POLECAMY

Czy grozi ci toczeń?

To jedna z najbardziej tajemniczych chorób. Z upodobaniem diagnozował ją doktor House, bo pasuje niemal do każdego objawu... Ale żarty na bok. Toczeń to naprawdę bardzo poważne schorzenie. Warto wiedzieć, kiedy można je podejrzewać.
Czy grozi ci toczeń? fot. Fotolia

Atakuje głównie kobiety w wieku 15-60 lat. Ma różne oblicza, bo może obejmować różne narządy - mózg, płuca, nerki. Nie wiadomo, skąd się bierze. Prawdopodobnie do choroby tej trzeba mieć wrodzone genetyczne predyspozycje. Może ona uaktywnić się pod wpływem infekcji wirusowej, stosowania niektórych leków. Żeby mieć toczeń pod kontrolą, trzeba się leczyć (terapię prowadzi reumatolog). W okresie remisji toczeń pozwala prowadzić normalne życie (możliwe jest m.in. urodzenie dziecka).

Co to takiego toczeń trzewny?

Toczeń trzewny, czyli inaczej toczeń rumieniowaty układowy (SLE), to najczęściej występujący rodzaj tocznia. Choroba ta należy do grupy schorzeń autoimmunologicznych, a to oznacza, że organizm chorego z nieznanych przyczyn sam wyniszcza swoje tkanki i uszkadza kolejne narządy m.in. nerki, serce, płuca, mózg, wywołując w nich stan zapalny. Choroba ta może przebiegać w zróżnicowany sposób. By móc zdiagnozować toczeń, chory powinien spełnić przynajmniej 4 z poniższych kryteriów.

 1. Rumień na twarzy, często w kształcie motyla obejmujący policzki nos (nigdy nie przekracza bruzd nosowo-wargowych).
 2. Rumień krążkowy (łuszczące się zmiany).
 3. Nadwrażliwość na światło.
 4. Nawracające nadżerki w jamie ustnej.
 5. Bóle stawów.
 6. Zapalenie błon surowiczych – opłucnej  lub osierdzia.
 7. Zmiany w nerkach.
 8. Zaburzenia neuropsychiatryczne (drgawki, padaczka, zaburzenia psychotyczne).
 9. Zaburzenia hematologiczne – np. anemia.
 10. Zaburzenia immunologiczne.
 11. Przeciwciała przeciwjądrowe (ANA) – wynik z krwi uznany za nieprawidłowy.

Leczenie tocznia polega na łagodzeniu objawów - stosuje się leki zmniejszające stan zapalny w organizmie i modyfikujące przebieg choroby.

Toczeń rumieniowaty układowy - jakie są rokowania?

Na toczeń choruje Selena Gomez i Seal!

Choroba ta nie omija  sławnych osób. Kilka miesięcy temu piosenkarka Selena Gomez zmuszona była przerwać trasę koncertową z powodu zaostrzenia się choroby. Od lat na toczeń choruje również Seal (blizny na jego twarzy są związane właśnie z tą chorobą).  

Jakie leki wywołują toczeń polekowy?

Toczeń a ciąża

Kobiety, które chorują na toczeń, mogą zajść w ciążę i urodzić zdrowe dziecko. Powinny być jednak pod ścisłą opieką zarówno ginekologa jak i reumatologa. Specjaliści zalecają starania o dziecko w momencie, gdy choroba jest w stanie remisji od co najmniej 6 miesięcy. Niestety zdarza się, że toczeń gwałtownie rozwija się w czasie ciąży, dlatego konieczne jest monitorowanie stanu matki i dziecka przez całe 9 miesięcy. Istnieje ryzyko przekazania choroby dziecku (toczeń noworodkowy), ale jest ono niewielkie.

Toczeń a ciąża. Czy da się to połączyć?

Jakie są rokowania?

Rokowania w toczniu są tym lepsze, im wcześniej choroba została rozpoznana (dzięki temu mniej organów zostaje uszkodzonych). Jeśli pacjent jest odpowiednio leczony, a toczeń nie ma agresywnego przebiegu, chory może żyć z nią długie lata.

Ile się żyje z toczniem?

Statystki mówią, że osoby z toczniem przeżywają co najmniej 5 lat od diagnozy. Połowa z nich żyje z chorobą kolejnych 20 lat.  

Gdy toczeń atakuje serce... Sprawdź, jak wygląda leczenie!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)