Kobieta w  ciąży

Torbiel jajnika a problemy z zajściem w ciążę

Torbiele na jajnikach to problem nie tak rzadki, jak mogłoby się wydawać. Co wówczas, jeśli chcesz zajść w ciążę?
/ 03.06.2018 17:46
Kobieta w  ciąży

Niepłodność staje się w dzisiejszych czasach coraz częstszym problemem i dotyczy średnio co piątej pary starającej się o potomstwo. Przyczyn niepłodności jest wiele, zarówno po stronie męskiej jak i żeńskiej. Jedną z nich mogą być torbiele jajników. Ale bez paniki! Torbiele są zjawiskiem bardzo powszechnym i jedynie w znikomym odsetku przypadków mogą być przyczyną problemów związanych z niemożnością zajścia w ciążę

Znaczna większość torbieli jajników ma charakter czynnościowy i przemijający i nie ma wpływu na poczęcie, a wręcz przeciwnie – świadczy o tym, że jajniki „są sprawne”. Obniżona płodność może dotykać kobiet, u których stwierdzono zespół policystycznych (wielotorbielowatych) jajników (PCOS, ang. polycystic ovarian syndrome). Na PCOS choruje 5 – 10 % kobiet. Zespół ten jest jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności. Przyczyna choroby nie jest do końca jasna. Wiadomo, że udział w jej powstawaniu mają zarówno czynniki genetyczne jak i środowiskowe. W przebiegu tego schorzenia w jajnikach powstają liczne drobne torbielki.

Czytaj też: Endometrioza a niepłodność

Objawy choroby obejmują zaburzenia miesiączkowania – nieregularne lub przedłużające się krwawienia, trądzik, nadmierne owłosienie i otyłość. Kobiety, u których stwierdzono PCOS mają większe ryzyko rozwoju cukrzycy, nadciśnienia tętniczego i chorób serca. Rozregulowanie hormonalne organizmu, występujące w przebiegu PCOS, z czasem trwania choroby może prowadzić do stopniowego obniżania się płodności. Dzieje się tak z powodu obniżonego stężenia progesteronu (jednego z żeńskich hormonów płciowych) oraz nadmiaru androgenów (męskich hormonów), czego efektem jest brak owulacji. 

Przyczyną niepowodzeń w zajściu w ciążę może być również endometrioza, w przebiegu której powstają czasami tzw. torbiele czekoladowe (endometrialne). Nieprawidłowe ogniska błony śluzowej macicy utrudniają komórce jajowej wędrówkę z jajnika przez jajowody do macicy oraz jej zapłodnienie.

W przypadku zarówno PCOS i endometriozy lekarze sugerują pacjentkom, żeby nie odkładały planowania rodziny na później. Jakkolwiek stosowane leczenie zwiększa szanse na skuteczne poczęcie, to im wcześniej kobieta zdecyduje się na dziecko, tym te szanse są większe.

Jak wspomniano, nie każda wykryta torbiel jajnika ma związek z obniżoną płodnością. Znaczna ich większość jest zupełnie „niewinna”, mimo to, należy zachować czujność i zasięgnąć porady specjalisty co do charakteru i ewentualnych komplikacji wykrytych nieprawidłowości. Wczesne wykrycie i podjęcie leczenia w chorobach takich jak PCOS i endometrioza, zapobiega lub minimalizuje odległe powikłania oraz znacznie zwiększa szanse na zajście w ciążę i urodzenie zdrowego dziecka.

Zobacz także:
Kalendarz ciąży na Mamotoja.pl - tydzień po tygodniu!
Czy endometrioza dotyczy także ciebie?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (16)
/11.04.2017 17:17
Cześć. My z mężem jesienią 2016 roku postanowiliśmy, że zaczniemy się starać o dziecko. Jako że akurat w tym samym momencie złapałam jakąś paskudną infekcję a jej leczenie odciągnęło się na 2 miesiące nasze plany również odwlekły się w czasie. Już od września znacznie rozregulował mi się cykl (nawet 54 dni) i w związku z tym, że nie wrócił do normy w grudniu udałam się do lekarza. 29.12.2016 lekarz stwierdził, że mam torbiel na lewym jajniku, ale nie ingerował żadnymi lekami twierdząc, że skoro staramy się o dziecko to nie ma co przeszkadzać, a torbiel może sama się wchłonąć. Sporo się też napracował, żeby doprowadzić do pęknięcia pęcherzyka ale uznał, że musi być już dość stary bo ma bardzo zgrubiałe ściany. Od grudnia nie dostałam okresu a w lutym lekarz stwierdził ciążę!:) Strzał datowany na ok 8 stycznia:) A i zaznaczę, że po torbieli ani śladu. Tak więc torbiel na pewno może utrudnić zajście w ciąże ale nic straconego! Dodam też, że 6 i 7 stycznia robiłam testy owulacyjne i wyszły pozytywnie więc czasem warto też sięgnąć po wspomagacze.
/30.10.2016 16:38
Cześć wszystkim. Mam 20 lat, moja przygoda z torbielami zaczęła się rok temu. Na pierwszej wizycie u ginekologa wykryto u mnie torbiel który kwalifikowal się do operacji, lekarz zlecił dodatkowe badania, podejrzewał nowotwór. BA dnia wyszly dobrze, więc zgodnie z zaleceniami lekarza bralam tylko tabletki antykoncepcyjne. Miałam kontrole pod koniec grudnia 2015 roku, a 24.01.2016 wyladowalam z zapaleniem otrzewnej i peknieta torbiela na stole operacyjnym, jajnik został częściowo usunięty. 3 miesiące po operacji znów zaczęłam odczuwać bóle jajników, znów była duża możliwość trafienia na stół operacyjny. Mamy koniec pazdziernika, od kwietnia na każdej wizycie na usg są torbiele, chodzę dość często ponieważ mój lekarz obawia się ze znów dojdzie do pekniecia. Lekarz obawia sie o to czy donosze ciaze i czy wg w nia zajde. Nie wiem na jakiej podstawie to ocenia. Czy któraś z was była w takiej sytuacji? Czy w przyszlosci jest możliwość na normalne zajście w ciążę?
/12.12.2015 21:14
tez borykam sie z tym problemem co ty powiedz jakie bralas hormony
POKAŻ KOMENTARZE (13)