Krepująca męska dolegliwość

To choroba zapalna, która powstaje w tkance podskórnej szpary międzypośladkowej. Jest to dolegliwość dokuczająca zwłaszcza młodym mężczyznom, pomiędzy 15 a 30 rokiem życia.
/ 26.01.2014 02:32

Torbiel włosowata to dolegliwość, która najczęściej pojawia się u mężczyn z ciemnymi włosami o obfitym owłosieniu. Sprzyja jej siedzący tryb życia, problem z nadmierną potliwością, a także brak stosowania zasad podstawowej higieny oraz częste urazy okolicy kości ogonowej. Może także towarzyszyć różnym chorobom przewlekłym typu cukrzyca, otyłość, przy obniżonej odporności.

Torbiel włosowata jest zwana również zatoką włosowatą. To choroba zapalna, która powstaje w tkance podskórnej szpary międzypośladkowej. Jest to dolegliwość dokuczająca zwłaszcza młodym mężczyznom, pomiędzy 15 a 30 rokiem życia. Choć zdarza się, że pojawia się i u kobiet.

Torbiel włosowata - męska dolegliwość okolic odbytu

fot. Fotolia

– Torbiel włosowa powstaje wskutek infekcji mieszka włosowego przez bakterie żyjące na skórze. Objawia się to w postaci pęcherza, w obrębie którego gromadzi się ropa, zawierająca obumarłe komórki i płyn tkankowy. Choroba ta powoduje istotne dolegliwości bólowe, znaczny dyskomfort oraz upośledza codzienne funkcjonowanie – mówi dr hab. n.med. Dawid Murawa z poznańskiego szpitala Med Polonia.

W pierwszym etapie na skórze powstaje bolesne zaczerwienienie w okolicy szpary pośladkowej, które wymaga interwencji chirurgicznej. Najważniejsze w tym okresie, to uwolnienie przez nacięcie płynu nagromadzonego w obrębie pęcherza, jego wypłukanie i decyzja odnośnie rozpoczęcia antybiotykoterapii. Jednak, aby zapobiec nawrotom choroby, które są bardzo częste, uciążliwe i bolesne, konieczne jest radykalne usunięcie całej torbieli, która sukcesywnie wrastała do skóry i tkanki podskórnej okolicy szpary pośladkowej. 

– Wówczas w znieczuleniu miejscowym dokonuje się u pacjenta nacięcia i drenażu, a zmiany przepłukuje się roztworami odkażającymi – mówi dr hab. n.med. Dawid Murawa. – Jeżeli takie postępowanie również nie powstrzyma występowania choroby, konieczne jest rozległe wycięcie miejscowe zmian, które polega na usunięciu wszystkich kanałów łącznie z marginesem zdrowej tkanki – dodaje.

Należy jednak pamiętać, że wybór metody leczenia torbieli włosowatej zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania zmiany oraz obecności innych chorób. Nowoczesne podejście chirurgiczne polega nie tylko na usunięciu chorych tkanek, ale także na pokryciu powstałego w ten sposób ubytku. Techniki przesunięcia płatów skórno-tłuszczowych zaczerpnięte z chirurgii plastycznej (np. metoda płatem Limberga) wydają się spełniać powyższe oczekiwania.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)