POLECAMY

Uwaga na krtań! - powikłania po operacji tarczycy

Tyroidektomia jak każda operacja obarczona jest ryzykiem. Ze względu na bliskość struktur dość częstymi powikłaniami są te związane z uszkodzeniem nerwu krtaniowego wstecznego. Występują również inne, jednak w tym rozdziale skupimy się na wyłącznie krtani.
Uwaga na krtań! - powikłania po operacji tarczycy

Kiedy operuje się wole?

Choroby tarczycy są bardzo rozpowszechnione w naszym społeczeństwie. Najczęstszą postacią jest wole obojętne, które związane jest z niedoborem jodu w diecie. Zazwyczaj nie wymaga ono operacji chyba że jest na tyle duże, że uciska drogi oddechowe lub powoduje nieestetyczny efekt kosmetyczny. W przypadku chorób przebiegających z wolem i nadczynnością pierwszym krokiem jest osiągnięcie eutyreozy, czyli doprowadzenie do uzyskania stężeń hormonów mieszczących się w normie. Jeśli nie dopilnuje się do tego, pacjentowi grozi poważny przełom tarczycowy.

Usunięcie tarczycy w przypadku raka

Raki tarczycy dzielimy na brodawkowate, pęcherzykowe, rdzeniaste i anaplastyczne. W zależności od typu rosną one wolno lub bardzo szybko, dlatego szczególnie ważne jest badanie histopatologiczne. W przypadku nowotworów stosuje się całkowite wycięcie tarczycy. Czasem konieczna jest powtórna operacja, kiedy w tarczycy wyciętej z powodu wola znajduje się jednak ogniska raka.

Kluczowy nerw

Ponieważ struktury zaopatrujące krtań znajdują się bardzo blisko tarczycy, podczas tyroidektomii (operacji usunięcia tarczycy) możliwe jest uszkodzenie nerwu krtaniowego wstecznego. Jest to niezmiernie istotny korzeń, który unerwia prawie wszystkie mięśnie krtani. W normalnych warunkach reakcja na drażnienie tego nerwu powoduje odruch obronny jakim jest kaszel. Mięśnie przez niego unerwiane odpowiadają za czystą barwę głosu.

Czytaj także: Dlaczego głos się starzeje?

Całkowite przecięcie

W rzadkich przypadkach podczas operacji może dochodzić do przecięcia nerwu przez chirurga, co na stałe wyłącza mięśnie przez niego unerwiane ze swojej funkcji. Fałdy głosowe nie stykają się w odpowiedni sposób, co powoduje powstanie chronicznej chrypki.

Inne możliwości uszkodzenia

Prewencją tego stanu wydaje się, że mogłoby być wyszukanie i narzędziowe odizolowanie nerwu. Chirurdzy jednak są sprzeczni co do takiego postępowania. Okazuje się bowiem, iż już silne dotknięcie czy naciągnięcie nerwu podczas operacji może wiązać się z jego paraliżem. Ta forma uszkodzenia jest jednak odwracalna, ponieważ włókna nerwu są w stanie się w tym zakresie odbudować.

Zobacz też: U kogo najczęściej występuje rak krtani?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/2 tygodnie temu
Pic na wode fotomontaż . Neuromonitoting nie zdał egzaminy i wcale nie daje wiekszej gwarancji braku uszkodzenie nerwu
/2 tygodnie temu
Aby ochronić się przed powikłaniem należy wybrać chirurga znającego i stosującego neuromonitoring. W skrócie służy do wyszukania w polu operacyjnym nerwu krtaniowego, potwierdzenia jego pozycji i funkcji i przez to może to zmnijeszyć ryzyko uszkodzenia (chirurg wie gdzie jest nerw i go omija przy usuwaniu tarczycy)
/2 lata temu
Po jaką cholere przecie coś takiego,skoro nie bierzecie odpowiedzialności za swoją wypowiedź, pisząc pod artykułem to tylko taka sugestia, dopytajcie się lekarza. Jak nie macie o czymś pojęcia, albo macie znikome, to lepiej zamilczcie, bo tylko mieszacie innym w głowach.