POLECAMY

Sztuczne trombocyty nadzieją współczesnej medycyny

Inicjowanie krzepnięcia lub przenoszenie środków cieniujących to tylko przykładowe korzyści ze sztucznych płytek krwi - najnowszego dokonania amerykańskich naukowców. Wyniki współpracy opublikowało pismo „Advanced materials”.
Sztuczne trombocyty nadzieją współczesnej medycyny

Płytki krwi (trombocyty) to elastyczne, dyskowate, otoczone błoną komórkową, ale pozbawione jądra komórkowego fragmenty komórek szpiku - megakariocytów, które unoszą się we krwi. Są mniejsze niż krwinki czerwone – mają średnicę od 2 do 4 mikrometrów. Mikrolitr (milimetr sześcienny) ludzkiego osocza zawiera zwykle 150–400 tys. płytek.

Płytki odgrywają istotną rolę w procesach krzepnięcia. Jeśli tkanka ulegnie uszkodzeniu, w osoczu rozpoczyna się seria reakcji chemicznych, w wyniku których fibrynogen zostaje przekształcony w cząsteczki fibryny, które zlepiając się tworząc siateczkę zasklepiającą ranę. W tej siatce więzną erytrocyty i trombocyty – w rezultacie powstaje tamujący krwawienie skrzep.

Syntetyczne płytki opracowali naukowcy z University of California w Santa Barbara (USA) we współpracy ze specjalistami ze Scripps Research Institute oraz Stanford-Burnham Institute w La Jolla. Ze względu na rozmiary, kształt i właściwości powierzchni atrakcyjne wydawało się zastosowanie polimerów - jednak skrawki polimeru są o wiele za sztywne.

Dlatego z polimeru wykonano tylko szablony, pokrywane następnie warstwami białek i polielektrolitów. Po odpowiednim związaniu tej warstwy można było rozpuścić polimerowy rdzeń, uzyskując giętkie sztuczne płytki. Ostatnim etapem było pokrycie ich białkami występującymi na powierzchni aktywnych naturalnych płytek lub uszkodzonych naczyń krwionośnych - procedurę tę opracowali naukowcy ze Scripps Research Institute.

Sztuczne płytki, oprócz inicjowania krzepnięcia, mogłyby także być wykorzystywane do przenoszenia środków cieniujących albo dostarczania leków rozpuszczających zakrzepy.(PAP)

Informacja pochodzi z serwisu PAP - Nauka w Polsce.

Polecane: Z czym się wiąże nieprawidłowa ilość płytek krwi?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)