Torbiel na nerce - przyczyny, objawy i leczenie

Torbiel na nerce fot. Adobe Stock
Wraz z wiekiem rośnie ryzyko zachorowania na torbiel nerki. Na szczęście schorzenie jest zazwyczaj niegroźne dla zdrowia.
/ 06.12.2019 15:30
Torbiel na nerce fot. Adobe Stock

Torbiel na nerce może osiągać od kilku milimetrów do aż kilku centymetrów. Większość torbieli (bo aż ponad 90 proc) jest niegroźna. Zwykle chory pozostaje pod opieką lekarza, jednak nie wymaga żadnego leczenia.

Warto pamiętać, że torbiel jest jednym z najpopularniejszych schorzeń nerek. Szacuje się, że dolegliwość ta może dotyczyć nawet 30% dorosłych. Dodatkowo wraz z wiekiem rośnie prawdopodobieństwo wystąpienia torbieli. Torbiel nerki 2 razy częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet.  

Torbiel na nerce – objawy

Torbiel nerki zwykle przebiega bezobjawowo. Nieprzyjemne dolegliwości mogą się pojawić dopiero wtedy, gdy torbiel przekroczy 5 cm wielkości. Zazwyczaj jest to ból w okolicy lędźwiowej kręgosłupa lub z boku ciała. W bardzo rzadkich przypadkach dochodzi do krwiomoczu oraz gorączki. Wtedy zazwyczaj konieczna jest konsultacja chirurgiczna.

Inne objawy torbieli na nerce:

  • podwyższone ciśnienie tętnicze, 
  • ból brzucha, 
  • przyśpieszenie akcji serca, 
  • osłabienie organizmu, 

Torbiel nerki – rodzaje

Najpopularniejszym rodzajem torbieli na nerce jest torbiel prosta. Większość pacjentów dowiaduje się o jej istnieniu przypadkowo, przy okazji badania USG jamy brzusznej, badania tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego jamy brzusznej.

Do torbieli prostych zalicza się również nabyta torbielowatość nerek. Oznacza ona minimum cztery torbiele na nerce. Pojawia się zwykle u osób z przewlekłą niewydolnością nerek.

Torbiele nerek wrodzone:

  • Gąbczastość rdzenia nerek – bardzo rzadka wada nerek. Szacuje się, że dotyczy 1 pacjenta na 5000.
  • Wielotorbielowata dysplazja nerek. 

Torbiele uwarunkowane genetycznie:

  • autosomalne dominujące zwyrodnienie wielotorbielowate nerek, 
  • autosomalne recesywne zwyrodnienie wielotorbielowate nerek, 
  • nefronoftyza, 
  • torbielowatość rdzenia nerek. 

Torbiel na nerce – przyczyny

Na torbiel nerki szczególnie narażeni są mężczyźni, osoby cierpiące na inne choroby nerek oraz pacjenci z nadciśnieniem tętniczym. Dużą grupę chorych stanowią również osoby obciążone genetycznie.

Torbiel na nerce – leczenie

Torbiele proste nie wymagają leczenia. Usuwane są jedynie te o bardzo dużej średnicy, które pogarszają komfort życia pacjenta. W przypadku nasilonych dolegliwości bólowych stosuje się leki przeciwbólowe i rozkurczowe. Pozostałe rodzaje torbieli zazwyczaj usuwa się operacyjnie lub poprzez nakłuwanie.

Należy również pamiętać, że każda zmiana (nawet ta, która nie wymaga leczenia) powinna być okresowo kontrolowana za pomocą USG. Po jakimś czasie w okolicy torbieli może dochodzić bowiem do rozwoju nowotworu złośliwego. 

Więcej o chorobach nerek:
Rak nerek

Kamienie nerkowe
Odmiedniczkowe zapalenie nerek

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA