-2 dniową obserwację. Najczęściej jednak lekkie urazy nie wymagają pozostawiania poszkodowanego w szpitalu i z powodzeniem może on odzyskiwać siły w domu.

Czytaj także: Uraz głowy - jak postępować?

Opieka domowa

Naszej czujności nie może uśpić powiedzenie, że uraz był lekki i możemy wrócić do domu. Obserwacja chorego po urazie głowy jest bardzo ważna, bo w razie wystąpienia niepokojących objawów powinniśmy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Objawami alarmowymi są, wymieniane już wyżej wymioty, narastający ból głowy, a szczególnie narastająca dezorientacja poszkodowanego i tracenie z nim kontaktu. Ważne by chory przez pierwsze kilkanaście godzin pozostawał pod stałą opieką odpowiedzialnej osoby.

Oprócz uważnej obserwacji chorego powinniśmy zapewnić mu spokój i możliwość odpoczynku. Poszkodowany powinien leżeć. Niewskazane jest by dużo chodził. Zdecydowanie należy pozwolić mu się wyspać. Przekonanie, że osobom po urazie głowy, a szczególnie dzieciom nie można dać zasnąć jest błędne. Senność, szczególnie po całym pełnym niekoniecznie pozytywnych wrażeń dniu jest naturalna i trzeba ją odróżnić od alarmującego stanu kiedy do poszkodowany zdaje się być coraz mniej przytomny, a utrzymanie kontaktu z nim jest coraz trudniejsze.

Ból głowy uśmierzą zapisane przez lekarza leki, które powinniśmy podawać choremu ściśle według wskazań, które otrzymaliśmy.

Wizyty kontrolne

Są niemniej ważne od postępowania bezpośrednio po urazie. Pozwalają ocenić czy występują jakieś następstwa urazu i w razie czego leczyć je. Zdarza się, że nawet po wstrząśnieniu mózgu występują bóle, zawroty głowy, problemy z koncentracją.

Urazy głowy się kumulują

Należy pamiętać o tym, że każdy przebyty uraz głowy pozostawia ślad. Początkowo nie ma widocznych następstw, ale z czasem przy wielokrotnym narażeniu na urazy głowy mogą pojawić się zaburzenia z tym związane. Należą do nich problemy z koncentracją, zaburzenia pamięci i inne dolegliwości neurologiczne i psychiatryczne.

Zobacz też: Pierwsza pomoc w urazach głowy

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (11)
/2 lata temu
Wczoraj miałam wypadek na stoku, nic nie pamiętam, głowa i nos bardzo mnie bola, leżę w szpitalu i czekam na kolejne konsultacje. Nie miałam kasku, a teraz żałuję swojej ignorancji i bezmyślności...
/3 lata temu
Moja mama miała problemy z migreną i dość poważne zawroty głowy. Umówiłam ją na wizytę u neurologa w serocku i jak na razie zdrowie powróciło. Mama po konsultacji, różnych badaniach (rg, eeg, itp.), odpowiednich lekach bóle mocno zostały zredukowane i zawroty ustąpiły. Gorąco ich polecam. http://www.goldenmed.pl/serock2/pacjenta
/3 lata temu
Spoko. Wywaliłem się na nartach i miałem wstrząs mózgu, nie pamiętam zdarzenia. Po 1,5 tygodnia wróciłem do biegania, jazda na rowerze. Nie widzę żadnych skutków ubocznych. Robili tomografię, wyszło ok. Niby nie straciłem przytomności ale nie pamietam wypadku ani ok 4 godzin po.
POKAŻ KOMENTARZE (8)