POLECAMY

Świerzb - ten problem dotyczy i ciebie!

Wbrew powszechnej opinii nie jest tylko skutkiem biedy i brudu. Tą chorobą można się o prostu zarazić.
Świerzb - ten problem dotyczy i ciebie! fot. Fotolia

Świerzb wywołuje niewielki pajęczak - świerzbowiec ludzki. Choroba powoduje trudny do panowania świąd. Jej leczenie wymaga dyscypliny i powinni mu się poddać wszyscy domownicy. Niestety, na świerzb mogą również chorować dzieci. Niektóre rodzaje świerzbu przenoszą się między gatunkami (chory na świerzb kot lub pies może zarazić człowieka). Sprawdź, co jeszcze powinnaś wiedzieć o tej chorobie.

Świerzb ludzki?

Świerzb ludzki to mylna nazwa świerzbu, choroby wywoływanej przez świerzbowca ludzkiego (Sarcoptes scabiei), pasożyta należącego do roztoczy. Charakterystycznym objawem świerzbu jest potworny świąd skóry, który nasila się w nocy lub gdy rozgrzejemy ciało (np. po ciepłej kąpieli), Wówczas pasożyty ukryte w warstwie rogowej naskórka są najbardziej aktywne.  Drążą one tunele, w których samica składa jaja. Czasami korytarze te są widoczne przez skórę - na początku choroby są różowe, z czasem stają się coraz ciemniejsze. Zlokalizowane są najczęściej  między palcami, na łokciach, w okolicach narządów płciowych, pod pachami, na owłosionej skórze głowy. Dodatkowo na skórze mogą pojawić się grudki, pęcherzyki, zadrapania.

Chroń siebie i rodzinę przed świerzbem i wszawicą!

Przyczyny świerzbu

Przyczyny świerzbu nie są związane ani z warunkami socjoekonomicznymi, płcią czy wiekiem osób chorych. Tą choroba można się zwyczajnie zarazić. Łatwiej i szybciej schorzenie to rozprzestrzenia się w szkołach, przedszkolach, placówkach opiekuńczych. Wystarczy dotknąć osoby ze świerzbem, by pasożyt mógł się przenieść. Warto też wspomnieć, że świerzbowiec może 3 dni żyć poza ciałem żywiciela. Dlatego zakazić można się również dotykając przedmiotów zainfekowanych przez osobę chorą.

Leki na świerzb

Leki stosowane w leczeniu świerzbu mają postać maści i kremów. O tym, który będzie oodpowiedni decyduje lekarz (najlepiej by był to dermatolog). Najczęściej są to:

  • Permetryna - już jednorazowa aplikacja pozwala pozbyć się świerzbowców. Preparat nakłada się na skórę na noc. Czasem kurację trzeba powtórzyć po około dwóch tygodniach.
  • Crotamitone -  łagodzi świąd.
  • Benzoesan benzylu - działa antypasożytniczo.
  • Maści siarkowe - są bezpieczne dla dzieci i ciężarnych.

Preparaty te stosuje się zgodnie z zaleceniami lekarza. Zazwyczaj smaruje się nimi dokładnie całe ciało (zwykle pomija się głowę).

Uwaga! Terapii powinni poddać się wszyscy domownicy, nawet jeśli nie mają objawów choroby. Wszystkie ubrania, pościel, narzuty itp. powinny zostać wyprane i wyprasowane.

Leczenie domowe świerzbu

Leczenie domowe świerzbu może z powodzeniem wspomóc leki przepisane przez lekarza. Na co warto postawić?

  • Ocet - zabija nie tylko dorosłe świerzbowce ale również larwy i jajeczka. Zaleca się nacieranie skóry octem - codziennie przez 2 tygodnie.
  • Olejek z drzewa herbacianego - ma on działanie łagodzące i antybakteryjnie. Należy go wmasowywać w zmiany skórne. Można go także dodawać do kąpieli.
  • Napar z piołunu i tymianku - działają przeciwzapalnie i zmniejszają ryzyko stanów zapalnych skóry wywołanych świerzbem. Należy kilka razy dziennie pić napary z tych ziół.

Świerzb u dziecka

Świerzb u dziecka przebiega bardzo podobnie jak u osoby dorosłej, z tą różnicą, że u najmłodszych świerzbowiec upodobał sobie nieco inne miejsca niż u starszych. Zmiany najczęściej pojawiają się na głowie, szyi, dłoniach, podeszwach. Leczenie zwykle jest nieco bardziej zachowawcze. Chodzi o to, by zbyt silnymi preparatami nie podrażniać skóry malca (rzadko stosuje się np. benzoesan benzylu, który wykorzystywany jest w leczeniu świerzbu u dorosłych).

Świerzb i wszawica - co musisz wiedzieć o tych chorobach

Świerzb norweski

Świerzb norweski to ciężka dość rzadka odmiana świerzbu, wywoływana przez specyficzny rodzaj pasożytów. Atakuje przede wszystkim osoby starsze, z osłabioną odpornością, chore psychicznie. Ma on inne objawy niż zwykły świerzb - zainfekowana skóra jest zaczerwieniona i silnie rogowacieje. Zmiany pojawiają się na głowie, łokciach, kolanach, tułowiu. Choroba jest bardzo silnie zakaźna i konieczne jest izolowanie osoby chorej (do czasu ukończenia leczenia).

Świerzb u psa

Świerzb u psa objawia się przerzedzeniami włosa. Skóra jest czerwona i swędzi. Chorobę wywołuje świerzbowiec psi. Choroba dość łatwo przenosi się na człowieka, wywołując bardzo swędzącą wysypkę.  W takim przypadku zarówno człowiek jak i zwierze powinni zostać poddani leczeniu.

Zdjęcie świerzbu u psa:

Świerzb - zdjęcia

fot. Fotolia

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (10)
/2 tygodnie temu
Świerzb tak może wyglądać -> bolimnie.com/choroba/swierzb
/2 miesiące temu
Do weterynarza natychmiast i tyle! Samej nie leczyć! W Suwałkach dobry weterynarz to Agro Wet, pomógł mojemu psu przy tej przypadłości, śmiało mogę po polecić.
/3 miesiące temu
ja cala rodzine lecze skinscabinem, przynosi ulge, wiec mam nadzieje ze niedlugo w calosci minie
POKAŻ KOMENTARZE (7)