POLECAMY

Możesz odeprzeć uderzenia gorąca!

Uderzenia gorąca może powodować nawet minimalny wysiłek czy stres. Ale potrafią się też pojawiać zupełnie bez powodu.
Możesz odeprzeć uderzenia gorąca!
Uderzenia gorąca występują u ok. 85 procent dojrzałych kobiet. Są jednym z pierwszych objawów zbliżającej się menopauzy. Mogą dokuczać już na 3 lata przed ostatnią miesiączką i jeszcze kilka lat po niej. Dlaczego?

Skąd biorą się uderzenia gorąca?


Gdy spada poziom żeńskich hormonów płciowych – estrogenów – mózg nie potrafi tak sprawnie jak kiedyś panować nad termoregulacją ciała. Efekt? Kilkanaście, a w skrajnych przypadkach nawet kilkadziesiąt razy w ciągu doby wysyła sygnał, że może dojść do przegrzania organizmu. By do tego nie dopuścić, stara się obniżyć temperaturę ciała. W tym celu uruchamia procesy powodujące zwiększenie przepływu krwi przez skórę i nasilenie pracy gruczołów potowych.

Jak leczyć uderzenia gorąca?

Zanim twój organizm przyzwyczai się do obniżonego poziomu estrogenów, miną lata. Nie oznacza to jednak, że musisz cierpliwie znosić związane z tym dolegliwości. Porozmawiaj o nich ze swoim ginekologiem. Jeśli twoje zdrowie na to pozwala, może ci on zalecić terapię uzupełniającą poziom hormonów. Gdy dopiero zbliżasz się do menopauzy, przepisze ci po prostu antykoncepcyjne tabletki. W późniejszych latach zamieni je na typową terapię hormonalną. Dzięki niej szybko i definitywnie rozprawisz się z uderzeniami gorąca.

4 domowe sposoby na uderzenia gorąca

Nie chcesz lub nie możesz stosować hormonów? W takim razie skorzystaj z trików, które pomogą ci nieco opanować przykre objawy. Rady dla ciebie:
  1. Jeśli palisz papierosy, zerwij z nałogiem. Palenie upośledza układ krążenia i wzmaga uderzenia gorąca.
  2. Zmień sposób ubierania, wybieraj luźne fasony, ze sporym wycięciem pod szyją – tak by skóra w nich swobodnie oddychała.
  3. Wietrz jak najczęściej pomieszczenia, w których przebywasz.
  4. Miej pod ręką termos z kostkami lodu – gdy gorąco uderzy, owiń kostkę w chusteczkę i przetrzyj nią twarz.

Jak leczyć zlewne poty?


Uwaga! Fale gorąca mogą ci dokuczać także w nocy – to tzw. zlewne poty. Czasem są tak obfite, że zmuszają do kilkakrotnej zmiany nocnej bielizny. Zakłócają sen, męczą, wywołują rozdrażnienie. Mogą się utrzymywać jeszcze przez 5–10 lat po menopauzie. Rady dla ciebie:
  • Sypiaj przy otwartym oknie.
  • Używaj pościeli z naturalnych materiałów (np. bawełny) – doskonale przepuszczają powietrze.
  • Postaw przy łóżku wentylator – w razie potrzeby po prostu go włącz.
Dowiedz się więcej o uderzeniach gorąca podczas menopauzy z naszego forum medycznego.

Czytaj także?

Na podstawie artykułu z Przyjaciółki

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/9 lat temu
W skrajnych przypadkach uderzenia gorąca można mieć chyba do końca życia. Znam kobiety, które mają to i po 70 roku życia. Mnie to dręczy już 12 lat i przez ten cały okres jedynie częstotliwość się zmieniła - z co 15 minut na ok. 45-60 minut., przez całą dobę. Przespana noc to noc z tabletka nasenną. Najgorsze jest to, że w mózgu też rozszerzają się naczynia i wówczas występuje nagłe rozdrażnienie, zniecierpliwienie, wściekłość. Naprawdę odechciewa się żyć. Terapia hormonozastępcza to jedyna skuteczna metoda na tę dolegliwość, ale nie dla wszystkich. Niestety, ja nie mogę jej stosować. Wszystkie inne preparaty (Menofen i inne oraz psychotropowe) absolutnie nie pomagają - wypróbowałam je wszystkie. Można sobie pomóc łagodząc objawy i do wymienionych w artykule dodałabym jeszcze bieliznę oddychającą (można ją nabyć w sklepach sportowych). Wentylatory przy twarzy i w nogach (tak mam w miejscu pracy i w domu przy łóżku), wachlarz w torebce. Piecie zimnej wody. Najskuteczniejszy jest zimny prysznic, ale przecież to jest mało realne, by moczyć się 24 razy na dobę. A wielka szkoda, bo przy ostatnich upałach pot ściekał mi po brodzie, czułam jak płynie po plecach, rękach, itd. Należy również unikać alkoholu - zawsze zwiększa tę dolegliwość. Dorota