Witamina K

W jej skład wchodzą witamina K₁, K₂, K₃. Jako kompleks czyli witamina K odpowiada za proces krzepnięcia krwi. Dlatego mówi się o niej witamina przeciwkrwotoczna, gdyż zapobiega krwawieniom i krwotokom.
/ 19.05.2008 12:29
W jej skład wchodzą witamina K₁, K₂, K₃. Jako kompleks czyli witamina K odpowiada za proces krzepnięcia krwi. Dlatego mówi się o niej witamina przeciwkrwotoczna, gdyż zapobiega krwawieniom i krwotokom. Witamina K

Oprócz tej głównej funkcji wspomaga także, gojenie złamań i utrzymuje struktury kości we właściwym stanie.

Zagrożenia przy niedoborze witaminy K

Podstawowymi objawami mogą być krwotoki z nosa, a nawet z układu pokarmowego. Słabe krzepnięcie krwi. U noworodków jest to skaza krwotoczna. Dlatego w ostatnim czasie do profilaktyki zdrowotnej niemowląt włączono zalecenie o podawaniu witaminy K.

Gdzie szukać witaminy K?
Odnajdziemy ją w kapuście, kalarepie, marchwi, szpinaku, grochu, pomidorach, lucernie, a także w żółtku jaja kurzego, serze żółtym, truskawkach, ziemniakach i wątrobie.

mwmedia

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/25.07.2016 10:06
Ja dostałąm przy wypisie zalecenia by stosować KiD-Vitum. Dla mnie to bardzo wygodne, że obie witaminki są w jednej kaspułce i nei musze ich podawać osobno. Witaminkę D trzeba stosować ciągle, natomiast witaminkę K u maluszków, pza jednorazową dawką otrzymaną w szpitalu tzreba jeszcze podawać od 3 tygodnia do końca 3 miesiąca.