Fuj! To nie świeżo ugotowany bób, tylko… coś, co zagraża zdrowiu nas wszystkich!

Pierwsze ciepłe dni oznaczają jedno: zaczynają atakować kleszcze!
Marta Słupska / 7 miesięcy temu
Fuj! To nie świeżo ugotowany bób, tylko… coś, co zagraża zdrowiu nas wszystkich! fot. facebook.com/Ursynowska-Klinika-Weterynaryjna, Adobe Stock

Wydaje się, że do wiosny i lata jeszcze daleko, ale kleszczom nie potrzeba wcale wysokich temperatur – wystarczy, że jest kilka stopni powyżej zera, by zaczynały budzić się do życia i atakować ludzi oraz zwierzęta. Marzec to czas, kiedy zaczyna się sezon na ten groźne pajęczaki.

W marcu uważaj na kleszcze!

Ursynowska Klinika Weterynaryjna opublikowała zdjęcie, na którym widnieje kilkadziesiąt opitych krwią kleszczy wyciągniętych z ciał psów. Na pierwszy rzut oka wyglądają jak ugotowany bób, takie są duże i pękate. Specjaliści kliniki ostrzegają przed tymi pajęczakami i przypominają, by oglądać zwierzaki po każdym spacerze.

Ta fotografia budzi obrzydzenie, ale przypomina o tym, że sezon na kleszcze właśnie się rozpoczął!

Borelioza, czyli czym grożą kleszcze?

To, co zagraża psom, grozi też ludziom – kleszcz nie wybiera i my także powinniśmy pamiętać o profilaktyce antykleszczowej. W innym przypadku grożą nam niebezpieczne choroby, które są roznoszone przez te pajęczaki. Wśród nich najczęściej wymienia się kleszczowe zapalenie mózgu i boreliozę.

Ta druga nazywana jest też chorobą z Lyme i krętkowicą kleszczową. Wywołują ją bakterie należące do krętków. Najczęściej objawia się rumieniem na skórze. Inne dolegliwości, które wiążą się z boreliozą, mogą przypominać grypę lub przeziębienie i należą do nich: poty, dreszcze, gorączka, a także uderzenia gorąca.

Przewlekła borelioza może zaś powodować uczucie zmęczenia, chudnięcia, wypadanie włosów, bezsenność, drętwienia nóg i rąk, a także bóle różnych części ciała. Nieleczone objawy postępują prowadząc do groźnych schorzeń, nawet takich, które zagrażają życiu.

Pamiętajmy więc, by chronić się przed kleszczami i oglądać dokładnie ciało po każdym powrocie do domu, jeśli przebywaliśmy w lesie, parku czy innym miejscu związanym z łonem natury. Niestety, kleszcze bytują także tam, gdzie wcale się ich nie spodziewamy – wszędzie, gdzie mają pod dostatkiem żywicieli, np. ludzi. Może się więc zdarzyć, że zetkniemy się z nim na placu zabaw, ulicy przed domem czy w drodze do pracy. Warto o tym pamiętać i być czujnym!  

Polecamy:
Co trzeba wiedzieć o boreliozie?
Jak leczyć boreliozę?

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/7 miesięcy temu
Tak może wyglądać u człowieka -> bolimnie.com/choroba/borelioza
/7 miesięcy temu
O fuj, okropne. ale trzeba o tym mowic, bo borelioza jest straszną chorobą!!!!