Uczulenie na klej do rzęs – jakie są objawy i sposoby leczenia?

uczulenie na klej do rzęs fot. Adobe Stock, Ocskay Mark
Niektóre składniki zawarte w kleju do mocowania rzęs mogą wywoływać silne reakcje uczuleniowe. Pojawiają się wtedy m.in. obrzęk powiek, swędzenie i łzawienie. Czasami alergia na sztuczne rzęsy jest cięższa i wymaga szybkiej pomocy medycznej.
/ 20.12.2021 12:37
uczulenie na klej do rzęs fot. Adobe Stock, Ocskay Mark

Długie i gęste rzęsy to obiekt pożądania wielu kobiet. Dlatego korzystanie z zabiegu doczepiania sztucznych rzęs stało się w ostatnich latach bardzo popularne. Nie jest jednak dla każdego. U niektórych osób przedłużanie rzęs może w czasie od kilku minut do kilku dni powodować reakcję alergiczną, najczęściej spowodowaną klejem do rzęs. 

Spis treści:

  1. Uczulenie na klej do rzęs – objawy
  2. Co uczula w kleju do rzęs?
  3. Leczenie alergii na klej do rzęs
  4. Alergia na klej do rzęs - zapobieganie

Uczulenie na klej do rzęs – objawy

Reakcja alergiczna po przedłużaniu rzęs przypomina miejscowe kontaktowe zapalenie skóry. Objawy uczulenia na klej do rzęs mogą być też uogólnione.

O uczuleniu na klej do rzęs świadczą objawy, takie jak:

  • obrzęk powiek lub całego oka,
  • zaczerwienienie oczu,
  • świąd,
  • łzawienie,
  • pokrzywka na ciele,
  • obrzęk gardła,
  • trudności w oddychaniu.

To, jakie będą objawy uczulenia na klej do rzęs, zależy m.in. od tego, jak szybko zostanie on usunięty, jak dużo jest uczulającej substancji oraz od indywidualnych predyspozycji. 

Objawy alergii po przedłużaniu rzęs mogą utrzymywać się od kilku godzin do kilku dni.

Co uczula w kleju do rzęs?

Jedno z niewielkich badań opublikowanych w 2012 roku wykazało, że uczulenie po zabiegu przedłużania rzęs na ogół jest spowodowane klejem lub taśmą, której kosmetyczka używa do przyczepiania rzęs. W składzie uczulających produktów naukowcy wyróżnili pod tym względem formaldehyd, który może prowadzić do zapalenia spojówki. Uczulenie może też wywołać ołów lub kwas benzoesowy zawarty w preparatach do mocowania sztucznych rzęs.

Leczenie alergii na klej do rzęs. Co robić w przypadku alergii po przedłużaniu rzęs?

Jeśli pojawiały się objawy uczulenia na sztuczne rzęsy, przede wszystkim należy udać się do lekarza i jak najszybciej usunąć rzęsy wraz z klejem. Można to zrobić w gabinecie kosmetycznym albo skorzystać ze specjalnych preparatów do usuwania rzęs. Na łagodne objawy uczulenia można zastosować:

  • krople na zapalenie spojówek,
  • lek przeciwhistaminowy,
  • zimne okłady, aby zmniejszyć obrzęk,
  • maść do oczu z hydrokortyzonem. 

Czasami reakcja jest na tyle silna, że konieczna jest szybka pomoc medyczna. Przy ciężkich objawach uczulenia na klej do rzęs, jak pokrzywka czy trudność w oddychaniu, leczenie może obejmować podanie adrenaliny i glikokortykosteroidów. 

Uczulenie na klej do rzęs - zapobieganie

Przypadki kobiet przechodzących ciężkie reakcje po przedłużaniu rzęs pokazują, że każda z nas może być uczulona na klej używany do przyczepiania sztucznych rzęs. W niektórych salonach kosmetyczki stosują kleje hipoalergiczne, przeznaczone dla osób wrażliwych. Zanim zdecydujemy się na zabieg doczepiania sztucznych rzęs, upewnijmy się też, czy kosmetyczka, która ma go wykonać, posiada odpowiednią licencję.

Czytaj także:
Przekrwione oczy - przyczyny i leczenie czerwonych oczu
Rumianek na oczy i inne okłady
Opuchnięte powieki – przyczyny miejscowe i ogólne. Badania i leczenie obrzęku powiek
Domowe sposoby na wysypkę. Jak leczyć uczulenie skórne i inne zmiany?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA