Terapia genowa mózgu zakończyła się sukcesem

Proces uzyskiwania komórek mięśnia sercowego został skrócony o czas wytwarzania komórek pluripotencjalnych./ fot. Fotolia
Badania z udziałem ludzi nad nowatorskim sposobem leczenia parkinsona zakończyły się sukcesem – informuje „Rzeczpospolita” w artykule „Terapia genowa mózgu”.
/ 17.03.2011 10:23
Proces uzyskiwania komórek mięśnia sercowego został skrócony o czas wytwarzania komórek pluripotencjalnych./ fot. Fotolia

To pierwsza terapia genowa zastosowana z powodzeniem w chorobie neurologicznej. Okazała się skuteczna i bezpieczna, a w związku z tym dała nadzieję na przełom w leczeniu schorzeń układu nerwowego. Badacze zauważyli znaczącą poprawę funkcji ruchowych u tych chorych, którzy zostali jej poddani.

W drugiej fazie badań klinicznych wzięło udział 45 pacjentów z parkinsonem. Połowa z nich otrzymała leczenie typu placebo. Reszta została poddana prawdziwej terapii, która polegała na podaniu do mózgu (z pomocą unieszkodliwionego wirusa) genu GAD. Namawia on komórki nerwowe do wytwarzania ważnego neuroprzekaźnika – GABA. Jego ubytek jest związany z chorobą.

Autorami tego osiągnięcia są dwaj Amerykanie: dr Michael Kaplitt z Weill Cornell Medical Center i dr Matthew During z Yale Uniwersity.

Źródło: „Rzeczpospolita”, 17.03.2011/mn

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA