kobieta mająca alergię fot. Adobe Stock

Szczepionki podskórne - sposób na alergię

Katar, łzawienie oczu, kaszel - to dolegliwości doskonale znane alergikom. Potrafią uprzykrzyć życie, przez co nawet najprostsza codzienna czynność staje się nie lada wyzwaniem. Czy jest jakiś sposób na to, aby zmniejszyć objawy uczulenia lub całkowicie się ich pozbyć? Na ratunek alergikom przychodzi immunoterapia iniekcyjna, czyli tzw. odczulanie podskórne, które jak się okazuje ma większą skuteczność, niż stosowanie tabletek lub kropli. Przekonaj się sama!
13.04.2018 09:16
kobieta mająca alergię fot. Adobe Stock

Co to jest odczulanie i czy naprawdę może pomóc?

Odczulanie polega na podawaniu alergikowi stopniowo wzrastających dawek alergenu, na który pacjent jest uczulony, tak aby wytworzyła się tolerancja w momencie naturalnego zetknięcia z alergenem.
 
Według WHO immunoterapia jest jedyną opcją leczenia, która może zmienić naturalny przebieg alergii. Jest w stanie zahamować rozwój uczuleń na kolejne alergeny, a nawet całkowicie wyleczyć z alergii. Dlatego też odczulanie najlepiej rozpoczynać w jak najmłodszym wieku. 
 

Szczepionkę alergenową podaje się:

  • podskórnie - twz. iniekcje, 
  • podjęzykowo – jako krople lub tabletki

 

Najskuteczniejsza metoda leczenia alergii

Najbardziej sprawdzoną w badaniach klinicznych opcją, są szczepionki podskórne. Kwalifikację do immunoterapii przeprowadza zawsze lekarz alergolog. Jednak decyzja o podjęciu formy terapii należy ostatecznie do samego alergika. Musi on zdawać sobie sprawę, że decyduje się na leczenie, które wymaga dyscypliny i współpracy z lekarzem, określanej jako tzw. "compliance". 
 
W przypadku immunoterapii iniekcyjnej dzięki regularnym wizytom współpraca pacjenta jest znacznie lepsza, niż w przypadku pozostałych form odczulania. Warto podkreślić, że tylko prawidłowo prowadzona immunoterapia prowadzi do uzyskania  naturalnej odporności na dany alergen. Im lepsza współpraca podczas leczenia, tym lepszy efekt odczulania.
 

Najpopularniejszą metodą w Polsce jest...

W Polsce najczęściej stosowana forma odczulania zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci to metoda podskórna.
Jej największą zaletą jest przede wszystkim duża skuteczność i bezpieczeństwo. Co ważne, dostępne badania wykazują, że szczepionki podskórne są skuteczniejsze w łagodzeniu objawów alergii, niż stosowanie tabletek lub kropli, a także zmniejszają ilość stosowanych leków (przynajmniej u chorych na katar alergiczny spowodowany uczuleniem na pyłki traw).1 Dodatkowo, efekt ograniczenia objawów alergii oraz zmniejszona ilość spożywanych leków utrzymuje się nawet  po zakończeniu immunoterapii alergenowej.
 
Najważniejsze zalety odczulania podskórnego:
  • bezpośredni kontakt lekarza z pacjentem, umożliwiający  bieżącą ocenę stanu klinicznego pacjenta 
  • ceny szczepionek alergenowych (refundacja)
  • większy wybór dostępnych alergenów 
 

Odczulanie szczepionkami podjęzykowymi

Badania kliniczne wykazały, że 4-5-letnie odczualnie szczepionkami podjęzykowymi powoduje poprawę stanu zdrowia, która utrzymuje się jeszcze przez 4-5 lat po zakończonej terapii. Natomiast immunoterapia szczepionkami podskórnymi daje wyraźną ulgę od alergii nawet na 10 lat i więcej!  Dodatkowo - immunoterapia iniekcyjna zapobiega rozwojowi astmy.
 
 
1.   K. Kowal, "Korzyści immunoterapii alergenowej", (Alergia 2016; 2: 36-37)
 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/08.05.2018 13:08
Kurcze wierzyć mi się nie chce, że mając dostęp do szczepionek, wiele ludzi rezygnuje i naraża się na ryzyko choroby. Naprawdę nie bójmy się, poczytajcie taką stronkę zaszczepsiewiedza, bo wiedza w tym przypadku jest bezcenna.