Trądzik dorosłych - jak się go pozbyć?

W okresie dojrzewania u wielu osób wystąpił trądzik młodzieńczy. Uporczywy, trudny do wyleczenia i niełatwy w pielęgnacji. Zdarzało się jednak, że trądzik nie pojawiał się wcale. Ostatnio badacze problemu zauważają, że trądzik pojawia się coraz częściej u ludzi dorosłych. Czasem mówi się o przesunięciu granicy wiekowej występowania takiego trądziku… Inne teorie skłaniają się zaś w stronę ekologii i zanieczyszczeń środowiska, jako głównej przyczyny tej choroby.
/ 31.08.2012 08:09

W okresie dojrzewania u wielu osób wystąpił trądzik młodzieńczy. Uporczywy, trudny do wyleczenia i niełatwy w pielęgnacji. Zdarzało się jednak, że trądzik nie pojawiał się wcale. Ostatnio badacze problemu zauważają, że trądzik pojawia się coraz częściej u ludzi dorosłych. Czasem mówi się o przesunięciu granicy wiekowej występowania takiego trądziku… Inne teorie skłaniają się zaś w stronę ekologii i zanieczyszczeń środowiska, jako głównej przyczyny tej choroby.

Trądzik dorosłych - jak się go pozbyć?

Fot. Depositphotos

Trądzik to stan zapalny skóry, zawsze wymagający specjalistycznego leczenia dermatologicznego. Domowymi sposobami i w gabinecie kosmetycznym, nigdy się go nie pozbędziemy. Jeśli chodzi o trądzik dorosłych, nie można go utożsamiać z trądzikiem młodzieńczym i leczyć tymi samymi sposobami i co gorsza stosować tych samych kosmetyków pielęgnujących.

Skąd bierze się trądzik dorosłych?

Podobnie jak w przypadku młodzieży, tak i u dorosłych dochodzi do nagromadzenia się wydzieliny gruczołów łojowych i bakterii w mieszkach włosowych. Mieszek zostaje zamknięty, co widzimy w postaci zaskórnika podobnego do grysiku lub małej grudki z czarną lub białą kropką. Czasem pod wpływem naporu wydzieliny – zaskórniki pękają i rozlewają się na bliższe obszary skóry.

Przyczyny tego zjawiska tkwią przede wszystkim w:

- zanieczyszczeniu powietrza spalinami,
- chemii w żywności i alergie pokarmowe,
- stosowaniu niebezpiecznych środków,
- częstego narażenia na bakterie (np. praca w szpitalu),
- stres,
- błędy w pielęgnacji skóry, nadmierne opalanie się,
- palenie papierosów, alkohol,
- diecie przesyconej białkiem i tłuszczem zwierzęcym,
- zaburzenia hormonalne – głównie niski poziom estrogenów, wyższy androgenów np. testosteronu (u kobiet w przebiegu zespołu policystcznych jajników, ale i w stresie).

Jak wygląda trądzik dorosłych i jak się go diagnozuje?

W trądziku dorosłych obserwujemy zmiany skórne w postaci drobnych jak grysik krostek, zwanych zaskórnikami. Są one wypełnione białawą treścią. Nie bolą i nie swędzą. Mogą to być także poważniejsze zmiany o charakterze małych torbieli z ropą. Te z kolei są czerwonawe, mają wyraźną krostę lub się błyszczą, bolą, pękają i są trudniejsze do wyleczenia. Zmiany skórne często sięgają do głębszych warstw skóry i są wtedy wyczuwalne jako twardawe maleńkie guzki. Trądzik zlokalizowany jest zwykle na czole, brodzie, okolicach przyusznych, nosa oraz plecach i dekolcie.

Podczas wizyty u dermatologa, nasza skóra zostanie dokładnie obejrzana w mocnym świetle, Już na tej podstawie można stwierdzić, czy mamy do czynienia z trądzikiem, czy inną chorobą. Jeżeli zmiany są ropne, wykonuje się wymaz i antybiogram. Gdy trądzikowi towarzyszą np. zaburzenia miesiączkowania – wówczas stanowi to wskazanie do wykonania badań hormonalnych.

Leczenie trądziku dorosłych

Polega na zwalczeniu przyczyny trądziku i leczeniu objawowym. Jeśli mamy do czynienia z trądzikiem na skutek alergii pokarmowej, wówczas zaleca się wyeliminowanie z diety tego składnika, który wywołuje reakcje uczuleniowe; spożywanie preparatów wapnia i ewentualnie leków przeciwalergicznych np. Zyrtec.

Trądzik hormonalny, powinien być leczony lekami zawierającymi estrogeny, czyli tymi samymi preparatami, które są stosowane w antykoncepcji i HTZ – co musi być prowadzone przez endokrynologa.

