Niemowlę przed szczepieniem. fot. Adobe Stock

W Papui-Nowej Gwinei wróciła epidemia polio. Wszystko przez brak szczepień

Niepokojące informacje z Papui-Nowej Gwinei. Po 18 latach wróciła epidemia polio. Pierwszy przypadek zanotowano w kwietniu.
Marta Kosakowska / 03.07.2018 09:21
Niemowlę przed szczepieniem. fot. Adobe Stock

Heinego-Medina, nazywana potocznie heinemedina, to wirusowa choroba zakaźna, wywoływana przez wirus polio. Może prowadzić do kalectwa, a w postaci zapalenia mózgu - nawet do śmierci. Dzięki szczepieniom profilaktycznym, została niemal całkowicie wyeliminowana w większości krajów świata. Niestety nowe przypadki zachorowań odnotowano w Papui-Nowej Gwinei.

Epidemia polio w Papui-Nowej Gwinei

Pierwszy przypadek choroby wykryto w kwietniu bieżącego roku. Dotyczył 6-letniego chłopca z prowincji Morobe. Następnie obecność wirusa zdiagnozowano również u innych osób. Oficjalnie potwierdzono, że władze Papui-Nowej Gwinei zmagają się z wybuchem choroby Heinego-Medina. Na miejscu pracują służby medyczne, które uzupełniają szczepienia u dzieci, które do tej pory nie zostały zaszczepione.

Jako powód powrotu choroby wskazuje się ograniczony zasięg szczepień przeciwko polio. Obejmuje on zaledwie 61% dzieci z tamtego obszaru. Nie bez znaczenia są również trudne warunki sanitarne. Wirus polio rozprzestrzenia się drogą fekalno-oralną. Brak higieny, kontakt z zanieczyszczoną żywnością czy fekaliami sprzyja wzrostowi zachorowań.

Papua-Nowa Gwinea położona jest na wyspie na Oceanie Spokojnym. Oznacza to, że jest w naturalny sposób wyizolowana. Prawdopodobieństwo, że epidemia Heinego-Mediny rozprzestrzeni się na inne kraje, a szczególnie, że dotrze do Polski, jest znikome.

Odra atakuje w Polsce! Czy mamy się czego bać?

Szczepienia przeciwko polio w Polsce

Przypomnijmy, że w Polsce szczepienia przeciwko chorobie Heinego-Mediny są obowiązkowe i na stałe wpisane do kalendarza szczepień. Pierwszą dawkę (OPV - szczepionka żywa, podawana doustnie) podaje się niemowlętom w 3.-4. miesiącu życia. Kolejną (również OPV) w - 5.-6. W 16.-18. miesiącu podaje się dawkę uzupełniającą (IPV - szczepionka inaktywowana, podawana domięśniowo). A następnie, kiedy dziecko ma 6 lat, otrzymuje szczepienie doustne (OPV).

Źródło: „The Guardian”, mamotoja.pl

Przeczytaj:
Jak wygląda ospa wietrzna u dorosłych? 3 objawy, których nie przegapisz
Dzieciom podano przeterminowane szczepionki. Sprawę bada prokuratura

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/02.11.2018 14:19
To jest polio POCZEPIONKOWE:
/04.07.2018 10:24
Jasne, nie było. Ale będzie, bo nie szczepicie.
/03.07.2018 10:49
PoleCambridge dane z PZH. W Polsce nie było zachorowań na Polio od lat 80. A na FB usuwacie komentarze. Propaganda jak nic.