Wolontariusz w rodzinie – pomoc w oswojeniu się z rodzicielstwem

Rodzice i dzieci/ Fot. Fotolia fot. fot. Fotolia
Fundacja Dzieci Niczyje uruchomiła projekt „Wolontariusz w Rodzinie”. Polega on na zapewnieniu młodym rodzicom pomocy przeszkolonego wolontariusza, który sam jest doświadczonym rodzicem i ma gotowość podzielenia się swoim czasem i wiedzą na temat wychowania i pielęgnacji malucha.
/ 18.12.2012 12:20
Rodzice i dzieci/ Fot. Fotolia fot. fot. Fotolia

– Pierwsze dni i miesiące po pojawieniu się dziecka powodują rewolucję w dotychczasowym życiu rodziny. Można powiedzieć, że od tej pory zmienia się wszystko, a świeżo upieczony rodzic musi znaleźć odpowiedzi na tysiące pytań i być gotowy rozwiązywać niezliczone problemy. Dla młodych ludzi taka sytuacja bywa przytłaczająca. Tym bardziej, że często nie mają w swoim otoczeniu innych doświadczonych opiekunów, z których wiedzy mogliby skorzystać  – mówi Anna Żardecka z Fundacji Dzieci Niczyje.

Z pomocy wolontariusza młoda rodzina może korzystać raz w tygodniu, przez około 2h. Ten czas można poświęcić na rozmowę o codziennych sprawach i trudnościach związanych z wychowaniem czy pielęgnacją dziecka. Dodatkowo wolontariusz może udzielić informacji na temat dostępnych ofert pomocy i wsparcia proponowanych przez lokalne organizacje i instytucje.

– Ważne jest, że wolontariusz nie sprawuje w tym czasie opieki nad maluchem, ani nie wykonuje prac domowych. Jego główne zadanie to pomóc młodym rodzicom odnaleźć się w nowej sytuacji i odczarować serwowany przez media „cukierkowy” obraz rodzicielstwa. Poprzez swoją obecność realnie towarzyszy w poznawaniu dziecka i uczeniu się odpowiadania na jego potrzeby – dodaje Żardecka.

Do udziału w projekcie zapraszani są rodzice dzieci do 3. roku życia. Pierwszym etapem jest spotkanie i diagnoza potrzeb oraz trybu współpracy. Udział w projekcie jest bezpłatny. Osoby zainteresowane mogą znaleźć więcej informacji na stronie http://dobryrodzic.fdn.pl/projekt-wolontariusz-w-rodzinie.

„Wolontariusz w Rodzinie” jest projektem realizowanym z powodzeniem od  lat w wielu krajach, m.in. w Anglii, we Francji, w Niemczech. W Polsce prowadzi go Fundacja Dzieci Niczyje w ramach programu "Dobry Rodzic – Dobry Start".

Polecamy: Czy rodzice zawsze wiedzą lepiej?

Źródło: materiały prasowe – dział PR Fundacji Dzieci Niczyje/ mk

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA