Torbiele jajników a antykoncepcja hormonalna

Torbiele jajników a antykoncepcja hormonalna

Jaki wpływ ma antykoncepcja hormonalna na torbiele jajników? Ginekolog często zaleca jej stosowanie właśnie tym kobietom, które mają problem z nawracającymi torbielami. Odpowiednio dobrane leki stabilizują gospodarkę hormonalną organizmu, jak również blokują występowanie owulacji. A to właśnie zaburzenia równowagi hormonalnej i kłopoty z prawidłową owulacją są najczęstszą przyczyną tworzenia się cyst funkcjonalnych (najpowszechniejszych).
/ 14.06.2010 17:04
Torbiele jajników a antykoncepcja hormonalna

Antykoncepcja hamuje rozwój torbieli

Powstają one, gdy wzrastający podczas każdego cyklu menstruacyjnego pęcherzyk jajnikowy nie ulega pęknięciu i nie może się z niego uwolnić komórka jajowa. W ten sposób powstają tzw. torbiele pęcherzykowe (folikularne). W nieco innym mechanizmie tworzą się tzw. torbiele ciałka żółtego – po pęknięciu pęcherzyka jajnikowego (Graafa) i uwolnieniu się z niego komórki jajowej powstaje w tym miejscu ciałko żółte. Jeśli w danym cyklu menstruacyjnym kobieta nie zachodzi w ciążę, ciałko żółte z reguły zanika. Bywa jednak, że wypełnia się ono krwią lub płynem surowiczym i tworzy torbiel. Tak więc hormonalne środki antykoncepcyjne, hamując dojrzewanie komórek jajowych i owulację, zmniejszają tym samym szansę powstawania torbieli. Leki te mają również udowodnione inne korzystne działanie, a mianowicie, ich długotrwałe przyjmowanie zmniejsza ryzyko rozwoju raka jajnika.

Obecnie dostępnych jest wiele metod antykoncepcji hormonalnej (tabletki, plastry, implanty) i wiele środków, co pozwala na optymalny dobór metody tak, by była ona dobrze tolerowana i jak najmniej kłopotliwa w stosowaniu.

Czytaj też: Wskaźnik Pearla - skuteczność metod antykoncepcyjnych

Przeciwwskazania

Przed włączeniem leczenia lekarz na pewno przeprowadzi szczegółowy wywiad co do chorób i czynników ryzyka, które mogłyby mieć wpływ na bezpieczne stosowanie środków hormonalnych. Istnieją bowiem pewne przeciwwskazania do stosowania tego rodzaju preparatów. Przede wszystkim są to występujące w przeszłości epizody zakrzepowo-zatorowe (przebyta zakrzepica żył lub zatorowość płucna) a także obecność czynników zwiększających ryzyko zakrzepicy, takich jak: otyłość, palenie tytoniu, obecność żylaków, epizody zakrzepowo-zatorowe w rodzinie. 

Jak w przypadku każdego leku, stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych może wiązać się z wystąpieniem działań niepożądanych, spośród których najczęstsze obejmują przyrost masy ciała, nudności, bóle piersi i głowy. Występującym niekiedy uciążliwym problemem związanym ze stosowaniem antykoncepcji hormonalnej są plamienia i krwawienia międzymiesiączkowe. Skłania to niektóre kobiety do rezygnacji ze stosowania preparatów hormonalnych. 

Antykoncepcja hormonalna sprawdza się jako metoda zapobiegawcza nawrotom torbieli jajników i może być z powodzeniem stosowana u większości kobiet. Należy przy tym ściśle przestrzegać zaleceń lekarza, a w razie pojawienia się jakichś niepokojących objawów jak najszybciej zasięgnąć porady specjalisty.

Czytaj też: Torbiel jajnika a problemy z zajściem w ciążę

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (10)
/02.07.2017 19:19
u mnie tabletki anty nie zadziałały. torbiel, ktora miała się zmniejszyć, urosła
/26.05.2017 15:36
" Przed włączeniem leczenia lekarz na pewno przeprowadzi szczegółowy wywiad co do chorób i czynników ryzyka, które mogłyby mieć wpływ na bezpieczne stosowanie środków hormonalnych. " hahaha zapisują na ślepo i robią z nas króliki doświadczalne... Lekarz nawet nie pozwoli ci dokończyć opowiadać o tym co ci dolega bo na wizytę z badaniem i USG ustalają 10 minut. Za$#%&sty przerób od każdego 200zl biznes ok ...tylko do kogo się zwrócić w takim razie o pomoc??? Skoro dla nich jesteśmy tylko zlotowkami
/14.01.2017 17:50
Witam. 16 dni temu ginekolog stwierdził u mnie niepekniety pecherzyk graafa. Przepisał mi ten antykoncepcyjne microgynon 21. Odkąd to biorę co noc czuje ból podbrzusza i jajników i pojawia się krwawienie. W ciągu dnia wszystko jest ok. Wiem, że krwawienie jest normalne na początku ale niepokoją mnie te nocne bóle. Czy to jest na pewno normalne na początku stosowania?
POKAŻ KOMENTARZE (7)