Osoba niewidoma.

Szansa dla niewidomych na odzyskanie wzroku

Naukowcy z Weill Cornell Medical College opracowali układ interpretujący obraz docierający do oka i zamieniający go na impulsy elektryczne. Jest to szansa dla niewidomych. O tym, jak ten układ wygląda i na czym się opiera jego działanie czytamy w serwisie rp.pl w artykule „Elektronika zobaczy świat za nas”.
/ 24.08.2012 10:15
Osoba niewidoma.

Badacze z Weill Cornell Medical College opracowali elektroniczny chip, który tłumaczy obraz na język impulsów elektrycznych. Nasz układ nerwowy nie ma żadnego problemu ze zrozumieniem go. Jest to nadzieja na przywrócenie wzroku u pacjentów z chorobami siatkówki.

Dr Sheila Nirenberg, która dowodziła ekipie naukowców, twierdzi, że pewnego dnia osoby niewidome będą mogły włożyć na nos specjalne urządzenie. Kamera w urządzeniu będzie rejestrować obraz, a elektroniczny układ zamieni go na kod, który zostanie przetworzony na obraz widziany ludzkimi oczami.

Ta metoda jak na razie została przetestowana na myszach, w wyniku czego zupełnie ślepe myszy zaczęły widzieć. Naukowcy planują przeprowadzić takie badania na małpach, które mają podobną do ludzi strukturę oka. Testy na zwierzętach wypadły bardzo pozytywnie – zwierzęta rozpoznawały przedmioty, a także ludzkie twarze.

Metoda przywracania wzroku nie jest łatwa i wymaga przede wszystkim wszczepienia implantów oraz terapii genowej, której głównym celem jest wyposażenie oka w światłoczułe białka. Naukowcy nie mogą się doczekać chwili, kiedy będą mogli zaoferować tę metodę niewidomym.

Źródło: rp.pl/jm

Zobacz też: Nadzieja dla niewidomych - lek przywracający wzrok

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/10.01.2018 12:58
Dostępna jest już podobno terapia przywracająca wzrok w cenie 850 000, nieźle. Więcej można poczytać jakby ktoś nie wierzył : human2.com.pl/lek-850-tysiecy-dolarow-przywrocenie-wzroku/