Zmiany trądzikowe spowodowane stresem i niewłaściwym stylem życia, wymagają głębszego zastanowienia. Bowiem zaleca się „zwolnić tempo”, udać się na dłuższe wakacje, zadbać o prawidłowo długi sen, odpoczywać każdego dnia, zmienić swój jadłospis, a także nauczyć się walki ze stresem np. treningi relaksacyjne, joga, psychoterapia.

Trądzik wywołany zanieczyszczeniami, bakteriami, grzybami itp., zwalcza się preparatami z antybiotykiem, lekiem przeciwgrzybicznym, czy też za pomocą retinoidów i nadtlenku benzoilu.

Polecanymi w trądziku antybiotykami są: metronidazol, tetracykliny i erytromycyna.

Ostatnio popularnym, acz nadal mało znanym, staje się antybiotyk – linkomycyna – która wykazuje szczególną zdolność do penetracji w skórę, a także praktycznie nie daje objawów ubocznych. Jest to antybiotyk bezpieczny, nienaruszający naturalnej flory bakteryjnej, stosowany doustnie (przykładowe preparaty: Albiotic, Lincocin, Lincocine, Neloren). Retinoidy to pochodne witaminy A, jak izotretynoina i retinol, wykazujące również dużą skuteczność, ale charakteryzujące się nieprzyjemnymi objawami ubocznymi.

Nadtlenek benzoilu jest stosowany zewnętrznie w formie żelu lub maści np. w skojarzeniu z klindamycyną – żel Duac. Wykazuje działanie zmiękczające, rozpuszczające zmiany, wygładza skórę, a także ją dezynfekuje i rozjaśnia przebarwienia. Minusem jest jednak fakt, iż nie wolno się opalać podczas terapii tymże środkiem.

W każdym przypadku trądziku do pielęgnacji skóry należy używać właściwie dobranych kosmetyków. Delikatnych, do cery trądzikowej, z uwzględnieniem wieku. Dermatolog w razie konieczności może też polecić peelingi kwasami, w celu zapobiegania tworzenia się nieestetycznych blizn, jak również pozbycia się głębszych zmian skórnych.

Pielęgnacja skóry – krótkie ABC

Kilka prostych zasad pielęgnacji skóry podczas leczenia trądziku:

1. Dokładne mycie skóry środkami łagodnymi i do cery trądzikowej, np. Vichy Normaderm, LaRoche Posay Effaclar (cena: około 30zł). Twarz myjemy rano i wieczorem. Nie ma sensu myć jej kilka razy dziennie, z uwagi na niszczenie naturalnych barier ochronnych skóry.
2. Stosowanie toników lub płynów micelarnych w celu oczyszczenia skóry z makijażu.
3. Nawilżanie skóry kremami do cery trądzikowej np. Vichy Normaderm (cena: około 50-60zł) i z wysokim filtrem UV. Unikanie natłuszczania skóry.
4. Właściwy dobór podkładu – nie może zatykać porów skórnych.
5. Każdorazowe zmycie makijażu przed pójściem spać.
6. Stosowanie maseczek odżywiających i dezynfekujących skórę, np. galaretka aloesowa Aloe Vera Gelly Forever (cena: około 60-70zł).
7. Zmiana diety na lekkostrawną, z ograniczeniem białek zwierzęcych i tłuszczów.

Bardzo ważny problem, to także niewygniatanie krost i głębszych zmian skórnych. W ten sposób stymulujemy skórę do samooczyszczania i pojawiania się kolejnych wyprysków, które jeszcze trudniej opanować. W ten sposób wydłużamy proces leczenia i tym samym zwiększamy jego koszty.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (17)
/14.09.2018 16:16
Czyli na skore nastolaka jest ok. to dobrze, bo wlasnie sie zastanawialam co corce kupic (7 klasa i poczatki buntu)
/06.09.2018 16:40
kupiłam ten krem sevolium dla syna, bo ma straszny trądzik (szczegolnie na czole) odkad uzywa tego kremu to mam wrazenie ze krost jest mniej. zdaje sobie sprawe ze ten tradzik to rzecz nieunikniona przy dojrzewaniu i nie da sie go usunac calkowicie, bo organizm musi sie uregulowac na dalsze lata, hormony buzuja ale krem spokojnie moge polecic, chodziaz do najtanszych nie nalezy
/09.08.2018 16:25
Trądzik jest najgorszy :( już sama nie wiem, co mam stosować żeby on zniknął. Zamówiłam teraz to sewolium ale nie wiem czy zadziała na mnie czy to kolejny zwykły krem :(
POKAŻ KOMENTARZE (14)