POLECAMY

Sezon na szkarlatynę uważamy za otwarty!

Wywołują ją bakterie, które gdy jest zimno mają idealne warunki do rozwoju. Sprawdź, jak ją rozpoznać i leczyć.
Sezon na szkarlatynę uważamy za otwarty! fot. Fotolia

Szkarlatyna jest chorobą wieku dziecięcego, choć mogą na nią zachorować również osoby dorosłe. Nazywana bywa anginą z wysypką. Wywołują ją bakterie - paciorkowce, jest więc zaraźliwa. Charakterystyczne dla niej objawy to silny ból gardła, gorączka i wysypka przypominającą ukłucia szczotką. Podstawą leczenia szkarlatyny są antybiotyki.

Jak można zarazić się szkarlatyną?

Szkarlatyną można się zarazić drogą kropelkową, nie tylko od osoby, która choruje, ale również takiej, która jest nosicielem paciorkowca (szacuje się, ze w każdej populacji jest ok. 10-20 proc. nosicieli) . Co ciekawe, szkarlatynę można złapać także od chorego na zwykłą anginę, bo infekcje te wywołują te same bakterie.

Jak długo szkarlatyna jest zaraźliwa?

Pierwsze objawy choroby pojawiają się od 2 do 7 dni od kontaktu z osobą zakażoną. Chory przestaje zarażać dobę od podania antybiotyku.

Wszystko, co powinnaś wiedzieć o szkarlatynie!

Wysypka w szkarlatynie

Wysypka w szkarlatynie pojawia się po około 24 godzinach od wystąpienia wysokiej gorączki, która jest pierwszym objawem szkarlatyny. Wysypka jest bardzo drobna i czerwona. Przypomina odrę lub różyczkę. Wysypka charakterystyczna dla szkarlatyny najlepiej widoczna jest na pośladkach i w pachwinach. Dodatkowo pojawia się tzw. trójkąt Fiłatowa - czerwone policzki i blady trójkąt - od kącików ust po nos.  Dla szkarlatyny, oprócz wysypki, charakterystyczne jest również to, że pod koniec choroby z dłoni i stóp płatami łuszczy się skóra. Oprócz objawów skórnych występują także: ból i obrzęk gardła, łamanie w kościach i tzw. malinowy język (o intensywnie czerwonym zabarwieniu).

A może to bostonka?

Jak się leczy szkarlatynę?

W leczeniu szkarlatyny stosuje się antybiotyki (przez 10 dni) - najczęściej penicylinę lub jej pochodne. Konieczne jest również obniżanie gorączki (u dzieci stosować można wyłącznie paracetamol i ibuprofen, nie podaje się kwasu acetylosalicylowego ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu Reya). Warto także zadbać, by posiłki były chłodne i miały łagodny smak (ból gardła w szkarlatynie jest tak silny, ze niemal uniemożliwia połykanie).

Szkarlatyna u niemowląt

Szkarlatyna u niemowląt występuje dość rzadko. Nie chorują na nią niemowlęta w pierwszym półroczu życia, bo chronią je przekazane przez matkę przeciwciała. Ale już siedmiomiesięczne niemowlę może się zarazić szkarlatyną. Szkarlatyna u dzieci najczęściej występuję w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym (do 10. roku życia).

Szkarlatyna u dorosłych

Szkarlatyna może również wystąpić u osoby dorosłej. Leczenie przebiega tak samo jak u dzieci - konieczne jest podanie antybiotyki i stosowanie leków przeciwgorączkowych.  

Szkarlatyna a ciąża

Szkarlatyną może zarazić się także kobieta w ciąży. Na szczęście ryzyko, że infekcja zaszkodzi płodowi jest niewielkie. Szkarlatynę w ciąży leczy się antybiotykami, które nie przenikają przez łożysko. 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)