POLECAMY

Ukąszenia owadów

Po ukąszeniu masz silne swędzące bąble i opuchnięcia? Co wtedy robić...
Ukąszenia owadów
Postępowanie zależy od rodzaju owada, który nas ukąsił. Jeśli są to komary czy meszki, niewielkie ślady po ukąszeniach można posmarować preparatem przeciwhistaminowym (np. żel Fenistil, Soventol). Na miejsca bardziej opuchnięte należy zastosować maść Hydracortison 0,5%, która jest dostępna bez recepty. Maści tej nie powinno się jednak nadużywać ani stosować na dużych powierzchniach skóry oraz na twarzy i błonach śluzowych.
Po ukąszeniu przez osę ulgę przyniesie chłodny okład z sody oczyszczonej i smarowanie chorego miejsca lekiem przeciwhistaminowym, podobnie postępujemy w przypadku użądlenia pszczoły, przy czym najpierw usuwamy żądło. Na użądlenie pszczoły pomaga również przekrojony surowy ziemniak przyłożony do miejsca użądlenia, podobnie działa cebula.
Uwaga! Osoby uczulone na jad owadów powinny zaopatrzyć się w specjalne zestawy zawierające adrenalinę, którą przy rozpoczynającej się reakcji uczuleniowej (obrzęk, duszności) można wstrzyknąć sobie samemu.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/4 lata temu
Moje jedno dziecko jest uczuleniowcem, wiec odczulanie w przychodni juz mamy za sobą, natomiast drugie potwornie drapie ukąszenia po owadach, takze w ruch idzie moskill
/8 lat temu
Osoby uczulone na jad owadów takich jak pszczoła, czy osa (błonkoskrzydłych) powinny także pomyśleć o odczulaniu. Terapia odczulająca na jad tych owadów przeprowadzana jest w szpitalu. Jest ona w pełni refundowana, a listę ośrodków można znaleźć na osa.org.pl w zakładce terapia odczulająca.