Nietypowy domowy sposób na zapalenie zatok. Założymy się, że go nie znałaś!

Jego zwolennicy chwalą, że jest bardzo skuteczny: pozwala oczyścić zatoki z zalegającej wydzieliny, zwalczyć ból i szybciej wyzdrowieć.
Marta Słupska / 5 miesięcy temu
Nietypowy domowy sposób na zapalenie zatok. Założymy się, że go nie znałaś! fot. Adobe Stock

Zapalenie zatok to choroba, która może pojawić się u każdego i w każdym wieku – zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Najczęściej ma podłoże bakteryjne lub wirusowe, ale zdarza się, że powodują je alergie lub grzyby.

Sposobów leczenia zapalenia zatok jest wiele i to, który będzie miał u nas zastosowanie, powinien dobrać lekarz. Chorzy mogą tez dodatkowo łagodzić objawy bólowe domowymi metodami na zatoki, w tym wodą utlenioną. Jak przygotować z niej roztwór do płukania nosa?

Jak rozpoznać zapalenie zatok?

Do infekcji zatok dochodzi najczęściej po przeziębieniu lub grypie, ale też w wyniku narażenia na klimatyzację, która wysusza powietrze. Gdy jest ono suche, wysusza się też śluzówka, przez co jest bardziej podatna na działanie drobnoustrojów. Wtedy bardzo łatwo o zakażenie i zapalenie zatok.

Objawem zapalenia zatok jest ból, który w zależności od tego, które zatoki chorują, obejmuje inną część twarzy. Może dotyczyć na przykład zębów, czoła, głowy czy okolicy oczu. U chorego pojawia się tez katar, gorączka, ropna wydzielina z nosa, która może ściekać po gardle, a także ból głowy, który nasila się przy pochylaniu i nacisku w okolicy zatok.

Jak leczy się chore zatoki?

W zapaleniu zatok stosuje się dwie formy leczenia: leczenie zachowawcze lub operacyjne. Operacja jest konieczna, by przywrócić drożność nosa i uzyskać wentylację chorych zatok. Wskazania do niej to: ciała obce w zatokach, niektóre łagodne guzy i przewlekłe zapalenie zatok.

W pozostałych przypadkach stosuje się leczenie zachowawcze. Najlepiej jest płukać zatoki wodą morską lub solą fizjologiczną. Taka irygacja oczyszcza nos oraz zatoki z zalegającej wydzieliny i zanieczyszczeń.

Poza tym w leczeniu korzysta się z leków obkurczających błonę śluzową nosa i ujścia zatok przynosowych. Jeśli powodem zapalenia zatok są bakterie, stosuje się antybiotyki.

Czy zapalenie zatok czołowych jest niebezpieczne?

Woda utleniona na zatoki – jak je płukać?

Jednym z doraźnych sposobów na ból zatok jest użycie wody utlenionej, która zwalcza drobnoustroje powodujące infekcję oraz oczyszcza zatoki z zalegającej wydzieliny. Jest to bezpieczny sposób walki z bólem zatok, który nie powoduje skutków ubocznych. Wodę utlenioną poleca się tym, którzy chcą uniknąć przyjmowania leków. Trzeba jednak wiedzieć, jak ją użyć prawidłowo.

Wodę utlenioną możemy kupić w aptece w postaci 3% roztworu nadtlenku wodoru. Kosztuje około 2 zł.

Aby przygotować roztwór do płukania nosa, do 5 ml soli fizjologicznej dodajemy 5-7 kropel wody utlenionej. Jeśli leczenie dotyczy dziecka, lepiej zmniejszyć dawkę do 2-3 kropli.

Płyn aplikujemy w pozycji leżącej w następujący sposób:

  1. Kładziemy się tak, by głowa była niżej niż reszta ciała.
  2. Zakraplamy roztwór pipetą lub gruszką do każdej dziurki od nosa.
  3. Pozostajemy w tej pozycji kilka minut, powoli zakraplając wodę z solą.
  4. Na końcu wydmuchujemy nos.

Aplikacja może być początkowo nieprzyjemna i powodować uczucie pieczenia śluzówki. To dlatego, że roztwór będzie miał styczność z uszkodzeniami w śluzówce, które spowodowały bakterie. Uczucie to będzie jednak z czasem coraz słabsze.

Jeśli po całym zabiegu i wydmuchaniu nosa poczujemy spływającą po gardle wydzielinę, nie połykajmy jej, lecz wyplujmy. Warto dodać, że początkowo kuracja może sprawić, że stan się pogorszy – to normalne i wynika z tego, że złogi wydzieliny rozpuszczają się i powodują niedrożność nosa i ból uszu.

Woda utleniona na zatoki – dlaczego warto?

Płukanie zatok wodą utlenioną z solą fizjologiczną powinniśmy wykonywać 3 razy dziennie do czasu, aż nasz stan się poprawi. Nie wolno przechowywać roztworu na później, tylko zużyć go od razu. Przypominamy też, że trzeba do tego użyć nowej wody utlenionej – stara, przechowywana w apteczce mogła wywietrzeć. Zawsze sprawdzajmy datę przydatności do użytku zapisaną na opakowaniu.

Woda utleniona przynosi szereg zalet – między innymi:

  • oczyszcza zatoki z zalegającej wydzieliny,
  • zmniejsza doznania bólowe,
  • zwalcza bakterie,
  • powoduje, że w zatokach powstaje mniej wydzieliny,
  • dzięki niej infekcje zatok trwają krócej.

Pamiętajmy, że używanie płukanek z wodą utlenioną powinniśmy zawsze skonsultować z lekarzem, który oceni, jaki rodzaj leczenia jest u nas konieczny. Opinie lekarzy co do stosowania wody utlenionej w leczeniu zatok są bowiem podzielone – jedno z badań wykazało bowiem, że takie płukanie zatok nadtlenkiem wodoru może wręcz spowalniać gojenie się ran i zwiększać ryzyko infekcji. Zanim się więc udamy do apteki po wodę utlenioną, omówmy ten zabieg ze specjalistą.

Polecamy:
Przegląd redakcji - 11 preparatów na chore zatoki
Jak pokonać zapalenie zatok?

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)