U kogo wykonywany jest przeszczep serca?

serce, medycyna, fotolia
Gdy w 1967 roku Christiaan Barnard w Kapsztadzie po raz pierwszy w historii przeszczepił serce ludzkie innemu człowiekowi świat wstrzymał oddech. Dziś na świecie wykonuje się ponad 2000 transplantacji tego narządu rocznie ratując w ten sposób wiele ludzkich istnień.
/ 31.01.2012 00:15
serce, medycyna, fotolia

Jakie są wskazania do transplantacji serca?

Przeszczepienie serca jest metodą leczenia schyłkowej niewydolności tego narządu. Chorzy w ostatnim okresie niewydolności serca zazwyczaj nie przeżywają roku. Przyczynami niewydolności serca są najczęściej kardiomiopatia, choroba naczyń wieńcowych lub wada zastawkowa. Przeciwwskazanie do zabiegu stanowi zaawansowane nadciśnienie płucne oraz choroby współistniejące znacznie zwiększające ryzyko powikłań.

Jak wygląda zabieg przeszczepienia serca?

Operację wykonuje się w krążeniu pozaustrojowym. Pierwszy etap zabiegu polega na usunięciu serca własnego pacjenta, pozostawiając jedynie tylną ścianę przedsionków oraz przegrodę międzyprzedsionkową. Kolejnym etapem jest wszczepienie serca dawcy. Przyszywa się przedsionki oraz zespala tętnicę płucną i aortę. Po przeszczepieniu serca stosuje się leczenie immunosupresyjne, którego podstawę stanowi cyklosporyna, glikokortykosteroidy i azatiopryna.

Kto może być dawcą serca?

Dawcą serca może zostać osoba zmarła poniżej 55. roku życia, bez wcześniej przebytych chorób serca, bez przedłużającego się zatrzymania akcji serca czy niedociśnienia. Dawcą nie może być osoba po ciężkim urazie klatki piersiowej, otrzymująca leki dosercowe, w stanie sepsy oraz cierpiąca na choroby nowotworowe umiejscowione poza czaszką.

Potencjalny dawca musi mieć również pozytywne wyniki badań serologicznych w kierunku wirusów HBV, HCV i HIV oraz stabilność hemodynamiczną.

Jak wygląda sytuacja przeszczepiania serca w Polsce?

Pierwszej w Polsce zakończonej powodzeniem transplantacji serca dokonał profesor Zbigniew Religa. Operacja odbyła się w 1985 roku w Śląskim Centrum Chorób Serca (wówczas Wojewódzkim Ośrodku Kardiologii) w Zabrzu.

Obecnie przeżywalność w rok po transplantacji wynosi ponad 80%. Największy postęp w transplantologii przyniosło wynalezienie leków hamujących odrzucanie przeszczepionego serca (cyklosporyna). Mimo ryzyka powikłań, przeszczepienie serca w większości przypadków znacząco poprawia jakość życia pacjentów.

Na terenie Polski działa pięć ośrodków zajmujących się przeszczepianiem serca. Są to ośrodki w Aninie, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu i Zabrzu. Rocznie w Polsce wykonuje się około setki przeszczepień.  Lista oczekujących przekracza jednak 100 chorych rocznie. Problemem jest niedostateczna ilość narządów do przeszczepienia.

Czytaj też: Sztuczne serce

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA